Dobrovolnické příležitosti pro milovníky zvířat

Miluješ zvířata a chceš se k nim dostat blíž? Nebo bys rád/a byl/a v kontaktu se zvířaty, ale domácího mazlíčka mít nemůžeš?  Zjisti jaké máš možnosti v rámci dobrovolnictví u zvířat!

Dobrovolnická práce u zvířat může mít mnoho podob. Po celé České republice je nespočet útulků pro psy, kočky, ale i spoustu jiných zvířat, kteří potřebují pomoc dobrovolníků. V některých z nich jsou i handicapovaná zvířata a ty vyžadují speciální péči. Jedním z nich je například útulek Tibet, kde mají přes sto kočiček, několik pejsků, ale i prasátka, ovce a slepice, pro které hledají domov. Nejvíce potřebují dobrovolníky na úklid kočičích pokojíků, úklid u pejsků i venčení a úklid dvora nebo stájí. 

dobrovolnictví u zvířat
Ilustrační foto. Autor: Lepale.

Venčení pejsků z útulku

Skoro každý útulek potřebuje pomoc dobrovolníků na pravidelné venčení pejsků. Jenom tak jim můžou zajistit aspoň malou radost ze života. Venčit může přijít v návštěvních hodinách kdokoliv starší 18 let, někde však i od 15 let se souhlasem rodičů. Při venčení je většinou podmínkou mít psa po celou dobu na vodítku a popřípadě mu nesundávat náhubek. Musíš počítat s tím, že v útulcích jsou často pejsci problémoví a někteří výchovou nepolíbení.

Útulky, které nabízí venčení:

Městský útulek Čápka – Kroměříž

Voříškov – Praha 5

Dogpoint- Malotice

Psí útulek- Ostrava

Pokud však budeš dobře hledat určitě najdeš i útulek ve svém blízkém okolí. Neboj se oslovit i ty útulky, které venčení psů nebo jiné dobrovolnictví u zvířat přímo nenabízí..

Kočky!

Pokud jsi spíš milovníkem koček, tak na tebe čekají kočičí útulky, kde je hlavní náplní úklid, ale i mazlení: 

Opuštěné kočičí tlapky- Brno

Šanta kočičí- Praha

Ilustrační foto. Zdroj: pexels.com

Vychovej asistenční štěně!

Jedna z dalších možností jak pomoci, je vzít si zvíře k sobě domů do dočasné péče a alespoň na chvíli mu tak poskytnout milující domov. Jestli se však nebojíš výzev a máš tu možnost, můžeš se zapojit i ve větší míře a vychovat štěně! Pestrá vychovává asistenční psy bez použití kotců a i ty se můžeš stát součástí jejich týmu. Nepotřebuješ žádné speciální znalosti, zkušené trenérky tě zaškolí a se vším pomohou. Dostaneš domů dvouměsíční štěně a po dobu 18-ti měsíců se mu budeš věnovat, chodit s ním všude, kde to jde a učit ho socializaci. Budete se i účastnit pravidelných tréninků, takže můžeš získat opravdu spoustu skvělých zkušeností s výchovou psů.  Navíc všechny náklady hradí Pestrá!

 Pomoc zvířatům v záchranné stanici

Dobrovolnictví u zvířat se můžeš věnovat i na některé záchranné stanice a to zejména v jarním období, kdy se zvyšuje počet nalezených opuštěných mláďat. Můžeš se tak účastnit výjezdů na pomoc za zraněnými zvířaty, starat o mláďata srnek, malé veverky, ježky, nebo třeba krmit ptáčata vypadlá z hnízda.  

Ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com.

 

Poznej zoo z druhé strany!

Pokud máš raději exotičtější zvířata, tohle je příležitost pro tebe! Téměř u každé české zoo můžeš na webových stránkách narazit na nabídku dobrovolnictví. Můžeš si tak zkusit, co zahrnuje práce chovatele v zoo. Zní to možná trošku jako splněný dětský sen, ale úplnou pohádku nečekej. Často jde o fyzicky náročnou a občas i špinavou nebo nehezky vonící práci. Takové uklízení tygřích výkalů rozhodně není pro každého. Na druhou stranu ale můžeš zažít, že ti budou lézt opičky a papoušci po hlavě, mazlení s tapírem, nebo třeba cvičení s lachtanem od kterého dostaneš pusu! Rozhodně to tedy může být zajímavá zkušenost.