Na dveře klepe snová dobrovolnická příležitost ve Slovinsku

Jaké máš na rok 2022 cíle? Věříme, že takhle skvostná příležitost ve Slovinsku ti je může pomoci splnit!

Too good to be true?

Jak by se ti líbilo vyzkoušet si, jaké to je být na jeden den horským vůdcem nebo dobrovolným hasičem? Nebo třeba nasednout do dodávky plné her a zábavných aktivit a objíždět s ní okolní vesnice, ve kterých pak rozložíš pop-up hřiště pro místní mládež? A abychom nezapomněli na šanci poznávat mladé cestovatele z různých zemí, pro které budeš moci organizovat třeba movie nights nebo prohlídky malebného  městečka Idrija!

To vše a mnohem více může být tvou náplní dobrovolnické příležitosti ve Slovinsku v organizaci Mladinski center Idrija. Tato slovinská neziskovka má vlastní centrum mládeže, ale ne ledajaké! Sídlí totiž v bývalém klášteře, ve kterém provozuje i hostel. Hlavní témata, kterým se Mladinski center Idrija věnuje a ve kterých angažuje i své dobrovolníky, jsou ochrana životního prostředí, streetwork s mládeží a její aktivní zapojení do místního dění. Kromě toho se soustředí i na podporu turismu mladých lidí, mezinárodní mobilitu (Erasmus+ a projekty Evropského sboru solidarity) a aktivní trávení času v místní komunitě.

Příležitost ve Slovinsku
Tým organizace Mladinski center Idrija. Zdroj: Mladinski center Idrija

A co bys jako dobrovolník dělal/a?

Dáme ruku do ohně za to, že tato dobrovolnická příležitost ve Slovinsku rozhodně nebude nuda! Dobrovolníka nebo dobrovolnici čekají všestranné činnosti, díky kterým se zaručeně profesně i osobnostně posune vpřed. Mladinski center Idrija spolupracuje s ostatními místními organizacemi, proto je součástí činnosti dobrovolníků i networking a společné projekty s těmito neziskovkami. Hlavní náplní tohoto dobrovolnictví je práce s mládeží. Ať už se jedná o již zmíněné pop-up hřiště a výjezdy s tzv. MC vanem nebo chystání zábavných aktivit přímo v centru mládeže. Fantazii se tu meze nekladou a každá iniciativa nebo nový nápad na projekt nebo aktivitu pro děti a mládež je vítán! Důraz je věnován i na zapojení dětí a mládeže s omezenými příležitostmi.

Část dobrovolnictví je věnována i práci v hostelu, kde se dobrovolníci věnují mladým cestovatelům. Pořádají pro ně různé akce jako je movie night nebo language coffe a provází je po skrytých pokladech Idrije, které by běžnému turistovi zůstaly skryté.  Dobrovolníci se také věnují propagaci mezinárodních projektů, můžou uspořádat workshop pro místní komunitu nebo třeba pomáhat se správou sociálních sítí.

Tato dobrovolnická příležitost je finančně podporovaná Evropským sborem solidarity, takže se nemusíš obávat žádných počátečních poplatků nebo finančních výdajů, které by ti zruinovaly účet. Bydlení mají dobrovolníci zajištěné hostitelskou organizací v bytě, kde na ně čeká samostatný pokoj a sdílená kuchyň a koupelna. Na jídlo dostává každý dobrovolník 170 euro měsíčně a dále taky kapesné 4 eura na každý den v měsíci (zhruba tedy 120 euro měsíčně). Mladinski center Idrija také nabízí zdarma jazykový kurz slovinštiny a zapůjčení jízdního kola. Po celou dobu se o pracovní i osobní well being každého dobrovolníka starají mentoři.

Zajímají tě zkušenosti předchozích dobrovolníků? Přečti si příběhy Mireille nebo Salvadora.

logo-Mladiinfo ČR
Logo ESC. Source Mladiinfo ČR archive

Můžeš se přihlásit?

Než se přihlásíš, promysli si, zda splňuješ následující podmínky:

  • je ti mezi 18-30 lety (včetně)
  • můžeš v organizaci dobrovolničit od ledna do září 2022 (na přesných datech se dohodneš)
  • nikdy se před tím nezúčastnil dobrovolnictví přes Evropský sbor solidarity nebo Evropskou dobrovolnou službu
  • pozitivní a proaktivní přístup se učit něco nového
  • komunikativní angličtina nebo slovinština

S přihlašováním neotálej!

Více informací, jak vyjet na na tuto příležitost ve Slovinsku najdeš v  infopacku. Termín přihlašování je do 10. 12. 2021. Přihlásíš se tak, že na email kancela@mladiinfo zašleš svoje CV a motivační dopis v angličtině. My tě následně propojíme se Slovinskou organizací. Pokud tě tahle nabídka dobrovolnictví zaujala, nečekej až do 10. 12. a napiš nám okamžitě!

Nezaujala tě ani jedna nabídka? Podívej se na další na v naší sekci Evropský sbor solidarity