7 věcí, které překvapí EVS dobrovolníka ve Vietnamu

V polovině června jsme se vypravili s Mladiinfo ČR na poslední studijní návštěvu, tentokrát do Vietnamu. Vietnam byl posledním místem, kam jsme v rámci našeho asijského programu zamířili v rámci projektu EuroAsia Volunteering. I sem budeme hledat jednoho českého dobrovolníka na Evropskou dobrovolnou službu, která proběhne na podzim 2018.

Tentokrát jsme na studijní návštevu za Mladiinfo vyrazily v sehraném týmu Kristýna a Linh. Naším úkolem bylo se zástupci z Mladiinfo Slovensko, Mladiinfo International a francouzskou organizací ADICE vybrat organizace, do kterých vyšleme na podzim 2018 českého dobrovolníka v rámci našeho pilotního asijského programu.

A proč jsme jeli zrovna do Vietnamu?

V rámci projektu EuroAsia Volunteering poprvé pošleme EVS dobrovolníky do Asie. Tak jako minulé studijní návštěvy v Thajsku, kde byla Týna a Linh a v Kambodži, kdy byla naše Štěpánka a Teréz, i ve Vietnamu jsme trávili čas s našimi partnery, kteří v okolí vytipovali organizace, které by mohly přijímat evropské dobrovolníky. Naším úkolem bylo tyto organizace navštívit, seznámit se s jejich činností a pomocí zvídavých otázek zjistit, které by byly pravým místem pro nadcházející podzimní návštěvu  evropských dobrovolníků.

Co vlastně o Vietnamu v Čechách víme?!

Přemýšlel/a jsi někdy, jak žijí vlastně Vietnamci, které potkáváš ve večerkách, u doktora nebo ve škole? Z jakého prostředí naši čeští Vietnamci vlastně pochází? Thuy Linh neboli naše Linh je jedním z tisíců českých dětí, které se narodily ve Vietnamu, a proto byla tím nejpovolanějším, kdo za Mladiinfo Česká republika mohl díky znalosti jazyka a prostředí do Hanoje vyrazit. Díky Linh jsme se dozvěděli ještě více o této asijské zemi, kde se brzy octne jeden z vás jako dobrovolník.

Které věci tě ve Vietnamu překvapí?

1. V Hanoji se domluvíš česky spíše než anglicky (skoro) 

Na planetě Zemi není moc míst, kde zaboduješ s češtinou. Pokud nepočítáme sousední Slovensko. A taky neexistuje moc zemí, které by měly o České republice velké povědomí. Ale ve Vietnamu je to jinak.

Vietnamci v Čechách jsou jedna z nejpočetnějších národnostních menšin v České republice a spousta Vietnamců se už vzdala svého původního občanství pro to české. Jak nám Linh vysvětlila, Čechy nejsou jediná země s početnou vietnamskou komunitou, hodně Vietnamců je v Americe, Německu nebo ve Francii, naopak na Slovensku prý velká komunita překvapivě není.

Spousta rodin má v Čechách příbuzné, mladí lidé v Čechách studují, Vietnamci do Evropy přicházejí a vracejí se zpátky. České stopy jsou ve Vietnamu přítomné od české vlajky visící na továrně v zapadlé vesnici až po prodavače suvenýrů, kteří ti rozumí, když česky kritizuješ, jak drahé mají pohledy, protože v Čechách kdysi bydleli. Na letišti potkáš Vietnamce letící do Evropy s identickou obligátní bílou krabicí dárků a asijských produktů a na mnohých těchto zásilkách se objevuje česká adresa. Mnozí Vietnamci jsou angličtinou nepolíbeni, proto je s  jistou nadsázkou možné říci, že ti čeština může být více k užitku než angličtina.

Mladí Vietnamci trénují angličtinu na turistech v parku. Foto Kristýna Wagnerová.

2. Vietnamské léto není pro sraby

Vzhledem k tomu, že Vietnam má několikahodinový posun, tak kombinace pásmové nemoci (jet lagu), dusného vietnamského léta a rušné Hanoje pro nás byla celkem strašákem. Vypravili jsme se tedy do Vietnamu víkend předtím, než začal náš oficiální program. Měli jsme tedy čas si odpočinout, nechat naše těla, aby si zvykla na časový posun, maximální vlhkost a vražednou teplotu vietnamského léta. Ano, v červnu je léto ve Vietnamu v plném proudu a dává zabrat i místním.

Moje středoevropské tělo, ne zrovna překvapivě, nezvládlo změnu teploty, a tak ležím třetí den ve Vietnamu s úžehem/úpalem na hotelu. Poučení pro příště: v červnu není radno vynechat klimatizaci, i když máš strach z bolesti v krku. A minimálně dva litry vody denně je opravdu must. Po minutě v prašných ulicích jsi totiž potem doslova zmáčeni. Ne celý rok je ve Vietnamu nesnesitelně, naopak v zimním období jsou prý teploty velmi příjemné.

Rozpálené ulice Hanoje. Foto Kristýna Wagnerová.   

3. Smažené nudle s masem ve Vietnamu moc nefrčí

Asijské jídlo je velmi oblíbené i v našem regionu. Ale překvapivě to nejlepší z vietnamské kuchyně nejsou smažené nudle s masem (ty naopak skoro nikde nedostaneš). Vietnamská kuchyně je rozmanitá a liší se podle oblasti. Některé regiony pracují více s mořskými plody, jiné cestovatele naopak zaujme ovoce, pro které nemáme v českém jazyce ani jméno.

Specialita středního Vietnamu. Smažená ryba na koření s koprem a dalším zelením. Foto Kristýna Wagnerová.

4. Být vozíčkářem ve Vietnamu není med

Dokážeš si představit, že za celý svůj život nevidíš slunce a z okolního světa znáš jen svůj pokoj? Pro tělesně postižené Vietnamce je to každodenní realita.

Hodiny bychom se mohli bavit o postavení znevýhodněné mládeže a tělesně postižených lidí ve Vietnamu. Zkrátka a dobře, postavení těchto lidí ve Vietnamu není úplně růžové. O realitě vietnamského vozíčkáře jsme si podívali v organizaci ACDC, která se zabývá změnami zákonů ve prospěch tělesně postižených a zároveň organizuje po zemi podpůrné skupiny.

Naše výprava se dozvídá více o komunitě tělesně postižených v ACDC. Foto Kristýna Wagnerová.

Zblízka jsme se podívali do životů vozíčkářů v sociálním podniku Imagtor. Seskupení písmen, které každému z našeho evropského týmu bude ještě dlouho rezonovat v hlavě. Představ si centrum pro vozíčkáře, které se rozroste tolik, že má problém se samo financovat. Co jiného než si na sebe vydělat sami? A tak dva roky zpátky vznikla společnost Imagtor, podporována OSN a několika světovými ambasádami.

V Imagtor jsou většinou zaměstnaní tělesně postižení lidé. Z nechtěného jedince se stává po půlročním tréninku ceněný profesionál v oblasti fotografického designu, 3D modelů a úpravy fotografíí.

Zaměstnanci Imagtoru umí s fotografiemi úplné divy. Foto Kristýna Wagnerová.

Podle dostupných zdrojů se pohybuje průměrná mzda ve Vietnamu okolo 150 $. Číslo se může znásobit několikanásobně podle tvého povolání (ano, ředitel banky vydělává více). Tak ale jako i v našich končinách je pravděpodobnější, že většina populace se bude držet spíše menších než větších čísel. Imagtor během půlročního tréninku vytáhne vozíčkáře z ekonomického a často i sociálního dna, a ti si přijdou v Imagtoru na  královských 300-400 $ měsíčně díky zpracovávání zakázek zejména ze Spojených států.

5. Sociální podnikání ve Vietnamu jede

Navštívili jsme hned několik sociálních podniků jako například úžasný Imagtor. Vietnamská společnost se stará ale i o jiné skupiny znevýhodněných lidí. A proto jsme navštívili organizaci REACH. Tato organizace pracuje s mladými lidmi ze znevýhodněného sociálního prostředí. Díky REACH se několik desítek studentů ročně, kteří se nenarodili zrovna se stříbrnou lžičkou v puse, vyučí různým povoláním a mohou se plnohodnotně uplatnit na trhu práce. Dopad podobných organizací je veliký, změní život k lepšímu stovkám mladých Vietnamců.

Aby se organizace REACH uživila, její studenti založili například restauraci a kadeřnický salón, které financuje aktivity hlavní organizace. Vietnamci vytvořili tedy model sociálního podnikání, který funguje. Můžeme jen předpokládat, že boj o jejich existence je určitě těžší než to máme my v Evropě a můžeme jim určitě tleskat za jejich dosavadní úspěchy.

Ředitel organizace REACH nám vysvětluje, proč je důležité mladé lidi podporovat. Foto Kristýna Wagnerová.

6. Životní prostředí ve Vietnamu JE tématem

Jak jsem se dozvěděla od Linh, biopotraviny jsou ve Vietnamu velkým tématem. Zelenina, která je k dostání na trhu může být nastříkaná dost nechutnými postřiky, a tak roste poptávka po bezpečných potravinách. Během naší studijní návštěvy jsme se vypravili asi hodinku za Hanoj, na začínající akcionářskou farmu Share farm.

Vietnamci vlastně do Share farm investují peníze, respektive si kupují svůj podíl na farmě a jejích produktech. Tyto podíly se jim vrátí v podobě čerstvé zeleniny, mléka nebo masa. Zelenina z farmy vychází levněji než na trhu a můžeš si být jist/a, že není ničím závadná.

Degustace jogurtu a mléka u debaty o fungování Share farm. Foto Kristýna Wagnerová.

V poslední době se na Asii ukazuje jako na hlavního viníka světové plastové kalamity. I proto jsme během týdne ve Vietnamu  navštívili také organizaci Green Hub, která se zabývá palčivým tématem odpadu.

Také tradiční medicína, kvůli které přicházejí zcela nesmyslně o život mnohá zvířata, je stále podle Linh ve Vietnamu realitou. Další organizací, kterou jsme navštívili, byly 4paws, Čtyři packy, odnož světové organizace, která pečuje o zvířata. Naše vietnamská organizace pracovala s medvědy, kteří jsou ve Vietnamu nesmyslně drženi v zajetí a likvidování ve jménu tradiční medicíny. Ve Vietnamu není legální takto držet zvířata v zajetí v kleci. Organizace tedy přesvědčuje majitele, aby se medvědů zbavili a nechali je převézt do medvědího sanatoria, kde chlupáči najdou nový domov.

Ostatně, o osudu jednoho z medvědů v tomto sanatoriu si můžeš přečíst i na National Geographic.

7. Dobrou masáž si dopřeješ nejen v Thajsku

Skrytý Trill rooftop bar. Foto Kristýna Wagnerová.

Pokud chceš, aby tvoje tělo dosáhlo plné blaženosti, odskoč si na masáže, které poskytují slepí terapeuti v jednom – jak jinak než  sociálním – podniku v Hanoji, který se jmenuje Dao´s care, a také hostí dobrovolníky.

Ve Vietnamu se nachází spousta unikátních míst od světového divu v Ha Long Bay po vibrující Hanoj a plné prozkoumání této země a její kultury rozhodně zabere více než týden. V Hanoji najdeš autentická zákoutí stejně jako profláknuté turistické ulice. Rozhodně ožel Beer Street, zde si na kulinářský zážitek mezi stovkami turistů opravdu nepřijdeš. Naopak ne všechny atrakce pro expaty jsou špatné – zaslouženým odpočinkem je třeba turisty neobjevený bazén na střeše s výhledem na celé město…

Pokud jsi dočetl/a až sem…

…tak možná tušíš že všechny organizace nepopisujeme nadarmo. Do několika z nich budeme již na podzim 2018 vysílat jednoho českého dobrovolníka. Přípravy na výběrové řízení jsou už v plném proudu, a tak za pár týdnů na našich stránkách najdeš podrobnější informace.

Více otázek k projektu?

Piš na kristyna@mladiinfo.cz nebo thuy.linh@mladiinfo.cz!