Dobrovolnictví ve Slovinsku v době koronaviru

Účastnit se dobrovolnictví ve Slovinsku v době Covidu – je to dobrý nápad nebo ne? Odpovědět si můžete po přečtení článku naší dobrovolnice Heleny.

Nevím, kolik z vás již Slovinsko navštívilo, ale rozhodně vám všem doporučuji se sem někdy vydat. Já jsem doposud Slovinskem vždy jen projížděla cestou do Chorvatska a vůbec jsem netušila, jaké krásy ukrývá. Je to země plná průzračně čistých řek, vysokých hor a dechberoucí přírody. Ačkoliv pocházím z Prahy a celý život jsem v ní žila, miluji přírodu a venkovní aktivity, i proto si tady připadám jako v ráji.

Dobrovolnický projekt? Co je to?

Můj projekt dobrovolnictví ve Slovinsku je dlouhodobý a je financován Evropským sborem solidarity. Jedná se o iniciativu Evropské Unie, která umožňuje mladým lidem (18-30) vykonávat dobrovolnickou službu či pracovní stáž v některé z Evropských zemí a získat tím cenné zkušenosti, které poté využijí ve svém profesním životě. Dle mého názoru je to skvělá příležitost! Zkusíte si žít v cizí zemi, pomůžete místní komunitě a rozšíříte si obzory.

Můj projekt se věnuje hlavně vzdělávání a práci s dětmi. Hlavní náplní mé práce proto bylo donedávna pomáhat v místní základní škole jak učitelům, tak i žákům, kteří mají s výukou problémy. Momentálně jsou bohužel i ve Slovinsku školy zavřené. Všichni pracujeme v trochu jiném režimu, ale snažíme se si tím nekazit náladu.

Chcete se přihlásit a nevíte, jak na to? Čtěte dál!

Je spousta možností, jak na podobné projekty narazit, ale já vám zde popíšu jen tu moji. Když jsem se rozhodla, že se pokusím vyrazit na dobrovolnický projekt, začala jsem brouzdat po internetu. Narazila jsem na oficiální portál ESC, která obsahuje databázi dobrovolnických projektů. Do té jsem zadala termín, kdy mohu odjet, téma projektu, které mě zajímalo, klikla jsem na tlačítko Search a bylo to. První projekt, který se mi zobrazil, byl ten, na který jsem se rozhodla přihlásit a na který jsem nakonec byla i přijata. Je to projekt na základní škole v malebném středověkém městečku Škofja Loka. Náhoda? Nemyslím si, spíš osud. Po přečtení popisu projektu a přiloženého infoletteru jsem prostě věděla, že tenhle projekt je přesně to, co hledám. Pak už jsem jen kontaktovala danou organizaci a po pár Skype telefonátech bylo vše dohodnuto.

>>ODKAZ NA AKTUÁLNÍ PROJEKTY (NEJEN) DOBROVOLNICTVÍ<<

 

Fotografie: Soukromý archiv dobrovolnice.

Můj příjezd a přivítání

Ačkoliv kvůli letošní koronavirové situaci nebylo do posledního momentu jasné, zda se můj projekt nezruší a zda budu moci vůbec odjet, nakonec vše dobře dopadlo a 22. srpna 2020 jsem se vydala vstříc dobrodružství. Už celkový příjezd byl pro mě něčím jiný. Když jsem v minulosti odjížděla někam na delší dobu, byla jsem vždy dost nervózní a nevěděla jsem, co od toho čekat. Tady jsem ale tak nějak měla od začátku pocit, že všechno bude fajn. Ještě před příjezdem jsem si několikrát volala s místním koordinátorem i ostatními dobrovolníky (je nás tu celkem 5) a ze všech jsem měla moc dobrý pocit. I proto jsem si spíš připadala, jako že jedu navštívit staré známé, než že odjíždím na rok do cizí země. A tak to vlastně zůstalo až dodneška.

Ačkoliv poslední měsíce není lehká situace ani tady a na leckoho by možná padla špatná nálada, jsem ráda, že tu mám lidi, o které se mohu opřít a se kterými je mi dobře.

Tento projekt je financován z prostředků Evropského sboru solidarity.