Když mám nápad, jak ho můžu realizovat?

Říkáte si, že máte dobrý nápad, který by zlepšil život ve vašem okolí, ale chybí vám peníze, znalosti nebo mentor? Dali jsme dohromady seznam organizací, které pomáhají právě takové nápady zrealizovat. Projděte si následující řádky a třeba zjistíte, že iniciativa, bez které si už nedokážete své město představit, vznikla zrovna díky těmto programům. Zkuste je také využít a dotáhněte svoji myšlenku až do konce. Kdy jindy, když ne teď?

Pokud má váš zamýšlený projekt sociální rozměr, směřujte na:

 • Social Impact Award patří mezi nejznámější a nejrozsáhlejší programy vzdělávání a akcelerace v oblasti společensky prospěšného podnikání v Evropě. Program je určen pro studenty VŠ, kteří chtějí rozjet svůj byznys a měnit svět k lepšímu. Přihlásit se lze jak s nápadem, tak s již fungujícím startupem. Pro účastníky programu jsou připraveny workshopy a k dispozici jim budou také mentoři a konzultanti. Tři nejlepší nápady získávají finanční ocenění. Kdo se stal vítězi minulých ročníků? Jmenujme např.: PragulicBezobalu nebo Czechitas.
 • SozialMarie je nejstarší cena pro sociálně inovační projekty, která se každoročně uděluje 15 projektům z Rakouska, Maďarska, ČR, SR, Polska, Německa, Chorvatska a Slovinska. SozialMarie nabízí těmto projektům finanční odměnu, zviditelnění a “patrony”, kteří přebírají aktivní záštitu nad zvoleným projektem. Hodnotícím kritériem projektů je nejen inovativnost, ale také dopad a účinnost pro danou cílovou skupinu a efektivní realizace vymezených cílů. Mezi české projekty, které byly v minulosti oceněny, patří: PatronGypsy MaMaPonožky od babičky.
 • Ashoka se řadí od roku 1980 mezi stěžejní mezinárodní organizace pro podporu sociálních inovátorů. V 80 zemích světa vyhledává, propojuje a podporuje jedinečné sociální inovátory. Po pečlivém výběru se ze sociálních podnikatelů stávají tzv. Ashoka Fellows, kteří obdrží stipendium, know-how a budou mít možnost zapojit se do sítě konzultantů, investorů a opinion leaderů. Buduje se tak partnerství mezi soukromým sektorem a inovátory. Ashoka již podpořila více než 3000 inovátorů, z nichž 170 bylo ve střední Evropě. V ČR jsou Ashoka Fellows např.: Kateřina Thorová a APLA, Zdeněk Slejška a EDUin, Terezie Hradilková-Muchová a Společnost pro ranou péči.
Spectrum1
Foto: Social Enterprise Alliance

Usilujete-li o zlepšení životního prostředí, zkuste se podívat na:

 • Ekologický Oskar je mezinárodní soutěž, která oceňuje inovativní nápady a zajímavé projekty z oblasti ochrany přírody a úspor energií. V ČR ji od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. Nejlepší projekty obdrží hodnotné ceny, přičemž soutěž má za cíl zajistit nominovaným i vítězným projektům širší publicitu, díky níž mohou inspirovat ostatní. Soutěž je vyhlašována v šesti kategoriích – Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba a Nápad. Jaké projekty se účastnily minulých ročníků soutěže? Vzdělávací centrum TerezaIniciativa Ukliďme ČeskoEkologický messenger.
 • Soutěž Pro vodu vyhlašuje Nadace Partnerství ve spolupráci s Nestlé. Soutěžící mohou přijít s vlastním inovativním nápadem nebo si vyberou některou z reálných situací, která trápí obce, firmy či neziskovky a navrhnou řešení. Účastníci mohou využít rad mentorů a doladit svůj projekt na různých workshopech. Nejlepší projekty postupují do finále, kde jsou prezentovány před odbornou porotou. Vítěz získává 30 000 Kč. Mezi projekty z předchozích ročníků patří např.: Brno žít, vodu pítMechatronická sprchaNová nábřeží – Svitava.
ecology
Foto: jimbdvrlists.com

S nápaditými projekty se rovněž můžete přihlásit do programů telefonních operátorů:

 • SmartUp 02 ,,oživuje zajímavé nápady, které nepatří do šuplíku, ale mezi lidi.” Je určen pro všechny mezi 15 a 26 lety, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Jaké projekty budou podpořeny? Ty, které mají originální nebo kreativní myšlenku, přinášejí prospěch a užitek ostatním lidem a kde týmy pracují bez nároku na honorář. Jako třeba tyhle projekty: Buzz TalksIndustra StageBylinková maringotka.
 • T-Mobile Rozjezdy je soutěž pro začínající podnikatele. Jak v regionálních kolech, tak v celostátním finále můžete vyhrát ceny, která vám pomohou rozjet podnikání. Seznámíte se s různými lidmi z řad soutěžících, porotců a partnerů a bude vám umožněno se zúčastnit seminářů s odborníky. Znáte vítěze minulých ročníků – Vasky,  Levandulová biofarma & Levandulová kavárnaVěci z recy?
 • Vpohybu podporuje nápady mladých lidí, jak zlepšit prostředí, ve kterém žijí. Projekty se mohou týkat kultury, ekologie, kultivace měst a obcí či zdraví a pomoci lidem se zdravotním postižením. Rozpočet projektu musí činit alespoň 100 000 Kč a nejméně polovinu cílové částky musí realizátoři získat přes crowdfundingovou kampaň. Komu se to povedlo v minulých letech? Třeba Praha žije hudbouTo si pišRadlická – kulturní sportovna.
 • Vodafone Nápad roku je každoroční soutěž, jejímž cílem je podpořit zajímavé podnikatelské nápady nebo startující projekty. Soutěž je určena pro studenty a širokou veřejnost, klade si za cíl je motivovat a podporovat jejich inovativní projekty, které nesmí být na trhu déle než dva roky. Soutěž je vyhlašována v těchto kategoriích – Vodafone Nápad roku, Ekonom Student podnikatel, Coolpad Startup roku. Oceněné nápady z minulých byly například: Neuron SoundwareBlindShellRozečtise.cz.
business ideas - Mladiinfo ČR
Foto: Entrepreuner.com

S projektem vám mohou pomoci také některé nadace:

 • Nadace Karla Janečka má za cíl najít a podpořit projekty, jejichž cesta k uplatnění by byla složitá nebo dokonce znemožněná. Šanci mají ty projekty, které se zaměřují na rozvoj aktivní občanské společnosti, sociální inovace, vzdělávání a výchovu v ČR. Do dnešního dne jich bylo podpořeno 110. Mezi nimi například: SvobodaUčení.czZažít město jinak či FuckUp Nights.
 • Nadace VIA klade důraz na dvě témata – umění žít spolu a umění darovat. Podporuje aktivní lidi, kteří se v Česku starají o své okolí a usiluje o to, aby se filantropie stala běžnou součástí života v ČR. V těchto oblastech nabízí Nadace Via granty a další způsoby podpory – semináře, workshopy a konzultace s odborníky. Podpora je nabízena formou otevřených grantových a výběrových řízení, a to na základě hodnocení nezávislých komisí.
ideas inspiration - Mladiinfo ČR
Foto: Sachkahoon

Akcelerátory, soutěže a programy pro mladé podnikatele:

 • Berlin Startup Calling: Máte nápad, který způsobí revoluci v oblasti techniky? Přihlaste se do celosvětové soutěže vyhlášené společností Visual Meta GmbH a proměňte svůj podnikatelský záměr ve skutečnost. Na vítěze čeká 7000 EUR a placená stáž v Berlíně.
 • Česká inovace – ČIN – nezisková organizace, která iniciuje inovační trendy ve všech oblastech lidské činnosti. ČIN je projektem úspěšných  manažerů a mezinárodně etablovaných firem. Jejich zázemí a know-how vytvářejí jedinečný soubor zkušeností, kterými podporují  realizace zajímavých nápadů kohokoli v ČR. Svými projekty rozvíjí dobrou inovátorskou tradici a podporuje konkurenceschopnost České republiky, organizuje Soutěž Česká inovace a její vyvrcholení – Festival inovací.
 • Falling Walls Lab – soutěž, které se mohou zúčastnit studenti, doktorandi, mladí profesoři či podnikatelé. Na představení svého inovativního projektu, iniciativy nebo business plánu před porotou mají 3 minuty. Česká verze soutěže se koná pod záštitou Goethe-Institut Prag. Vítěz vyhrává cestu do Berlína na Falling Walls konferenci vědců a na tzv. Lab Finale, kam se automaticky kvalifikuje jako jeden ze 100 účastníků.
 • Hledá se LEADr. – soutěž, kterou organizuje Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. Je určena pro lidi ve věku 17 až 25 let. Zájemci se přihlašují do soutěže se svým projektem, díky kterému chtějí zlepšit život v jejich okolí. Vybraní účastníci absolvují poté vzdělávací workshopy a zaměří se spolu s experty na podrobnou přípravu svých projektů. Po několika vyřazovacích kolech je porotou a diváky vybrán vítěz, na kterého čeká stáž v České republice nebo v zahraničí a finanční podpora pro jeho projekt. O soutěži se točí pořad, který lze zhlédnout online.
 • JA Czech – mezinárodní nezisková vzdělávací organizace, jejímž posláním je poskytovat mladým lidem praktické ekonomické vzdělávání, rozvíjet jejich znalosti a dovednosti, inspirovat je a podporovat v aktivním přístupu k životu, aby se dovedli prosadit a úspěšně uplatnit a byli dobře připraveni pro vstup na trh práce. Českou kancelář Junior Achievement založil v roce 1992 Tomáš J. Baťa. JA nabízí několik vzdělávacích programů a podporu projektům.
 • Mámnápad.cz – nezávislý magazín o inovacích a startupech pořádá Akcelerátor Mámnápad.cz, ve kterém propojují životaschopné podnikatelské nápady a projekty s investory a dalšími odborníky, pomáhají začínajícím podnikatelům s počátky podnikání a vytváří profesionální prostředí pro výhodné investování. Pro úvodní konzultaci stačí jen přihlásit svůj nápad.
 • Můj 1. milión – soutěž určená pro všechny zájemce o podnikání, kteří si chtějí otestovat svůj podnikatelský nápad a nastartovat své podnikání. Předmětem soutěže je zpracování podnikatelského záměru a jeho rozvoj směrem k realizaci. Vyhlašovatelem a organizátorem soutěže je Technologické inovační centrum, které se zabývá podporou inovačního podnikání ve Zlínském kraji. Účastí v soutěži můžete získat finanční a věcné ceny v hodnotě 250 000 Kč, zpětnou vazbu od profesionálů, důležité kontakty, PR a medializaci, zázemí podnikatelského inkubátoru a možná i investora!
 • Podnikavá hlava – soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci. Za svůj podnikatelský nápad můžete vyhrát nejen finanční odměnu, ale i benefity na podporu podnikání. Soutěžit můžete i ve zvláštních kategoriích, jako jsou Nejlepší vysokoškolák UP nebo Podnikatel v sukních.
 • Středočeské inovační centrum vzniklo pod hlavičkou Středočeského kraje a mimojiné organizuje různé programy na podporu inovací. Mezi ně patří např. Smart Akcelerátor nebo SIC Lab, do které se může přihlásit tým dvou až pěti nadšenců, kteří plánují založit podnikání na území Středočeského kraje nebo zde mají trvalé bydliště, sídlo firmy nebo školu. Vybrané projekty se zapojí do 10 týdnů trvajícího workshopu, v jehož závěru budou připraveni prezentovat svůj projekt investorům.

Článek sepsaly Klára Pantůčková a Thuy Linh Mai. Informace jsou aktuální pro rok 2016. Pokud víte o dalších programech, které jsme tu nezmínily, budeme rády, když nám dáte vědět na: linh@mladiinfo.cz