S programem Den pro školu za lepší školství

Láká tě učení nebo se jen chceš podělit o své osobní zkušenosti a doporučení z tobě blízkého oboru? Zapoj se do programu Den pro školu!

Den pro školu je společným programem Nadace České spořitelny ve spolupráci s organizací Začni učit! Ta se dlouhodobě zabývá řešením nedostatku vyučujících v českých školách. Provází zájemce o učitelství od zjišťování, která z pedagogických kvalifikací je ta správná až po první roky za katedrou.

Od uskutečnění prvního Dne pro školu uplynulo více než rok. Motivem vzniku bylo propojování lidí z praxe se školami, kde mohou tito zájemci ozvláštnit výuku. Jen za první rok se měly možnost do projektu zapojit přes stovky dobrovolníků a atmosféru projektu zažilo přes deset tisíc žáků a studentů ze základních i středních škol celé republiky.

Formy Dne pro školu

Den pro školu probíhá hned v několika formách. Na přednášce/workshopu/diskusi můžeš žákům povědět o své práci nebo vyprávět svůj životní příběh. Případně může hodina proběhnout online formou (například virtuální prohlídka v tvé práci). Pokud ti více vyhovuje účast na výuce přímo s učitelem, je možné výuku pojmout tandemově. Nebo si můžeš pozvat studenty na prohlídku v práci.

Interaktivní výuka, Zdroj: https://stredoskolakroku.cz/

Jak se zapojit

Jak se můžeš zapojit? Velmi jednoduše. Na webu projektu v sekci registrace dobrovolníka vytvoříš svůj dobrovolnický profil, kde vyplníš základní informace o tobě a o čem bys rád během Dne pro školu předával své zkušenosti. Koordinátor projektu tě následně osloví, pozve na pohovor a v případě splnění podmínek tvůj profil schválí. Po schválení se objevíš v centrální databázi dobrovolníků. A už jen čekáš, kterého učitele/kterou školu tvůj profil zaujme.

Následuje koordinační videohovor s učitelem z dané školy a příprava tvého samotného dne. Více informací ohledně tipů na koordinační videohovor a rady a doporučení před samotnou akcí se dozvíš na webu projektu v sekci příprava pro dobrovolníka.

Den pro školu. Zdroj: https://www.ssnahorni.cz/den-pro-skolu-pokracovani/

Co účastí v projektu získáš? Kromě pedagogických základů od zkušených lektorů a mentoringu v průběhu celého trvání projektu získáš i velmi užitečné „soft skills“. Tedy vyzkoušíš si roli učitele přímo v praxi (a zjistíš, jestli je to pro tebe skutečně to pravé). Načerpáš také spoustu nových zkušeností. Zároveň můžeš žákům předat své osobní zkušenosti, pomoci odhalit jejich silné stránky a nadchnout je pro tvůj obor.

Ať už si rozhodneš vybrat kteroukoliv z forem Dne pro školu, je to skvělá dobrovolnická zkušenost, která může mít na tebe i na druhé velký pozitivní dopad. Pokud je ti prostředí školství blízké a chceš být příkladem pro ostatní, je to příležitost přesně pro tebe!