Zimní semestr na italské univerzitě

Ciao a tutti! Na začátek se musím přiznat, že jsem na studijní pobyt Erasmus nikdy nechtěla odjíždět. Měla jsem stále pocit, že mi doma něco uteče, že se v cizí zemi a v cizím prostředí nezvládnu s nikým novým seznámit, že se mi bude moc stýskat a tak dále. Jenže pak v ten pravý čas přišla nabídka a já bezmyšlenkovitě podala přihlášku.

Zimní semestr na italské univerzitě

Následuje dlouhé předodjezdové administrativní období, vysvětlování mé kočce, proč na pár měsíců pojede hlídat babičku, balení všeho (ne)potřebného, a najednou už usínám v novém nájemním bytě na druhé straně Evropy. A bojím se, protože zámek na dveřích nejde zamknout.

Bydlení je kapitola sama o sobě

Nechci teď zobecňovat, protože o severní Itálii jsem slyšela, že je to spíš takové Rakousko. Ale (ne)funkčnost věcí je tu stále italská. Když něco nefungovalo v září při mém příjezdu, jsem už smířená s tím, že to nebude fungovat ani při mém odjezdu. Teď nemluvím jen o tom zámku na dveřích. Čas od času nefunguje ani trouba, internet, myčka, digestoř, neteče teplá voda, nefunguje topení či nejde elektřina. Jediné, co majitele bytu přimělo konat, byl neodtékající odpad, když už hrozilo vyplavení bytu.

Ale nakonec jsem byla vděčná i za nefunkční byt. Pokud se někdy budete chystat na delší pobyt do Itálie, doporučuju začít hledat bydlení co nejdříve. Nájemní smlouvy tu nechtějí uzavírat (a ze zákona snad ani nemohou) na kratší dobu než na celý rok. Já vyjela na partnerskou univerzitu pouze na zimní semestr a sehnat byt jen na 5 měsíců byl tedy problém – a to až do dne, na který připadal můj odjezd. Prvních pár dnů jsem tedy trávila v hostelu alias klášteře.

Erasmus Student Network

Pomohla mi místní pobočka Erasmus Student Network. ESN je největší studentskou organizací v Evropě a má víc než 500 různých poboček. Nejenže mi pomohli zprostředkovat bydlení, ale během celého semestru pořádali velké množství akcí, výletů, konferencí a workshopů. Vybrali mi také „buddy“ kamaráda, který mě ještě před odjezdem na pobyt kontaktoval a pomohl mi v prvních dnech pobytu.

Pokud se někdy budete na pobyt Erasmus chystat, určitě doporučuji pomoci ESN a Buddy systému využít. A víte, že se „buddíkem“ můžete stát i vy a začít tak ulehčovat a zpříjemňovat Erasmus pobyty zahraničním studentům v Česku?

Uvítací dny ESN. Zdroj: archiv autorky

Co určovalo výběr cílové destinace?

Nemám ráda zimu a pobytem ve slunné Itálii jsem se rozhodla prodloužit si léto. Zatím tu většinu času pršelo a byly povodně, ale Erasmus se úplně nedá reklamovat. Další velkou motivací bylo naučit se italsky. To se zatím taky úplně nepovedlo, ale charakteristickou přehnanou gestikulaci už zvládám.

Přímořské letovisko Spotorno. Zdroj: archiv autorky

Pro svůj pobyt jsem zvolila město Alessandria, nacházející se v trojúhelníku mezi Turínem, Milánem a Janovem na severu Itálie, protože v něm sídlila partnerská univerzita. V Alessandrii toho dohromady moc není, ale alespoň má strategickou polohu při podnikání výletů do všech koutů severní Itálie – k alpským hřebenům, do velkoměst, k jezerům či k moři. Většinu míst je možné pohodlně navštívit vlakem nebo spolujízdou (v Itálii je nejpopulárnější Blablacar).

Život na ulicích Alessandrie není nijak nudný. Téměř každý den se tu koná nějaký festival či jarmark. Navštívila jsem farmářské trhy, bazary starožitností, festival světových kuchyní, předvánoční jarmarky, Oktoberfest, obrovské pouťové akce atd. Restaurací, barů i kaváren je na každém rohu taky dost. Pizza, focaccia, špagety, gnocchi, rizoto, arancini – Itálie je rájem pro každého jedlíka. A italské kafe je něco, za co stojí žít.

Akademická čtvrthodinka trvá v Itálii nejméně půl hodiny

Na studijním pobytu jsem se zaměřila zejména na sociologii pro sociální pracovníky a sociologii rodiny. Před prvními přednáškami jsem měla obavy, že celý pobyt bude opravdu jen o studiu. Také délka přednášek a seminářů mě opravdu překvapila a na začátku i pěkně vyděsila – měly všechny trvat tři hodiny a neměla v nich být žádná přestávka. Vzhledem k tomu, že ve škole mám hlad už po prvních patnácti minutách výuky, představa tříhodinového kručení v žaludku mě úplně nelákala.

Realita ovšem nebyla tak zlá, protože většinou přibližně půl hodiny trvalo, než přednáška začala. A nejmíň půl hodiny před koncem bylo obvykle hotovo. V rámci jednoho předmětu jsem dokonce do školy docházela jen na pravidelné konzultace a všechen čas se zaměřovala na psaní odborné eseje, což mi dalo i větší volnost k podnikání výletů po regionu.

A stručná rada na závěr?

Vycestováním do zahraničí vážně nemáte co ztratit. V Itálii naopak spíš pár kilo přiberete.

Na mém pobytu mě velkoryse finančně podpořil nejen program Erasmus a Filozofická fakulta UHK, ale také Amos – fond pro rozvoj Broumovska. Zkuste se i vy před odjezdem na zahraniční pobyt porozhlédnout po nadacích a studijních stipendiích – existuje jich opravdu hodně a mohou toho hodně usnadnit. Inspirovat se můžete třeba v celé sekci Mladiinfo věnované studiu a životu v zahraničí.

Autor: Anežka Krejcarová