Program Evropský sbor solidarity (ESC)  zaštiťuje tyto kategorie projektů:

Na této stránce se dozvíte důležité a zajímavé informace k tomu prvnímu typu projektu: INDIVIDUÁLNÍ DOBROVOLNICTVÍ.

Pro lepší orientaci nabízíme následující osnovu:

Evropská komise financuje přes program Evropský sbor solidarity dobrovolnické projekty, které mají za úkol umožnit mladým lidem vyjet do zahraničí, naučit se něco nového a zdokonalit se ve věcech, které je baví, poznat nové lidí z jiných zemí a zlepšit svoje jazykové dovednosti.

Získá tak i přijímací organizace (častokrát neziskovka nebo škola/ školka), protože ji přibudou ruce k dílu a může tak zlepšit a rozšířit svoje aktivity. Prospěch z těchto dobrovolnických projektů má i široká veřejnost, jelikož činnosti, které dobrovolník vyvíjí, jsou ku prospěchu nás všech, nebo alespoň těch slabších a potřebných.

5 základních faktů:

  1. Pro všechny od 18 do 30 let – nemusíte být student
  2. Jedná se o dobrovolnictví
  3. Jet můžete jak do Evropské unie, tak i za hranice Evropy
  4. Máte zdarma zařízené ubytování, kapesné na jídlo, a proplacenou cestu
  5. Máte plnou psychickou a administrativní podporu jak od české organizace (třeba Mladiinfo ČR) tak od té zahraniční

Základní podmínky účasti:

  • Být ve věku mezi 18 a 30 lety (včetně)
  • Nikdy před tím se nezúčastnit programu Evropská dobrovolná služba nebo Evropského sboru solidarity (ind. dobrovolnictví)

Kam je možné vyjet

Projektů se můžete účastnit v členských státech EU a také těchto dalších zemí:

  • Severní Makedonie a Turecko
  • Lichtenštejnsko, Island a Norsko
  • Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Černá Hora, Srbsko
  • Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko, Ukrajina
  • Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Libye, Maroko, Palestina, Sýrie, Tunisko
  • Ruská federace

Jak to funguje

Nerozumíte tomu, jak celý proces vypadá od samých počátků až po jeho konec? Máme pro vás popis krok za krokem jak to funguje v Mladiinfo ČR:

  1. Najdete si projekt, který se vám líbí a přihlásíte se
  2. Kontaktujeme vás a spojíme vás s zahraniční organizací
  3. Se zahraniční organizací si domluvíte Skype, po kterém se vaše účast buď potvrdí nebo ne
  4. Skypujete/ osobně se setkáte s naší koordinátorkou a ta vám podá veškeré potřebné informace
  5. Společně hledáme jízdenky/ letenky a kupujete
  6. Odjíždíte vstříc svému dobrodružství
  7. Dobrovolničíte a užíváte si projekt
  8. Napíšete pár článků pro web mladiinfo.cz
  9. Společně hledáme jízdenky/ letenky na cestu zpátky a kupujete
  10. Vracíte se domů, zhodnotíte projekt, propagujete ho

Co tím získáte

Co všechno dostanete výměnou za čas, který projektu věnujete?

  • Praxi v oblasti mezinárodní týmové spolupráce, práce s dětmi a mládeží, a sociální práce (odvíjí se od umístění)
  • Certifikát YOUTH PASS, který dokládá, co všechno jste se naučili (hodnotíte sami sebe), a skvěle doplní váš životopis
  • Zlepšení jazykových dovedností 
  • Nové soft-skills v oblasti interkulturní komunikace
  • Praktické dovednosti
  • Místo a čas pro osobní a kariérní rozvoj
  • Nové přátele, kontakty, a dobrodružství
  • Dobrý pocit z užitečné práce pro ostatní

3 největší omyly, se kterými se v Mladiinfo ČR setkáváme:

Dobrovolnictví je jen pro ty, kteří mají našetřené obrovské částky peněz, protože si všechno musí platit sami.
Omyl. Dobrovolnictví v programu ESC je jeden z nejštědřejších programů, který chce zapojit i ty mladé lidi, kteří si nemohou dovolit žít z úspor a platit si ubytování v cizí zemi. Budete dostávat měsíční kapesné, ze kterého si hravě pokryjete výdaje na jídlo, ubytování máte zajištěné zdarma a se vším vybavením, cestu máte proplacenou tam i zpět.

Dobrovolnictví je jenom ztráta času, raději pojedu někam vydělávat.
Omyl. V Mladiinfo ČR věříme, že dobrovolnictví je všechno jen ne ztráta času. Získáte nové zkušenosti (soft skills i hard skills), zlepšíte si angličtinu i oficiální jazyk cílové země, a hlavně: není to příležitost jak jen udělat něco pro sebe, ale i pro ostatní. Jelikož během dobrovolnického projektu jste aktivní jen okolo 30-38 hodin (většinou se to pohybuje při dolní hranici), máte i spoustu volného času se vzdělávat i v jiných oblastech, na co jste doposud neměli při pracovním/ studijním shonu čas. Je to čas, kdy může člověk objevovat sám sebe a plánovat budoucnost.

Na ty projekty chce jet každý, nemám šanci se tam dostat. Asi je to stejně jen pro studenty.
Omyl. Projekty přes Evropský sbor solidarity nejsou určené jen studentům, ale všem mezi 18-30 lety. Souhlasíme, že uchazečů je hodně, ale hodně je i otevřených projektů. Zpravidla se k nám do Mladiinfo ČR hlásí na jeden dobrovolnický projekt 1-5 uchazečů, takže šance je velmi, velmi vysoká. Nabídka je pestrá a široká, tak se nebojte, že nebudete mít příležitost se zúčastnit.

Činnosti dobrovolníka

Věříme, že při pročítání prvních informací o Evropském sboru solidarity, můžete stále tápat, co přesně ten dobrovolník dělá. V následující sekci se vám to přiblížíme.

Co všechno dobrovolník dělá a s čím pomáhá se liší projekt od projektu. Častokrát budete pomáhat buď ve školce s dětmi, venku v přírodě, v kancelářské činnosti, na sportovištích a hřištích, nebo třeba ve skautském oddílu. Co však můžeme zobecnit jsou tyto pravidla, která jsou stejná pro všechny:

  • Projekt trvá od 2 do 12 měsíců
  • Činnost vám zabere nejméně 30 hodin a nejvíce 38 hodin týdně
  • Máte nárok na 2 dny volna v týdnu (obvykle sobota a neděle)
  • Za každý měsíc trvání projektu si můžete vzít 2 dny volna (např. za 6měsíční projekt máte právo na 12 dní volna celkem)

Co se od dobrovolníka (ne)očekává

Od dobrovolníka se očekává, že bude ke svým úkolům přistupovat zodpovědně a nejlépe jak umí. Zároveň však chceme vyzdvihnout to, že se jedná o neformální vzdělávání, a v Evropském sboru solidarity razíme heslo: Učený z nebe nespadl. Na projekt jedete, abyste se něco naučili, a ne abyste pouze předváděli ty nejlepší a profesionální výkony – to od vás nikdo neočekává a ani to po vás nechce. Program ESC pomáhá mladým lidem se zdokonalovat a učit se, nikoliv dát šanci jen těm nejlepším. 

Rádi bychom podpořili ty, kteří se bojí projektů zúčastnit kvůli „slabší“ jazykové vybavenosti. Každá organizace s tím počítá, že angličtina (nebo jiný jazyk, který tam budete potřebovat) není váš rodný jazyk a všichni se ho stále ještě učíme a zlepšujeme se. Projekty ESC nejsou určeny jenom těm, kteří umí perfektně anglicky/ španělsky/ německy apod., ale hlavně těm, kteří si ten jazyk potřebují naučit a umět ho aktivně používat. Kde jinde se lépe naučit jazyk než v zahraničí?

Abyste získali přesnější představu o konkrétní náplni dobrovolníka, pečlivě si prostudujte infopack (=dokument s podrobnými informacemi). V infopacku je detailně popsáno, co budete dělat. Najdete ho v článku, který popisuje danou příležitost. Mnoho praktických a konkrétních informací se také dozvíte během Skypu s přijímací organizací. Nebojte se je vyzpovídat do detailů! 

K inspiraci nabízíme články od našich bývalých dobrovolníků, kteří se rozhodli opustit ČR a jít novým zážitkům naproti:

V případě zájmu kontaktovat bývalé dobrovolníky nám napište na kancelar@mladiinfo.cz a my vás propojíme.

Jak si najít a vybrat projekt

Způsobů, jak se zúčastnit programu, je několik. Pokusili jsme vám je shrnout v následujících bodech:

Možnost č. 1 – oficiální portál

Zaregistrovat se na oficiálním portálu Evropského sboru solidarity. Po vytvoření profilu se vám otevře katalog příležitostí, kde si můžete filtrovat nabídky podle zaměřené, časové délky, země konání apod.

Možnost č. 2 – weby a Facebook

Hledat na webových portálech a Facebookových skupinách. Můžete sledovat naši rubriku s aktuálními projekty nebo například stránky Eurodesku.

Mnoho organizací (včetně nás) neustále publikuje nové výzvy na sociálních médiích, zejména na Facebooku. Nejpoužívanější skupiny jsou tyto:

Možnost č. 3 – kontaktování organizací

Vyhledáte a kontaktujete organizaci v zahraničí, která zrovna otevřený projekt nemá. Zjistíte, zda by bylo možné vám ušít projekt na míru a v jaké časové ose. V Mladiinfo ČR vám rádi poradíme a staneme se vaší českou podpůrnou organizací, která vám pomůže s komunikací, administrativou, jinou obecnou přípravou a také tady bude pro vás během projektu, pokud by nešlo něco podle plánu. Za naši pomoc nám nic neplatíte, ani přijímací organizaci v zahraničí.

Tato možnost není v žádném případě krajní způsob, jak se Evropského sboru solidarity zúčastnit. Můžete si např. přečíst články od Alči, která dostala nápad jet do Moldávie a s námi ho zrealizovala.

Tak co? Máte touhu někam vyrazit a potřebujete pomoci? Ozvěte se nám na info@mladiinfo.cz nebo kancelar@mladiinfo.cz a pomůžeme vám!

Propagační materiál k programu. Zdroj: DZS.cz

Finanční podmínky

Účast v projektu je pro dobrovolníka zcela zdarma. Neplatí žádné vstupní ani členské poplatky. Co všechno máte díky programu ESC zajištěno?

Ubytování

Ubytování nemusíte vůbec řešit, přijímací organizace má povinnost se o to postarat. Nejrozšířenější zvyklost je ubytovat dobrovolníky do sdílených bytů (domů), kde máte buď svůj pokoj nebo ho s někým sdílíte. Byty (domy) jsou plně vybaveny, nemusíte si tedy vozit nádobí, peřiny, ani povlečení z domu. Ubytování se liší projekt od projektu, pokud se jedná o nějaký projekt zaměřený např. na scouting, můžete být ubytováni i jinak. V průběhu rozhovoru po Skypu se na ubytování informujte do detailů, aby vás po příjezdu nic nepřekvapilo.

Stravování

S jídlem je to jinak než s ubytováním. V drtivé většině případů si jídlo obstaráte sami z kapesného, které budete dostávat každý měsíc. Záleží jen na vás, zda si chcete vařit a ušetřit, nebo si naopak v levnějších zemích dopřeje chodit do restaurací či místních jídelen. Místo, kde budete bydlet, bude na vaření vybavené, rozhodnutí je tedy na vás. Častokrát si dobrovolníci vaří i dohromady a naučí se tak recepty a kulturu stolování jiných zemí.

Ilustrační fotografie. Autor: buffetcrush. Zdroj: Pixabay.com

Kapesné

Každý dobrovolník dostává (většinou měsíčně) kapesné. Penězům, které dobrovolník dostává se neříká výplata ale kapesné proto, protože se nejedná o pracovní úvazek, nýbrž se projekt snaží zachovávat podstatu dobrovolnictví.

Je zvykem kapesné dávat v měně dané země, kde účastník dobrovolničí. Částka se liší vždy od organizace k organizaci. Minimální částka je však €5 na den, zpravidla se ale částka pohybuje ve vyšších číslech. Účelem kapesného je, aby dobrovolník důstojně vyžil, najedl se a zbylo mu i něco na zábavu, aby si svůj projekt užil. Na rozdíl od jiných programů (neplacených stáží v EU či ve světě, apod.) tak nemusíte mít našetřené desetitisícové částky, abyste měli kde bydlet a co jíst.

Peníze můžete dostávat v hotovosti, nebo převodem na účet.

Cestovní náklady

Každý účastník má nárok na proplacení cestovného, ovšem váže se k tomu několik pravidel. Peněžní limit, do kterého se musíte vejít závisí na vzdálenosti vašeho bydliště a místa konání projektu. Vzdálenost se nepočítá pomocí Google Maps, ale speciálního počítadla od Evropské komise.

Kategorie vzdáleností:

  • 10-99 km = €20
  • 100-499 km = €180
  • 500-1999 km = €275
  • 2000-2999 km = €360
  • 3000-3999 km = €530
  • 4000-7999 km = €820
  • 8000 km a vice = €1 500

Částky jsou uvedené za cestu tam i zpět dohromady. Vzhledem k tomu, že se jedná o peníze z veřejných prostředků, účastník je povinen si najít nejlevnější způsob dopravy, ideálně ještě s ohledem na minimální dopad na životní prostředí. Účastník dostane proplacenou jen tu částku, kterou skutečně vynaložil. Pokud nevyčerpá svůj rozpočet €275, ale utratí jen €220, dostane proplacených jen €220.

Běžnou praxí je, že si dobrovolník koupí ze svých peněz jízdenku (letenku) pro cestu TAM a po jeho příjezdu na místo, mu je letenka vyplacena s prvním kapesným. Organizace se tak chrání v případě, že byste si účast na poslední chvíli rozmysleli, a peníze za letenku, které by organizace vynaložila, by jí propadly. Nákup letenky zpět domů se odvíjí po dohodě s přijímající organizací.

Aby vám jízdenky (letenky) byly proplaceny, musíte si uschovat všechny originální cestovní doklady a odevzdat je organizaci (vlakové či autobusové jízdenky, doklad o nákupu letenky, boarding pass, aj.).

Ilustrační fotografie. Autor: Engin Akyurt. Zdroj: Pixabay.com

Dobrovolnická smlouva

Před odjezdem na projekt dostanete k podpisu dobrovolnickou smlouvu (tzv. Activity agreement), kde budou veškeré podmínky, práva a povinnosti detailně ošetřeny. Smlouva je v angličtině, pokud nebudete něčem rozumět nebo nebudete s něčím souhlasit, domluvte se se svou českou podpůrnou organizací. 

Pojištění a administrativní kroky

Častou otázkou je, jak to funguje s pojištěním po dobu vaší nepřítomnosti v ČR. Následující sekci berte prosím pouze informativně, v některých případech mohou nastat výjimky a je třeba posuzovat situaci každého dobrovolníka zvlášť. 

Pojištění od pojišťovny CIGNA

Evropská komise má smlouvu s pojišťovnou CIGNA. Před vaším odjezdem vás česká podpůrná organizace zaregistruje do portálu Cigny a oni vám vygenerují číslo pojištěnce. Obdržíte eletronickou kartičku, která se vám bude zobrazovat v jejich mobilní aplikaci. Pojišťovna Cigna vám bude hradit ošetření u lékaře, je třeba je o tom ale dopředu informovat. Nemusíte si tedy sjednávat žádné komerční pojištění léčebných výloh do zahraničí, jako např. když jedete na dovolenou. Za pojištění od Cigny nic neplatíte.

Pojištění v ČR

Po dobu, co jste v zahraničí, za vás český stát zdravotní ani sociální pojištění nehradí. Měsíční zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů (což je případ dobrovolníka v zahraničí) v ČR činí přibližně 2 000 Kč. Musíte ho ale platit?

Pokud je projekt delší jak 6 měsíců, máte vyhráno. V českém systému pojišťoven máte možnost se odhlásit a vrátit modrou kartičku (EHIC), jestli-že budete v zahraničí déle jak 6 měsíců. Při opětovném přihlašování pak doložíte doklad od pojišťovny CIGNA. Zdravotní pojištění v tomto případě platit nemusíte. 

V případě, že projekt trvá kratší dobu jak 6 měsíců, je někdy možné se ze systému také odhlásit. Přesnější informace vám podáme v předodjezdovém Skypu. 

Na Úřadu práce

Po dobu trvání projektu nedostanete od Úřadu práce finanční podporu v nezaměstnanosti, protože nedokážete splnit podmínku aktivně hledat zaměstnání (= fyzicky docházet na schůzky s vaší přidělenou konzultantkou na příslušném ÚP).

Pokud jste v době před začátkem trvání projektu na ÚP vedeni jako uchazeči o zaměstnání, z ÚP se jednoduše odhlásíte na vlastní žádost (jednoduchý formulář k dostání na pobočkách ÚP). 

V případě, že na ÚP vedeni nejste, nemáte s tímto úřadem nic co do činění, nemáte povinnost oznamovat, že jedete pryč. Pouze si hlídejte své zdravotní pojištění!

Kdo je do projektu obecně zapojen

Při hledání projektů či při jejich realizaci se setkáte s pojmy jako je slovo projekt, národní agentura, podpůrná či přijímací organizace. V následujícím bloku bychom vám to rádi stručně a srozumitelně vysvětlili.

Co je to projekt

Projektem v tomto tématu se rozumí aktivita, kde figurují až na výjimky 4 strany. Národní agentura země, kde je projekt schválený, podpůrná (vysílající) organizace, přijímací (hostující) organizace a dobrovolník.

Národní agentura

Národní agentura (v ČR je to Dům zahraniční spolupráce) je veřejná instituce, která má za úkol informovat o vzdělávacích a jiných programech, schvalovat projektové žádosti organizacím, a kontrolovat finanční stránku projektu. V pozici dobrovolníka se však účastník dostane do kontaktu s národní agenturou jen velmi zřídka.

Podpůrná (vysílající organizace)

Podpůrná organizace má sídlo ve stejné zemi, ve které žijete, v tomto případě je to česká organizace a můžeme to být třeba my – Mladiinfo ČR. Podpůrná organizace nejen že nabízí a informuje veřejnost o nových nabídkách, ale je tady pro účastníka od úplného začátku až do jeho konce. Podpůrné organizaci dobrovolník nic neplatí. Na dobrou podpůrnou organizace se můžete spolehnout v těchto záležitostech:

  • Poskytnutí informací ohledně pojištění, cesty a administrativy
  • Pomoc se životopisem nebo motivačním dopisem (pokud je třeba)
  • Zprostředkování komunikace mezi dobrovolníkem a přijímající organizací (pokud to situace vyžaduje)
  • Být na příjmu po celou dobu, co je dobrovolník pryč a pomáhat mu řešit problémy, které nastanou (neshody s přijímací organizací, kulturní šok, apod.)
  • Nabídnout pomocnou ruku dobrovolníkovi po jeho návratu
https://pixabay.com/cs/photos/startup-sch%C5%AFzka-brainstorming-594091/
Ilustrační foto. Autor: StartupStockPhotos. Zdroj: pixabay.com

Koordinující a přijímací organizace

Roli koordinující a přijímací organizace častokrát přebere ta tatáž jedna  zahraniční organizace, která je zodpovědná za ubytování pro dobrovolníka, vyplácení kapesného, řešení konfliktů a zadávání „úkolů“, které má účastník vykonávat. 

Někdy jsou ale role rozdělené a vykonávají je dvě nebo více organizací. Častým příkladem je model takový, že koordinující organizace je neziskovka, která vám zajišťuje ubytování a posílá vám kapesné, a ta přijímací organizace je např. školka, kde vykonáváte svou každodenní dobrovolnickou činnost.

Mentor

Po vašem příjezdu vás tamní organizace seznámí s někým místním, který bude vaším mentorem. Není přímo spojen s místní organizací (např. nemá tam pracovní poměr), ale není jim na druhou stranu cizí. Úkolem mentora je vám třeba ukázat okolí místa, kde žijete, seznámit vás s místní kulturou, vzít vás někam na párty nebo na výlet, apod. Pokud máte nějaký problém se svým koordinátorem, a bojíte se to řešit přímo s ním, mentor by měl být schopen vám s tím pomoci. 

Kontakty a odkazy

Kontakty

Projektová koordinátorka ESC projektů za organizaci Mladiinfo ČR
Veronika Pokorná
projekty@mladiinfo.cz
+420 732 535 874

Dům zahraniční spolupráce
dzs@info.cz
+420 221 850 100, +420 221 850 102

Bývalí/ současní dobrovolníci v ČR i zahraničí
projekty@mladiinfo.cz – propojíme vás

Odkazy

Tento článek byl vytvořen pro potřeby organizace Mladiinfo ČR, z.s. Informace v tomto dokumentu jsou čistě informativního charakteru. Poslední aktualizace proběla 28. dubna 2021. Pokud máte nějaké výhrady či nápady k jeho obsahu, neváhejte nás kontaktovat na info@mladiinfo.cz.