Jaký byl náš týdenní projekt ve Finsku?

Ve dnech 21. – 29. 10. jsme měli možnost zúčastnit se výměny mládeže Green Steps. A jaký byl tento projekt ve Finsku? To se můžete dočíst na následujících řádcích.
Cesta na sever Finska

V pátek 21. 10. se poprvé náš český tým potkal živě na letišti. Na některé z nás čekal první let v životě, takže trošku té nervozity přece jenom bylo. Naštěstí bezpečnostní kontrola proběhla v celku rychle a bez větších problémů. Pak už jsme nasedli do letadla směr Helsinky, kde jsme měli 5 hodin na přestup směr Ivalo. Ivalo ale ještě nebyla naše finální destinace, pokračovali jsme ještě asi hodinku cesty do města Inari, konkrétně do centra Vasatokka, kde měl projekt ve Finsku proběhnout. Po náročné cestě, pro někoho z nás i více než 2Oti hodinové, jsme se ubytovali a pro ten den šli spát. 

Samotný projekt ve Finsku

Na výměnu přijeli také účastníci z Finska a Severní Makedonie. Už sám název může trochu napovídat o čem samotný projekt byl. Hlavním tématem byly klimatické změny ovlivňující naši planetu. A takhle vypadal infopack o projektu.

Informace o dané problematice nám byly podávány v různých formách. Každý den jsme trávili alespoň chvíli na čerstvém vzduchu. Organizátoři se v programu vyhnuli nudným prezentacím, místo toho nám byly informace o dané problematice podávány v různých formách od vyhledávání na internetu ve skupinkách, přes vytváření plakátů až po vyrábění ze dřeva. 

Plakát ze dřeva
Eko protest

Jednou z aktivit bylo i pořádání mini eko protestu, který budeme šířit dál do světa. 

A aby toho nebylo málo, měli jsme i program večer. Každá země představila své tradice, tance a jídlo na kulturním večeru, další dny jsme mohli jít do tradiční finské sauny nebo si zahrát volejbal ve sportovní hale. V noci se nám podařilo i zahlédnout úchvatnou polární záři.

Mezinárodní večer

Jeden den jsme měli možnost navštívit městečko Inari a podívat se do místního muzea. Samozřejmě jsme si odvezli i spoustu suvenýrů.

Za ten týden se toho stalo spousta, že budeme tento zážitek ještě dlouho vstřebávat. Výměnu mládeže doporučujeme každému, rozhodně to stojí za to. Angličtiny se také bát nemusíte, vždy se najde někdo, kdo vám rád pomůže. 
Doufáme, že se vám představení toho, o čem projekt ve Finsku byl, líbilo a brzy na nějakém nashledanou. 

Český tým

Ahoj!