Erasmus+ není jen pro mladé a studující

Markéta, která pro vás v Mladiinfo chystá mezinárodní projekty, vyrazila na stáž do Athén. Finance na ni získala z programu Erasmus+. A to už je jí přes třicet a nic nestuduje. Jak se jí to povedlo?

Výjezdy dospělých do zahraničí jsou možné díky nové akci programu Erasmus+ zaměřené na vzdělávání dospělých. „Díky tomu, že působím v Mladiinfo ČR, jsem vyjela do zahraničí jako zaměstnanec organizace věnující se vzdělávání dospělých,“ vysvětluje Markéta. „Financovat z programu jde ale i výjezdy dospělých lidí, kteří mají nízkou úroveň vzdělání, digitálních dovedností nebo potřebují rozvinout své kognitivní dovednosti,“ dodává.

Markéta si pro své působení vybrala organizaci Roes Cooperativa. „Hledala jsem organizaci, která se bude věnovat podobným činnostem jako Mladiinfo. Na Roes mě zaujalo, že se věnují zážitkové pedagogice, přistupují ale k tomuto tématu více ze široka než my v Mladiinfo. Chtěla jsem tu obkoukat nové metody práce, sledovat, jak pracují s dobrovolníky a nasát motivaci, která mi poslední dobou chyběla,“ popisuje Markéta.

Markéta s týmem Roes Cooperativa
Markéta s týmem Roes Cooperativa
Stínování neboli job-shadowing

S organizací Roes Cooperativa spolupracovala metodou stínování (job-shadowing) – byla v kontaktu se zaměstnanci na podobné pozici, jako je ona v Mladiinfo, sledovala jejich práci a metody vzdělávání dospělých. I když Markétina stáž trvala jen 45 dní, stihla toho vidět spoustu – výměnu mládeže organizovanou ve spřáteleném ekocentru Hopeland, workshopy pohybu pro seniory, přijímání nových stážistů i proces přípravy několika projektových žádostí před říjnovou uzávěrkou. 

„Intenzivně jsem se věnovala přípravě projektové žádosti zaměřené na propojování mladých lidí s řeckými eko-komunitami. Bylo to pro mě nové téma, do kterého jsem se dost ponořila a chytlo mě. Taky jsem se naučila využívat nové digitální nástroje, viděla v praxi využívání metod zaměřených na budování komunit, odpojení od informačních technologií a odnesla si plnou hlavu nápadů na vlastní projekty. Největší dojem na mě ale udělala organizační kultura organizace. Je postavená na zodpovědnosti jednotlivých zaměstnanců i stážistů (kterým v Roes říkají learners, aby bylo jasné, že jejich úkolem není jen vaření kafe a kopírování). Každý může pracovat odkud chce a kdy chce, důraz je kladený na psychickou pohodu všech v organizaci. Na začátku mi tento přístup připadal jako anarchie, která nemůže fungovat, v praxi jsem ale viděla, jak se všichni podporují, pomáhají si a tahají za jeden provaz,“ líčí Markéta své dojmy. 

Výměna mládeže Tandem v organizaci Hopeland
Vykročení ze zajetých kolejí

Ať už člověk chce nebo ne, každá cesta do zahraničí je také vykročením ze zajetých kolejí a příležitostí pro osobnostní rozvoj. „Působení v Roes pro mě byla první pracovní zkušeností po dvou a půl letech na mateřské. Donutila mě přemýšlet o tom, jak sladit pracovní a osobní život a co od toho pracovního vlastně očekávám,“ přiznává Markéta.

Chcete také využít vzdělávání dospělých

Pokud si myslíte, že podobná zahraniční zkušenost by prospěla i vám, navštivte webovky Domu zahraniční spolupráce, kde se o akci Vzdělávání dospělých dozvíte vše potřebné. „Nezapomeňte svůj zahraniční výjezd plánovat s dostatečným předstihem,“ radí Markéta, „uzávěrka projektových žádostí je jen dvakrát ročně a příprava žádosti i čekání na výsledky zabere dost času. Já jsem svůj zářijový odjezd začala domlouvat v lednu.“

Projekt byl financován programem Erasmus+