Výměna mládeže v Řecku: Build Ecotopia

Výměna mládeže v Řecku? Proč ne! Mladiinfo před třemi měsíci vyslalo na projekt pětičlenný tým, který se zúčastnil enviromentálního projektu v rámci Erasmus +. Váháš, jestli se na podobný projekt přihlásit? Přečti si, jak výměnu prožili samotní účastníci a dodej si odvahy!

Prosluněné zářijové dny u pláže

Náš tým se v září vydal na projekt v rámci programu Erasmus+, tentokrát do prosluněného Řecka, a to od 16. do 23. září. Cílem této výměny mládeže bylo získání povědomí a také zkušeností o environmentálních problémech naší planety, ale i tom, co trápí jednotlivé regiony našich zemí. Kromě českého týmu, který byl úspěšně složen až na poslední chvíli, se výměny účastnili také Portugalci, Poláci, Nizozemci, Irové, Litevci a domácí Řekové.

Výměna mládeže v Řecku. Autoři : Účastníci výměny

Naši výpravu jsme zahájili již dva dny před projektem. Zavítali jsme do Athén, kde jsme kromě Parthenónu stihli navštívit i proslulé řecké pláže. Následně jsme se přesunuli do městečka Xylokastro, kde se výměna odehrávala.

Výměna mládeže v Řecku. Autoři : Účastníci výměny

Protože Xylokastro funguje jako komunita, komunikace zde nevázne ani náhodou. Organizace a vedení města se dobře znají, a tak jsme měli to štěstí, že nás místní radnice podpořila a ubytovala hned v hotelu u pláže. To se na výměnách prakticky nestává… O to víc jsme všichni byli mile překvapení, a ještě více vděční za to, v jak dobrých podmínkách jsme v Řecku pobývali.

Výměna plná aktivit

V prvních dnech jsme se účastnili hlavně seznamovacích a teambuildingových aktivit, abychom poznali zdejší místo či obyvatele a především, abychom se vzájemně poznali i s ostatními účastníky. Nadcházející dny se nesly v duchu nejrůznějších aktivit spojených s programem. Diskutovali jsme nejrůznější environmentální témata, dělali komunitní výzkum o ekologii nebo uklízeli místní park… Každý večer nás čekal tzv. intercultural evening plný her, zábavy a tance, který, jak víme, Řekové milují!

Výměna mládeže v Řecku. Autoři : Účastníci výměny

Poznatky k nezaplacení

Poté přišel poslední den a nám nezbývalo nic jiného, než se jen rozloučit a zhodnotit naši práci. Podmínky, které nám místní organizace připravila, byly opravdu skvostné. My jsme se na oplátku snažili s ostatními sdílet naše dobré zvyky a zkušenosti, jak pečovat o planetu. Domů jsme si odvezli celou řadu zážitků a poznatků o místní kultuře, včetně kontaktů na kamarády z různých koutů Evropy.

O tom, co se dá zažít na výměnách mládeže si můžeš přečíst i v tomto našem článku!