Jak napsat CV, když se hlásím na stáž

Kolikrát se ti stalo, že ti na tvoji přihlášku na vytouženou stáž neodpověděli? Podívej se s námi, jak napsat CV, aby se tvoje šance zvýšily!

(Text vznikl v rámci placené inzerce.)

Psaní nebo spaní článků?

Pozor na chyby a na překlepy. Správné CV rozhodně, nutně a bezpodmínečně nesmí obsahovat gramatické chyby. Zkontroluj si svůj životopis po sobě třikrát, projeď si ho kontrolou ve Wordu, vyspi se na to a pak si ho opět zkontroluj. Popros rodiče nebo kamaráda, aby se na tvůj životopis také podívali. Víc očí víc vidí. I to nejlepší CV bude vypadat hloupě, když v něm budeš tvrdit, že mezi tvé dovednosti patří „spaní“ článků. 

Nebuď tajemný/á, ale neprozrazuj příliš

Tvoje CV musí obsahovat obecné údaje: jméno, příjmení, telefonní číslo a e-mailový kontakt. Někdo uvádí také město, ve kterém žije. Není důvod, abys hned udával/a přesnou adresu, pokud teda svého potencionálního zaměstnavatele nezveš přímo k sobě domů na kávu. Rozhodně neposílej tvoji národnost, rasu, manželský status či počet dětí! Takovéto informace jsou pouze tvojí záležitostí a každý zaměstnavatel, který by po tobě zmíněné údaje chtěl, může čelit žalobě za diskriminaci. Nedoporučuje se ani udávat svůj věk. To co je zrovna ve světě CV v módě, nezjistíš nikde jinde, než na internetu. Můžeme ti doporučit třeba tyto vyhotovené příklady životopisů

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay.com

Buď konkrétní, stručný/á, a odliš se od ostatních

Hodně specialistů se shoduje, že životopis by měl být jen na 1 stranu. Žijeme v uspěchané době a málokdo má čas otočit na druhou stranu. Jak tedy napsat CV, které není příliš dlouhé nebo naopak krátké? Můžeš si vybrat nějakou již předpřipravenou šablonu, která ti pomůže životopis uspořádat tak, abys tam zvládl/a zmínit všechno, co považuješ za relevantní a zajímavé. Inspirovat se můžeš například na stránkách Cvapp.cz, kde nabízejí jednoduché i kreativní šablony

Obecná pravidla říkají, že bys měl/a nejprve chronologicky uvést všechny relevantní pracovní zkušenosti a až potom své vzdělání. Základní školu uvádět nemusíš, stačí, když začneš od střední školy (gymnázia, učiliště…). Nemusíš uvádět ani všechny svoje brigádky, pokud ovšem nejsou relevantní k pozici, na kterou se hlásíš. Výjimkou může být situace, kdy na pracovním trhu teprve začínáš – v tom případě je lepší mít nějakou zkušenost než žádnou. Ještě žádnou pracovní zkušenost nemáš? Nevadí, dobrovolnictví se také počítá. Zaměstnavatel aspoň uvidí, že namísto sezení na gauči preferuješ přiložit ruku k dílu. 

Chceš se nějak odlišit? Uveď i svoje koníčky. Nebyla by to náhodička, kdyby ten, co životopis čte, taky miloval potápění? Může mu to utkvět v hlavě a tato drobná odlišnost od ostatních ti nakonec zajistí pozvání k pohovoru. Pozor, aby sis ale spíše nepřihoršila/a. Jaké záliby raději neuvádět?

Chci vědět víc o tom, jak napsat CV

Chceš se dozvědět víc? Máme pro tebe pár další tipů, které stojí za přečtení. Už v minulosti jsme na našem webu publikovali podrobnější článek o tom, jak napsat CV a zlepšit ho. Zajímavé tipy nejen na téma životopisu, ale třeba taky motivačního dopisu, najdeš na stránkách cvapp.cz.