Studuj na Tchaj-wanu s plným stipendiem

Vyplň přihlášku, získej stipendium pokrývající všechny náklady, studuj na Tchaj-wanu a zažij největší dobrodružství svého studentského života!

Když Portugalci v 16. století pro Evropu objevili Tchaj-wan, pojmenovali ho „Ilha Formosa“ – Krásný ostrov. A měli pravdu. Ostrov, který má rozlohu jako půlka České republiky ale dvojnásobek její populace, ti nabídne divoké soutěsky, pláže s palmami, ostré skály i neprostupnou džungli. K tomu přičti přátelské obyvatele a skvosty asijské kuchyně. Už balíš kufry?

Tchajwanské pobřeží. Zdroj: Archiv autorky.

Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář 

Oficiální diplomatické zastoupení Tchaj-wanu v Česku, Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář (TECO), slouží jako zprostředkovatel mezi českými studenty a možnostmi studia na Tchaj-wanu, resp. jejich podporou prostřednictvím dvojího druhu stipendií. Vybereš si tak podle toho, jestli už máš ukončené studium (nebo se na státnice chystáš v nadcházejících měsících), nebo bys rád/a vyrazil na kratší jazykový pobyt, který by ti umožnil proniknout do tajů čínštiny. 

Deadline pro přihlašování je 31. března. Žádné velké papírování není potřeba, všechny dokumenty pošleš na adresu TECO.

Taipei 101. Zdroj: Archiv autorky.

Taiwan Scholarship – studuj na Tchaj-wanu a získej magisterský či doktorandský titul

V rámci tohoto stipendia budeš mít zaplacené školné až do výše 40 000 tchaj-wanských dolarů (NTD). Každý měsíc ti na účtu přistane dalších 20 000 NTD na pokrytí tvých životních nákladů. 

Na vystudování budeš mít maximálně dva, resp. 4 roky. Stipendium ti bude vypláceno od zahájení školního roku (září 2022) do července roku, kdy studium ukončíš.

Podmínky pro udělení stipendia jsou jednoduché – máš českou národnost, čistý trestní rejstřík, ve škole jsi prolézal/a o něco lépe než s odřenýma ušima a na Tchaj-wanu jsi nestudoval/a stejný typ studia. 

Pro přihlášení budeš potřebovat vyplněnou žádost, kopii pasu, kopii dokladu nejvyššího vzdělání spolu s výpisem známek, dva doporučující dopisy (v angličtině nebo čínštině). Nezapomeň na certifikaci potvrzující znalost angličtiny a přihlášku na některou z tchajwanských univerzit. V angličtině jich vyučuje spousta (15 nejvyhledávanějších anglicky vyučujících univerzit najdeš na tomto seznamu), určitě tedy máš z čeho vybírat. 

Huayu Enrichment Scholarship – nauč se číst „rozsypaný čaj“ na jazykových kurzech čínštiny

Pokud se necítíš na dvouleté studium magistra či ještě delšího doktorátu, přihlas se na jazykový kurz. Ten může trvat v rozmezí tří, šesti, devíti nebo dvanácti měsíců. Měsíčně dostaneš 25 000 NTD na své životní náklady.

Podmínky se příliš neliší od Taiwan Scholarship. Plnoletost už jsi oslavil/a, trestní rejstřík máš bez jediného škraloupku a na Tchaj-wanu jsi ještě nikdy nestudoval/a. 

K vyplněné žádosti přilož pas, kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání spolu se známkami, dva doporučující dopisy (čínsky nebo anglicky) a přihlášku do jazykového centra/školy, kde bys chtěl/a čínštinu studovat. 

Přečti si zkušenost z první ruky od Lenky, která díky stipendiu na Tchaj-wanu žila a studovala.

Čajová políčka. Zdroj: Archiv autorky.