Naše dobrovolnice Vendy se vydala objevovat taje Švédska. Jaká dobrodružství na ni na farmě čekala a s čím se musela poprat? Začti se do poutavých řádků!

Idylický život na farmě?

Žít mimo civilizaci, mimo ruch města, bylo vždy moje přání, a tak jsem se sbalila a vyjela. Farma předčila má očekávání, jelikož byla doslova uprostřed ničeho, o víkendech zcela izolována od hromadné dopravy. Kolem jenom lesy, pole a hospodářská zvířata. Na lidi narazíte jednou za uherský rok, pokud se tedy nerozhodnete vyjet dál než 10 kilometrů od farmy. Co víc si přát? Pořádně si to užít.

Na první pohled to vypadá idylicky, ale to vás může lehce zmást. Pobyt si rozhodně neužije někdo, kdo se bojí špíny, zvířat a není přítel s neklidným počasím. Jak tedy přežít na farmě ve Švédsku?

Švédsko. Autorka : Vendula T.

Připravte se na nejhorší

Extrémy jsou jednou z věcí, které vám mohou znepříjemnit pobyt, ať už jste kdekoliv. Proto nepodceňte přípravu ve volbě oblečení, obuvi i trvanlivého jídla. Tak vás nezaskočí ani počasí, ani pokrmy připravené někým, komu by měl být vstup do kuchyně zakázán.

Oprostěte se od očekávání

Zapomeňte na vámi vytvořené obrazy blízké budoucnosti. Farma uprostřed léta není jako z českých filmů z osmdesátých let. Očekávejte spíš špinavou práci, zejména, pokud se rozhodnete trávit co nejvíce času se zvířaty. Má očekávání se tvrdě střetla s realitou hned první den příjezdu.

Před výjezdem jsem si dala za slib, že se během pobytu na farmě naučím švédsky. To jsem ale ještě nevěděla, že osmdesát pět procent obyvatel farmy budou Italové. Nakonec se tak z malé švédské farmy stala italská vesnice, a já se tak místo základních švédských frází naučila základy italštiny.

Vendy na farmě
Práce na farmě. Zdroj: Archiv Vendy T.

Buďte otevření všemu neznámému, ale vyzbrojte se dostatkem informací

Může se stát, že nebudete přesně vědět, do čeho se „hrnete“, nebo co na vás čeká následující den. Nebojte se ptát kohokoliv a kdekoliv. Tímto způsobem vás například nezaskočí ranní meditace opakováním mantry Hare Krishna, když budete právě vycházet z koupelny.

Dělejte si kamarády, a to nejen mezi lidmi

I když na první pohled může „metr šedesát pět“ vysoký býk vypadat nepřátelsky, snažte se s ním sblížit. Nakonec tak zjistíte, že je to spíše “gentle giant” než váš nepřítel. S lidmi ve Švédsku to může být někdy těžší, zejména, pokud budete bydlet v řídce obydlené oblasti.

Švédská farma. Zdroj: Archiv Vendy T.

Užijte si to

Někdy je uměním si užít to, co vám při první myšlence radost nepřináší. Zprvu je to pravděpodobně to nejtěžší, ale nakonec se to ukáže jako to nejlepší, co můžete udělat a zažít. Nebojte se vyrazit kamkoliv. Ať už na dobrovolnictví do města nebo na farmu mezi poli. Ač začátky zrovna růžové nebudou, vždy vás nová zkušenost jistým způsobem „dostane“ a vám se nebude chtít vracet zpět.

Zajímá tě téma dobrovolnictví v zahraničí? Přečti si i naše další články týkající se zkušeností s výjezdy tady nebo tady.