Rok v Chorvatsku na EVS – díl třetí

Petr, kterého jsme minulý rok vysílali na dlouhodobou EVS do Chorvatska, přináší další pokračování zážitků z jeho Evropské dobrovolné služby. Jak trávil vánoční svátky, na jakých projektech dobrovolníci pracují, jaké dělá pokroky v kódování či jak proběhlo školení pro EVS dobrovolníky, se dočtete v tomto článku.

Šest měsíců za mnou

Jsem za polovinou a pět měsíců zbývá! Od doby, kdy jsem napsal třetí článek utekly již dva měsíce a něco málo.
Co že se dá stihnout za ty dva měsíce? Vánoce, Terst, Ljubljana,školení ve Splitu, projekty, videa, udělení stipendia. Je toho hodně, a ještě víc toho přibyde. Začněme ale chronologicky a ohlídneme se zpět v čase, a to od prosince.

Vánoce v Chorvatsku

     Vánoční trhy. Autor: Petr Svoboda

Svátky jako takové jsem strávil v České republice. Odjížděl jsem ale až kolem 20. prosince, a tak jsem měl možnost vidět nejen chorvatské vánoční trhy. Co na ně říct? Byly úžasné. I na malé vesničce, kde bydlí pár set obyvatel můžete očekávat trhy, lokální produkty, živou muziku, která hrála fakt dobře a víno. Teda ten svařák jsme si museli udělat samy. První várka se mi moc nepovedla. I mistr tesař se utne, a já jsem místo cukru dal do vína sůl… Následoval rychlý nákup další láhve a příprava nové várky svařáku, tentokrát s cukrem.

Na trhu v Brtonigla jsme strávili dva dny a prodávali zájemcům výrobky z místního centra inkluze. On to nebyl ani tolik prodej, protože tyto organizace tak ani nesmí činit bez EET v Chorvatsku. Zabíhám ale do zbytečných maličkostí. Viděli jsme i místní činoherní divadlo. Na Istrii tu tak trochu kombinují dědu Mráze a Santa Clause. V jednu chvíli se pohádková postava ptá Nastěnky jestli ji není zima a druhou už ta samá postava odjíždí na saních se soby a Rudolfem se svítícím nosem.

Stejně tak jsme viděli trh v italském Terstu. Jde ale vidět, že se jedná spíše o akci zaměřenou na turismus, kde si můžete koupit i (snad) české sklo od stánkových prodejců z Ruska. Potkal jsem tam i své studenty grafického designu z Chorvatska jako stánkaře. Konec konců je to od nás hodina cesty autem.

Pro Centrum inkluze v Buje jsem vytvořil i stručné video přející krásné svátky a propagující jejich výrobky.

Tři připravené projekty

Projekty jsme připravili jakožto Youth Exchange neboli Výměnu mládeže. Na těchto projektech se má podílet cca
75 účastníků celkem. Účastníci budou z různých zemí a témata projektů se zaměřují na dezinformace, podnikání
a kulturní identitu. Vše probíhá neformální výukou.

Poskytneme tak možnost mladým vycestovat do cizí země, vzdělat se, zdokonalit týmovou spolupráci, procvičit
si jazyk a komunikaci v cizím jazyce. Má to i další nesporné výhody, a to nás jen utvrzuje v tom, že je potřeba dělat pro mladé tyto projekty. Bohužel z těchto tří stihneme zorganizovat pouze dva a třetí bude čekat na další dobrovolníky. Navíc je tu otázka, zdali se EU rozhodne podpořit tyto projekty či nikoliv. Velké naděje vkládám do projektu s dezinformacemi, který jsem vypracovával poměrně dlouho a je to jeden z těch lepších a opravdu aktuálních.

Stovky hodin kódování

Jak jsem psal už dříve, učím se kódovat, a to především v Java pro Android. Vytvořil jsme si již nějaké základní aplikace se kterými si hraji a zkouším nové možnosti. Realitou je, že u toho musíte strávit nespočet hodin. Ideálně tak 10 hodin týdně a pokud do toho máte práci a další projekty, tak je to mírně řečeno náročné. Odhaduji, že doposud jsem tomu věnoval 150-200 hodin a nějakých 300-400 mi ještě zbývá.

 

Aplikace. Autor: Petr Svoboda

Stejně tak jsem prošel prvním prosévacím sítem, a nakonec mě vybrali pro nanodegree stipendium. Hodnota tohoto stipendia je cca 22 tis. – 26 tis. Kč a věřím, že mě to posune v kariéře až se vrátím zpět do Čech. Pokud již pracujete, strávíte většinu týdne na pracovišti a máte většinou fixní pracovní dobu. EVS se může lišit flexibilností, náročností
a získáte tak cenou komoditu kterou můžete uplatnit pro další studium, a tou komoditou je právě čas.

Mid-term training

Pokud jste na dlouhodobé EVS s více jak 6 měsíci, tak vás zhruba v polovině čeká setkání dobrovolníků, kteří přijeli zhruba ve stejnou dobu jako vy. Nás bylo 18 a zaměřovali jsme se na to co máme za sebou a před sebou. Neboli co jsme stihli udělat za těch uplynulých šest měsíců a kde dále hledat inspiraci pro další projekty. Také jsme probrali, jak rozvinout osobní projekt, který není řízený přímo hostující organizací u které pracujete a i případné problémy.

Chorvatská kuchyně. Autor: Petr Svoboda

Je to vlastně takové setkání komunity, kde vám neradí jen vaši školitelé ale i dobrovolníci sami. Součástí je samozřejmě výborná chorvatská kuchyně jako jsou místní čerstvé ryby. Jen ta cesta zpátky byla trochu komplikovaná. Kvůli bouřím a sněhu tam uzavřeli spoj do Rijeky a museli jsme tak přes Zagreb. Místy dosahoval sníh i 150 centimetrů.

 

Více vám ale snad ukáži v příštím videu, kde připravuji větší shrnutí naší EVS a ukázky z námi navštívených míst.

 

Autor článku: Petr Svoboda