Kapka odvahy+odhodlání=zaručený recept na sólo cestování

Někdo na něj nedá dopustit a pro někoho se jedná o nepochopitelné bláznovství. Sólo cestování zkrátka často vyvolává rozporuplné reakce. Přitom s sebou nese řadu nezpochybnitelných výhod.

Vidět Neapol a… užít si ji po svém

Když jsem se ve druhé polovině léta 2021 rozhodla odjet na několik dní sama do Neapole na západní pobřeží Itálie, setkala jsem se jak s nadšenými reakcemi, tak i se zdviženým obočím. Nakonec mi cesta přinesla neopakovatelné zážitky. Navíc jsem zjistila, že dokážu víc než si myslím a že i když se vyskytnou problémy, v tíživé situaci je nejlepší se zastavit, dvakrát se zhluboka nadechnout a místo paniky se soustředit na hledání řešení. Zjistila jsem, že doslova na každém rohu narazíš na člověka, který je ochoten ti pomoci, i když zrovna nemluvíte stejnou řečí.

Pizza margharita v Neapoli
Ochutnej místní speciality. Zdroj: archiv autorky.

Nesnažila jsem se oběhnout ani vyfotit všechny místní chrámy, kterých je v Neapoli nepočitatelně. Raději jsem nasávala atmosféru, povídala si s místními, prozkoumala jsem uzounké uličky a nabídku rušných pouličních trhů, kde máte pocit, že jste se ocitli na jiném světadílu. Každé ráno jsem začala silným espressem a tradičním zákuskem sfogliatella plněným ricottovou náplní ochucenou pomerančem a kandovanou citronovou kůrou. Takovouto cestovatelskou zkušenost bych zkrátka doporučila každému. Jediné co opravdu potřebuješ k tomu, aby ses vydal/a na sólo cestu je kapka odvahy a rozhodnutí. 

Italské espresso
Italské espresso. Zdroj: archiv autorky.

Proč sólo cestování? 

Většina sólo cestovatelů se shodne na několika důvodech, proč stojí za to, vycestovat sám/sama:

Naučíš se, jak si poradit v každé situaci a jak požádat o pomoc. Na cestách se ti téměř vždy přihodí něco neplánovaného. Potkáš skupinu sympatických lidí, kteří tě pozvou, aby si se k nim na pár dní připojil/a, můžeš se ztratit uprostřed nepřehledné změti uliček nebo ti ujede autobus a další spoj vyjíždí ze zastávky až další den. Všechny tyto situace tě naučí spoléhat sám/sama na sebe a zjistíš, že si vždy nějakým způsobem dokážeš sám/sama poradit. A když bude potřeba, zjistíš, že není těžké požádat o pomoc. Všechny tyto často nekomfortní situace tě posouvají k větší sebedůvěře.

Během sólo cestování máš čas sám/a na sebe a na své myšlenky a potřeby. Naučíš se naslouchat sám/sama sobě a možná o sobě zjistíš něco nového. Cestování na vlastní pěst otevírá cestu sebepoznání.

Zažiješ naprostou svobodu, rozhoduješ se jen podle sebe. Prozkoumáš pláže v okolí města nebo zdoláš nejvyšší horu v okolí? Nemusíš dělat žádné kompromisy. Naslouchej své intuici, nech se vést, ptej se místních a nech si od nich doporučit výlet nebo lokální oblíbenou restauraci či kavárnu.

Máš větší šanci, že se s někým dáš do řeči. Když cestuješ sólo, je mnohem snazší někoho oslovit nebo se s někým zapovídat. Navazuj kontakty s místními nebo s dalšími cestovateli. Sdílení zážitků a myšlenek je nesmírně obohacující. Navíc zjistíš, že naprostá většina lidí, které potkáš, jsou přátelští a jsou ochotni pomoci a poradit. Máš také jedinečnou příležitost autentickým způsobem poznat navštívené místo a jeho kulturu. Nikdo tě se zvyky a tradicemi neseznámí lépe než místní průvodce.

sólo cestování
Prozkoumej i méně turistická místa. Zdroj: archiv autorky.

Bude se ti hodit

1) Přestože cestuješ sám/a, pravidelně o sobě informuj člena rodiny nebo přátele. Někdo by zkrátka měl vědět, kde se budeš přibližně pohybovat a jaké máš plány. Na cestách je dobré být obezřetný. Věř své intuici a pokud máš pocit, že se dostáváš do situace, která je nebezpečná nebo nepříjemná, odejdi.

2) Měj u sebe kopii cestovních a identifikačních dokladů, pojištění. Je dobré nosit u sebe peníze v hotovosti a alespoň pár mincí.

3) Zjisti si základní informace o místě, kam se chystáš. Vždy je dobré znát nejdůležitější společenské zvyky a pravidla pro danou zemi nebo navštívené místo. Neboj se ptát se místních, rádi ti poradí.

4) Nauč se alespoň několik základních slov a frází v daném jazyce. Pomůže ti to v orientaci a mnohem snadněji si získáš sympatie. Pouhý pozdrav v místním jazyce může mít velký vliv na to, jak k tobě budou lidé přistupovat.

5) Nepřežeň to s množstvím sbalených věcí, cestuj spíš na lehko. Mnohem snadněji se budeš přemisťovat z místa na místo.

sólo cestování
Místní ti rádi doporučí svá oblíbená místa.Zdroj: archiv autorky. 

Kde najdeš inspiraci

Pokud by si se chtěl/a inspirovat příběhy lidí, kteří cestují často na vlastní pěst, můžeš zkusit blog nebo youtube kanál Veroniky alias Weef. Za zmínku určitě stojí také blog Sama na cestách, který je pro všechny, kteří hledají motivaci vyrazit na cesty, nebo se bojí a potřebují povzbuzení. Spoustu článků, tipů a doporučení a inspirace najdeš taky na blogu Travel bible.