Příběh Lucie, která je dobrovolnicí na Slovinsku

Stále váháte, zda vyjet na dlouhodobý projekt do zahraničí? Slova Lucie, která je na ročním projektu na Slovinsku, vám mohou pomoci se rozhodnout.

Letos v srpnu jsem vyjela na ESC do Slovinska do městečka, které se jmenuje Škofja Loka. Když si tohle město zkusíte vyhledat na Googlu, tak zjistíte, že je tu na první pohled jen jedna památka (starý most) a že tu žije přibližně 11 000 obyvatel. Tohle nejsou úplně informace, které by člověka přesvědčili o tom, aby se sem vydal žít na celý rok. Ale opak je pravdou. Škofja Loka je druhé nejstarší město Slovinska a ačkoliv je malé, tak má svou osobitou atmosféru.

Obzvláště nyní, když je vánoční čas, a náměstí zdobí kouzelná světýlka a kluziště nejen pro děti, tak se tu cítím jako v pohádce. Tohle město ve Slovinsku mi učarovalo. Je opravdu kouzelné a překrásné aneb kdo nebyl, nepochopí.

Ačkoliv jsem měla před odjezdem obavy (asi tak jako každý), tak ty se brzy rozplynuly – hned poté co jsem se spřátelila s dalšími dobrovolníky, a že jich je tu požehnaně. Pod naší zastřešující organizací Familija je jich včetně mě 8 a pod jinou organizací další 2. Ostatní dobrovolníci pochází ze Španělska, Francie, Belgie, Irska, Polska, Lotyšska a Ruska.

Škofja Loka. Autor: dobrovolnice Lucie

A co vlastně dělám?

Běžně pracuji dva dny v organizaci Šent, která sdružuje lidi s lehčími mentálními onemocněními, jejich rodinné příslušníky a přátele, a další dva dny v terapeutické komunitě pro bývalé závislé lidi, která nese název Projekt Človek. Pátý den je tzv. rotační, kdy mám příležitost pracovat v organizacích jiných dobrovolníků. Většinou se jedná o denní centra pro děti a teenagery, kam mohou jít po skončení školní výuky. Běžně se tam hrají stolní hry, dělají sporty, něco se vyrábí či maluje, pomáhá se dětem s úkoly či jsou pro ně připraveny jiné zábavné či vzdělávací aktivity. Pracovních zkušeností tedy budu mít hodně. Doufám, že některé z nich mi pomohou při volbě mého budoucího povolání.

Chcete zažít to, co Lucie? Otevřeli jsme přihlašování na příští rok!

Má to smysl?

Má dobrovolnická zkušenost sice není ani zdaleka u konce, ale již nyní mohu říct, že rozhodně nelituji, že jsem se rozhodla vycestovat. Domnívám se, že mě to obohatilo a ještě obohatí po různých stránkách. Proto pokud váháte, tak se prostě přihlaste a uvidíte. Kdybyste měli jakýkoliv dotaz, nejenom ohledně ESC, tak mi klidně napište.

Jak získat na Lucii emailový kontakt? Napište nám na kancelar@mladiinfo.cz a my vás propojíme.

Vyrábění s dětmi. Autor: dobrovolnice Lucie