Říkáš si, že máš dobrý nápad, který by zlepšil život ve vašem okolí, ale chybí ti peníze, znalosti nebo mentor? Dali jsme dohromady seznam organizací, které pomáhají právě takové nápady zrealizovat. Projdi si následující řádky a třeba zjistíš, že iniciativa, bez které si už nedokážeš své město představit, vznikla zrovna díky těmto programům. Zkus je také využít a dotáhni svoji myšlenku až do konce. Kdy jindy, když ne teď?

Můj projekt má sociální rozměr

Social Impact Award 

Patří mezi nejznámější a nejrozsáhlejší programy vzdělávání a akcelerace v oblasti společensky prospěšného podnikání v Evropě. Program je určen pro studenty VŠ, kteří chtějí rozjet svůj byznys a měnit svět k lepšímu. Přihlásit se lze jak s nápadem, tak s již fungujícím startupem. Pro účastníky programu jsou připraveny workshopy a k dispozici jim budou také mentoři a konzultanti. Tři nejlepší nápady získávají finanční ocenění. Kdo se stal vítězi minulých ročníků? Jmenujme např.: PragulicBezobalu nebo Czechitas.

SozialMarie 

Nejstarší cena pro sociálně inovační projekty, která se každoročně uděluje 15 projektům z Rakouska, Maďarska, ČR, SR, Polska, Německa, Chorvatska a Slovinska. SozialMarie nabízí těmto projektům finanční odměnu, zviditelnění a “patrony”, kteří přebírají aktivní záštitu nad zvoleným projektem. Hodnotícím kritériem projektů je nejen inovativnost, ale také dopad a účinnost pro danou cílovou skupinu a efektivní realizace vymezených cílů. Mezi české projekty, které byly v minulosti oceněny, patří: PatronGypsy MaMaPonožky od babičky.

Ashoka

Řadí se od roku 1980 mezi stěžejní mezinárodní organizace pro podporu sociálních inovátorů. V 80 zemích světa vyhledává, propojuje a podporuje jedinečné sociální inovátory. Po pečlivém výběru se ze sociálních podnikatelů stávají tzv. Ashoka Fellows, kteří obdrží stipendium, know-how a budou mít možnost zapojit se do sítě konzultantů, investorů a opinion leaderů. Buduje se tak partnerství mezi soukromým sektorem a inovátory. Ashoka již podpořila více než 3000 inovátorů, z nichž 170 bylo ve střední Evropě. V ČR jsou Ashoka Fellows např.: Kateřina Thorová a APLA, Zdeněk Slejška a EDUin, Terezie Hradilková-Muchová a Společnost pro ranou péči.

Chci zlepšit životní prostředí

Energy Globe

Cílem soutěže E.ON Energy Globe je ocenit projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. Nejlepší projekty obdrží hodnotné ceny, přičemž soutěž má za cíl zajistit nominovaným i vítězným projektům širší publicitu, díky níž mohou inspirovat ostatní. Soutěž je vyhlašována v šesti kategoriích – Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba a Nápad. V minulých ročnících byla soutěž známa jako Ekologický oskar a zúčastnily se jí např. tyto iniciativy: Vzdělávací centrum TerezaIniciativa Ukliďme ČeskoEkologický messenger.

Soutěž Pro vodu

Vyhlašuje ji Nadace Partnerství ve spolupráci s Nestlé. Soutěžící mohou přijít s vlastním inovativním nápadem nebo si vyberou některou z reálných situací, která trápí obce, firmy či neziskovky a navrhnou řešení. Účastníci mohou využít rad mentorů a doladit svůj projekt na různých workshopech. Nejlepší projekty postupují do finále, kde jsou prezentovány před odbornou porotou. Mezi projekty z předchozích ročníků patří např.: Brno žít, vodu pítMechatronická sprchaNová nábřeží – Svitava.

Programy telefonních operátorů

SmartUp 02

K roku 2019 je program pozastaven. V minulosti si kladl za cíl oživit zajímavé nápady, které nepatří do šuplíku, ale mezi lidi.“ Je určen pro všechny mezi 15 a 26 lety, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Jaké projekty budou podpořeny? Ty, které mají originální nebo kreativní myšlenku, přinášejí prospěch a užitek ostatním lidem a kde týmy pracují bez nároku na honorář. Jako třeba tyhle projekty: Buzz TalksIndustra StageBylinková maringotka.

T-Mobile Rozjezdy 

Soutěž pro začínající podnikatele, kde jak v regionálních kolech, tak v celostátním finále můžete vyhrát ceny, která vám pomohou rozjet podnikání. Seznámíte se s různými lidmi z řad soutěžících, porotců a partnerů a bude vám umožněno se zúčastnit seminářů s odborníky. Znáte vítěze minulých ročníků – Vasky,  Levandulová biofarma & Levandulová kavárnaVěci z recy?

Nadace Vodafone

Na výběr je několik oblastí, které nadace podporuje v rámci programu Laboratoř, Technologie pro společnost i nestátní neziskové organizace a sociální podniky.

Pomoci můžou i nadace

Nadace Karla Janečka

Cílem je najít a podpořit projekty, jejichž cesta k uplatnění by byla složitá nebo dokonce znemožněná. Šanci mají ty projekty, které se zaměřují na rozvoj aktivní občanské společnosti, sociální inovace, vzdělávání a výchovu v ČR. Do dnešního dne jich bylo podpořeno 110. Mezi nimi například: SvobodaUčení.czZažít město jinak či FuckUp Nights.

Nadace VIA

Klade důraz na dvě témata – umění žít spolu a umění darovat. Podporuje aktivní lidi, kteří se v Česku starají o své okolí a usiluje o to, aby se filantropie stala běžnou součástí života v ČR. V těchto oblastech nabízí Nadace Via granty a další způsoby podpory – semináře, workshopy a konzultace s odborníky. Podpora je nabízena formou otevřených grantových a výběrových řízení, a to na základě hodnocení nezávislých komisí.

Nadace OSF

Nadace Open Society Fund Praha byla založena v Praze v roce 1992 jako součást mezinárodní sítě nadací Open Society Foundations. Podporuje aktivní občany, kteří ovlivňují dění ve svém bezprostředním okolí i své zemi. Má celou řadu programů podpory pro aktivní občany, ale nabízí i stipendia.

Něco pro mladé podnikatele

Česká inovace – ČIN

Nezisková organizace, která iniciuje inovační trendy ve všech oblastech lidské činnosti. ČIN je projektem úspěšných  manažerů a mezinárodně etablovaných firem. Jejich zázemí a know-how vytvářejí jedinečný soubor zkušeností, kterými podporují  realizace zajímavých nápadů kohokoli v ČR. Svými projekty rozvíjí dobrou inovátorskou tradici a podporuje konkurenceschopnost České republiky, organizuje Soutěž Česká inovace a její vyvrcholení – Festival inovací.

Falling Walls Lab

Soutěž, které se mohou zúčastnit studenti, doktorandi, mladí profesoři či podnikatelé. Na představení svého inovativního projektu, iniciativy nebo business plánu před porotou mají 3 minuty. Česká verze soutěže se koná pod záštitou Goethe-Institut Prag. Vítěz vyhrává cestu do Berlína na Falling Walls konferenci vědců a na tzv. Lab Finale, kam se automaticky kvalifikuje jako jeden ze 100 účastníků.

JA Czech

Mezinárodní nezisková vzdělávací organizace, jejímž posláním je poskytovat mladým lidem praktické ekonomické vzdělávání, rozvíjet jejich znalosti a dovednosti, inspirovat je a podporovat v aktivním přístupu k životu, aby se dovedli prosadit a úspěšně uplatnit a byli dobře připraveni pro vstup na trh práce. Českou kancelář Junior Achievement založil v roce 1992 Tomáš J. Baťa. JA nabízí několik vzdělávacích programů a podporu projektům.

Mámnápad.cz

Nezávislý magazín o inovacích a startupech pořádá Akcelerátor Mámnápad.cz, ve kterém propojují životaschopné podnikatelské nápady a projekty s investory a dalšími odborníky, pomáhají začínajícím podnikatelům s počátky podnikání a vytváří profesionální prostředí pro výhodné investování. Pro úvodní konzultaci stačí jen přihlásit svůj nápad.

Můj 1. milión

Soutěž určená pro všechny zájemce o podnikání, kteří si chtějí otestovat svůj podnikatelský nápad a nastartovat své podnikání. Předmětem soutěže je zpracování podnikatelského záměru a jeho rozvoj směrem k realizaci. Vyhlašovatelem a organizátorem soutěže je Technologické inovační centrum, které se zabývá podporou inovačního podnikání ve Zlínském kraji. Účastí v soutěži můžete získat finanční a věcné ceny v hodnotě 250 000 Kč, zpětnou vazbu od profesionálů, důležité kontakty, PR a medializaci, zázemí podnikatelského inkubátoru a možná i investora!

Podnikavá hlava

Soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci. Za svůj podnikatelský nápad můžete vyhrát nejen finanční odměnu, ale i benefity na podporu podnikání. Soutěžit můžete i ve zvláštních kategoriích, jako jsou Nejlepší vysokoškolák UP nebo Podnikatel v sukních.

Středočeské inovační centrum

Vzniklo pod hlavičkou Středočeského kraje a mimo jiné organizuje různé programy na podporu inovací. Mezi ně patří např. Smart Akcelerátor nebo SIC Lab, do které se může přihlásit tým dvou až pěti nadšenců, kteří plánují založit podnikání na území Středočeského kraje nebo zde mají trvalé bydliště, sídlo firmy nebo školu. Vybrané projekty se zapojí do 10 týdnů trvajícího workshopu, v jehož závěru budou připraveni prezentovat svůj projekt investorům.

Czech Startups

Informace můžete také nalézt na Czechstartups.org. Jedná se o oficiální web o české startupové scéně. Jeho cílem je nabídnout ucelený přehled nejenom začínajícím podnikatelům, ale i všem startupovým nadšencům a široké veřejnosti. Prozkoumejte nabídku programů.

Inkubátory, akcelerátory, soutěže

Akcelerátor VŠEM

Program je určený na podporu začínajících podnikatelů a firem s krátkou historií. Účastnit se mohou projekty z oblastí vzdělávání, workshopů, poradenství a osobního rozvoje. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy, studenti, absolventi, lidé z neziskových organizací, firmy, matky a otcové na rodičovské dovolené.

Troufni SI začít

Inkubátor organizovaný Skautským institutem, který vás provede procesem od nápadu až po první reálný krok. Během půl roku se setkáte s odborníky, dozvíte se, jak sehnat peníze a potřebná povolení, jak nápad propagovat a vykopnout ho do světa. Projekt musí mít pozitivní přínos pro společnost a zejména veřejný prostor.

Hledá se LEADr.

Soutěž organizuje Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. Je určena pro lidi ve věku 17 až 25 let. Zájemci se přihlašují do soutěže se svým projektem, díky kterému chtějí zlepšit život v jejich okolí. Vybraní účastníci absolvují poté vzdělávací workshopy a zaměří se spolu s experty na podrobnou přípravu svých projektů. Po několika vyřazovacích kolech je porotou a diváky vybrán vítěz, na kterého čeká stáž v České republice nebo v zahraničí a finanční podpora pro jeho projekt. O soutěži se točí pořad, který lze zhlédnout online.

Hledá se novinář

Další vzdělávací soutěž od Jednoho světa na školách pro mladé lidi se zájmem o veřejné dění a novinařinu. Získají v ní zkušenosti i zážitky, setkají se se zajímavými lidmi a stanou se součástí novinářského týmu. Podpoří tak myšlenku, že kvalitní nezávislá média jsou pro fungování demokracie nezbytná.

Pokud víš o dalších programech, které jsme tu nezmínily, budeme rádi, když nám dáš vědět na: linh@mladiinfo.cz

Článek původně sepsaly: Klára Pantůčková a Thuy Linh Mai
Dne: 12/9/2016
Poslední aktualizace: 18/11/2019