Dobrovolnictví ve Slovinsku očima naší dobrovolnice

Hledáte inspiraci, jak smysluplně trávit čas, až pomine současná situace? Naše účastnice Lucie vypráví, jaké to je být účatníkem projektů dobrovolnictví ve Slovinsku.

Jak jsem psala již minule, tak jsem vyjela dobrovolničit do slovinského městečka Škofja Loka, kde jsou snad nejhezčí západy slunce, jaké jsem viděla. Vyjela jsem díky programu Evropský sbor solidarity, který financuje moje ubytování, peníze na jídlo a kapesné.

Od posledního článku se toho strašně moc stalo a spousta věcí změnila. Tak například momentálně jsou všechna naše centra zavřená kvůli koronaviru, ale o tomhle psát nechci. Raději bych se v těchto těžkých časech soustředila na něco pozitivního, abych odvedla vaši pozornost jinam, takže se s vámi podělím o své zážitky. 

Slovinské Vánoce

Ráda bych začala tím, že ačkoliv děti ve Slovinsku běžně dostávají dárky pod vánoční stromeček (obdobně jako u nás), tak my jsme měli vánoční bambus, do kterého jsem se zamilovala, a oslava Vánoc netradičním způsobem mě naprosto nadchla. S ostatními dobrovolníky jsme se rozhodli zvolit cestu nejmenšího zla a tedy dárky vyřešit tzv. Secret Santou. V praxi to znamená, že si náhodně vylosujete jméno někoho ze skupiny a tomu potom máte dát dárek. Všichni jsme tedy někoho obdarovali a sami také něco dostali. Zašli jsme si společně do restaurace a oslavili svátky vánoční v přátelském až rodinném kruhu, protože na ESC si opravdu najdete kamarády na celý život.

Také jsme měli příležitost chodit na turistiku a poznat pár slovinských hor a kopců. Slovinská příroda je prostě úžasná a výhledy jsou dechberoucí. Však posuďte sami na fotkách.

Tradice Slovinska

Dále jsem se zúčastnila tzv. Kurentovanje, což je karneval tradičně pořádaný v Ptuji. Je to oslava jara a plodnosti. Hlavní postavou je Kurent, který je oblečený v ovčích kůžích utažených opasky, na nichž visí kravské zvonce. Takže si asi umíte představit, že na tomto karnevalu je opravdu hlučno. Kurent má velké červené oči, velký nos, dlouhý jazyk a na hlavě rohy a barevné stužky. Každý správný Kurent má také dřevěnou paličku, na jejímž konci jsou ježčí bodliny. Na tomto karnevalu má člověk šanci vidět i muže šlehající bičem, tradiční vesnické oblečení, kostýmy zvířat a mnohé další. Je to opravdu zážitek.

Díky ESC jsem zažila věci, které bych jinak nezažila, a i když se tu nemáme pořád růžově, tak rozhodně nelituji, že jsem se rozhodla vycestovat. Stojí to za to!

Tento projekt je financován programem Evropský sbor solidarity.