Konečně ses rozhodl/a pustit do práce, ale po pár sekundách už kontroluješ mobil nebo utíkáš na svou oblíbenou stránku? V tomto bludném kruhu jsme lapení téměř všichni. Pojď objevit, co kouzlo s názvem „digitální minimalismus“ skrývá, a jak může obohatit a zlepšit tvůj život.

Zn. „dnes a denně“

Modré obrazovky, geniální algoritmy, závislost na dopaminu, zábavná videa, neustálý přísun informací. Pro moderního, dnešního člověka každodenní chléb, ze kterého jde hlava kolem. Tušil/a jsi, že za týden zpracujeme tolik informací, co lidé před sto lety za celý svůj život? Není se čemu divit, že nás trápí roztěkanost, nesoustředěnost a touha po instantním zabavení. Naděje však naštěstí umírá poslední a při troše sebedisciplíny a ochotě změnit svoje návyky, můžeme tento alarmující stav změnit k lepšímu. 

Ilustrační obrázek. Autor: janeb13. Zdroj: Pixabay.com

Sofistikovaná past

Zde je namístě se přeci jen trochu politovat, protože neustálé „scrollování“ a chtíč po přísunu zábavy nemůžeme až tak házet na svoji slabou vůli, ale na past, do které jsme vklouzli. Všechny sociální sítě jsou dokonale propracované tak, aby nám vzaly co nejvíce naší pozornosti.

Petr Ludwig v jedné ze svých přednášek uvádí trefné porovnání drog a sociálních sítí. Drogy mívají omezené množství, o lacinosti se nedá mluvit a navíc, v čase se jejich podoba či forma až tak nemění. Sociální sítě představují defacto nekonečný zdroj, který se tváří jako bezplatná služba s nekonečným vývojem kupředu

Minimalismus versus maximalismus

Rozhodně nejde o to, dosáhnout naprostého minimalismu a asketického způsobu života, stejně jako bychom si měli uvědomit, že není třeba být nonstop v obraze a „na drátě“. Svůj zlatý střed si každý může stanovit sám. Přemýšlíš o zrušení facebookového profilu, nebo pro tebe bude zásadním krokem „pouhá“ zdravá absence kontrolování sítí po probuzení a před spaním? Nabízí se mnoho cest, vyber si tu nejvhodnější právě pro tebe.

Blokace, analýza, plánování

Při své cestě za minimalističtějším já lze využít několika prvků:

  • blokátory stránek

Jednoduše zablokují stránky, které si určíš, existují jich snad stovky. Pokud už nechceš být součástí vleku doporučovaných videí na Youtube, na které prostě musíš kliknout, nainstaluj si DF Youtube.

Minimalismus
Minimalismus – blokátor, vzhled Youtube s blokátorem DF Youtube. Zdroj : Youtube.com

Mezi další „blokátory“ patří i Disable Facebook News Feed, který skryje novinky na tvé facebookové zdi, čímž ti ušetří pár desítek minut drahocenného času.

  • analýza chování

Pokud se vyžíváš v datech, zkus si změřit, kolik svého času obětuješ sítím. Dalším krokem může být pozorování, jak se cítíš, když zrovna nemáš po ruce svůj mobil. Věděl/a jsi, že úzkost z odloučení od mobilu se nazývá nomofobie? Také si můžeš shrnout, jaké aplikace a sítě používáš, a co ti vlastně přinášejí.

  • pravidla a plány

Občas není k zahození trochu větší míra plánování svého času. Urči si interval, kdy si dovolíš trávit i více času na mobilu či sítích, zkus bez svého „elektronického kámoše“ jíst, zapomeň ho i při cestě na WC, občas si vyjdi na procházku jen tak, třeba i bez sluchátek. Vystavení se tichu a svému nitru mnohdy dělá zázraky…

Každý by se měl alespoň trochu pokoušet o lepší verzi sebe samého. Stačí postupné, malé krůčky, které ve výsledku znamenají velkou změnu. A co upravíš ve svém životě právě ty?