Jak na smysluplné rozhovory? I ty můžeš posunout konverzace na novou úroveň!

Jak vnést více hloubky do běžné konverzace, poznat lépe své blízké nebo si dobře popovídat i s cizím člověkem?  Pojď naslouchat a otevřít se světu!

 

Co pro tebe znamená kvalitní konverzace?

Jak se máš? Co ve škole? Těmito a mnoha dalšími otřepanými frázemi začíná většina každodenních konverzací. Lidé na tyto otázky odpovídají už naprosto automaticky a málokdy upřímně. Běžné konverzace jsou pak nezajímavé, povrchní a pořád dokola o stejných věcech. Některé z nich jsou i nucené a vyloženě prázdné, hlavně aby nenastalo to trapné ticho. Posloucháme pak jen proto, abychom odpověděli. Nikoliv proto, že by nás druhý člověk skutečně zajímal. Přitom každý z nás chce najít pochopení a být součástí inspirativní konverzace, ve které se lidé plně vnímají a nakonec si z ní opravdu i něco odnesou. 

Smysluplné rozhovory

S myšlenkou propojit otevřené lidi vznikl projekt pod názvem Smysluplné rozhovory. Jeho cílem je vést společnost ke smysluplnějším rozhovorům a podpořit tak vznik hlubších vztahů. Jedná se o setkání lidí, kteří se neznají a povídají si o tématech, se kterými se svěřují jen svým blízkým nebo dokonce nikomu. Později vznikly i konverzační karty s otázkami, co nás vedou k hlubším tématům. Setkání se rychle rozrostla a konají se už pravidelně v různých městech po celé České republice.  Probíhají tak, že se přeskočí zdvořilostní fráze typické pro seznamování, a jde se rovnou na losování kartiček s otázkami. Ty vedou k zamyšlení a sdílení inspirativních myšlenek, které občas i budí emoce svojí opravdovostí. Každý má možnost se vyjádřit, ale zároveň nikdo není nucen na nic odpovídat. Zúčastnit se může každý kdo je otevřený a rád si povídá. Za setkání se hradí organizační cena ve výši 200,- Kč a každé setkání má také svého průvodce. Více o smysluplných rozhovorech najdeš na jejich stránkách.

Ilustrační foto. Autor a zdroj: Mindfulness in Youth Work.

Poznej blíž ostatní i sám sebe

Taky máš občas pocit, že vedle někoho žiješ, ale neříkáte si ty opravdu důležité věci? Jeden o druhém nevíte, jaké jsou vaše největší sny, obavy a neznáte vaši pravou tvář? Máme sice čím dál více komunikačních prostředků, ale čím dál tím méně si povídáme upřímně z očí do očí. Konverzační karty ti můžou pomoci tuto bariéru překonat a otevřít témata, na které třeba nemáš odvahu se jen tak zeptat. Existuje jich už celá řada a jsou i se zaměřením například pro rodinu nebo páry. Skvěle ti ale poslouží i jako nástroj k seberozvoji, když si na ně budeš odpovídat sám/a. Avšak nemusíš karty hned kupovat, je jednoduché si vytvořit i vlastní sbírku otázek, které tě oslovují. Inspiraci najdeš, jak na Pinterestu, tak i strýček Google ti rád poradí.

Ilustrační foto. Zdroj: Facebook Smysluplné rozhovory.

Pojďme si povídat!

Možná ti jako dítěti rodiče kladli na srdce, že se nemáš bavit s cizími lidmi, ale věř mi, že většina z nich opravdu nekouše. Zkus překonat svoji komfortní zónu, prasknout tu svoji bublinu a vytasit otázku na neznámého člověka! Co takhle tvůj spolusedící v autobuse nebo ta paní, kterou den co den potkáváš? Můžeš využít třeba i chvíle, kdy ti ujel autobus a stojíš na zastávce s někým dalším.  Možná zjistíš, že jsou kolem tebe moc milí lidé.

Konverzace jako výzva

Nejen, že se zlepšíš v mluvení, ale zaručeně si z toho odneseš větší sebedůvěru a třeba i novou perspektivu, nebo zajímavý zážitek. Konverzaci můžeš začít třeba pochvalou. Není důvod proč se stydět. Pokud si nebudete opravdu rozumět a nedojde až k výměně kontaktů, je velmi pravděpodobné, že daného člověka už znovu nepotkáš. A i když se ztrapníš, tak se tomu aspoň společně zasmějete. Posuneš tak svoji hranici trapnosti a budeš zase o něco svobodnější. A je dost možné, že tím i někomu zlepšíš den. Inspirovat se můžeš i tímto videem na téma, jak se zlepšit v mluvení s lidmi. Můžeš taky zkusit 100 interactions challange a během jednoho měsíce se odvážit oslovit sto lidí se zajímavými otázkami. Tak co, jdeš do toho semnou?

Pokud myslíš, že tato challenge není nic pro tebe, nevadí! Mrkni na článek o čtenářské výzvě , možná právě to je tvůj šálek čaje!