Švédsko – rady, tipy a FAQ

V horní části stránky odkazy, ve spodní části zodpovězené FAQ. Podrobnější informace ke Švédsku v článcích Můj život ve Švédsku.

Před odjezdem

Jak je to s pojištěním (zdravotní, sociální atd.):

Placení daní:

Sociální zabezpečení (dávky, pojištění):

Po příjezdu do Švédska

Personnummer, pojišťovna:

Vzdělání a švédština:

Pro zaměstnané ve Švédsku:

Informace a odkazy Migračního úřadu:

Volby ze zahraničí

  • Volby ve Švédsku bez švédského občanství do Parlamentu EU a v komunálních švédských volbách https://europa.eu
  • volby ve Švédsku do českých orgánů (voličský průkaz –  https://www.mvcr.cz, informace po vyhlášených volbách na MV ČR nebo MZV ČR)

FAQ

Jak je to s kurzy švédštiny?

Základní kurz švédštiny se jmenuje SFI – Svenska för invandrare (A, B, C, D) a je zadarmo. Navazuje na ně SAS – Svenska som andra språk (grund, 1, 2, 3). 

Dá se naučit švédština online a zadarmo?

Ano, dá. Kromě různých učebnic lze využít třeba stránky Hej svenska či jazykové aplikace Språkkraft. Rozsáhlý článek o švédštině najdete také na na webu jako Můj život ve Švédsku XII: Jak se naučit švédsky.

Dá se najít práce bez znalosti švédštiny?

V některých oborech ano  (s angličtinou v IT, mezinárodních společnostech, na univerzitě). Bez angličtiny a švédštiny spíše nekvalifikované práce (úklid). Švédština vyžadována u lékařů (C1 pro legitimaci), zdravotníků všeobecně, učitelů, zaměstnanců státní správy atd.

Na Facebooku jsem založila skupinu Gothenburg Career Networking Group, která je plná odkazů pro uchazeče o práci.

Co to je personnummer (PN) a jak ho dostat?

Obdoba našeho rodného čísla. Dostane ho po splnění podmínek člověk pokud a) má dostatečné finance na život ve Švédsku, b) je zaměstnán, c) studuje delší studijní program, d) je rodinným příslušníkem osoby usazené ve Švédsku, zkrátka má důvod zůstat ve Švédsku více než jeden rok. Bez něho je život ve Švédsku téměř nemožný. Pravidla a vysvětlení na Skatteverket.

Co je samordningsnummer?

PN v lehčí verzi. Slouží dočasně pro krátkodobě pobývající ve Švédsku. Pravidla a vysvětlení na Skatteverket.

Zaměstnají mě bez personnummer?

Ano, může se to podařit, i když Švédové koukají  nedůvěřivě (nejste napojeni na systém=práce navíc). Každopádně k zaměstnání někdy postačí právě samordningsnummer.

Dá se založit účet bez personnummer (PN)?

Ano, dá. Ale některým bankám se to nechce moc dělat. Obvykle trvá několik dní až měsíců dle banky.

Co to je BankID a Swish?

Bankovní aplikace, které si můžete pořídit po dostání PN. BankID – platba online, Swish – převod z účtů pomocí telefonního čísla. Více o švédských vychytávkách v článku Můj život ve Švédsku XI: Sonda do švédské duše.

Můžu studovat SFI bez personnummer?

Ano, od roku 2015 může občan EU studovat bez PN. Ne všechny úřady ale mají ve věci stejný výklad, nejlépe se při komunikaci s úřady odkazovat na aktuální pravidla uvedená na Skolverket.

Jak najít bydlení? Kolik to stojí?

Ceny se liší podle regionu. 

Jak převést podporu v nezaměstnanosti z ČR do Švédska?

Podmínkou je nárok na podporu v nezaměstnanosti v ČR. Dojít se nahlásit na český ÚP s papírem o ukončení zaměstnání. Požádat o převod (formulář U2). S formulářem na švédský úřad práce po příjezdu – hlásit se tam. Dávky vyplácí ÚP ČR na základě pokynů o vaší docházce na švédském ÚP. Více v článku Můj život ve Švédsku I: Välkommen till Sverige.

Co to je formulář S1, U2?

U2 – formulář pro převod dávek. S1 – formulář o pojištění (v ČR dle stávajícíh pravidel téměř nemožné dostat na Švédy požadovanou dobu). Více v článku Můj život ve Švédsku I: Välkommen till Sverige.

Ošetří mě ve Švédsku?

Udělení PN znamená nárok na zdravotní péči ve Švédsku, jste totiž automaticky zdravotně pojištení. Před udělením PN je třeba pokrývat zdravotní pojištění sám.

Neumím švédsky, jak se domluvím u lékaře?

Celkem běžně lze požádat o tlumočníka, ale většina zdravotníků umí alespoň anglicky. 

Uznají mi vzdělání z ČR?

Pravděpodobně ano. Nejlépe (ale ne nezbytně) poslat hned po příjezdu svoje vysvědčení a diplomy na UHR (diplomy stačí v angličtině, české vysvědčení přeložit). Švédi si vaše vzdělání ´přeloží´ a dostanete papír, jak vzdělání odpovídá švédskému. Trvá i několik měsíců!

Můžu ve Švédsku volit?

S občanstvím EU lze s PN volit ve Švédsku ve volbách do Evropského parlamentu (švédské poslance, ne české), v komunálních volbách a v obdobě našich krajských voleb. 

 

Poslední aktualizace článku: 05.04.2020

Autor: Kristýna Wagnerová