Co takhle couchsailing

#recyklujemeclanky: Láká vás moře a oceány? Chtěli byste zažít výlet na jachtě, naučit se řídit loď, anebo dokonce objet na lodi svět? Zde je pár tipů, jak to a mnohem více můžete zvládnout za pár šupů.

Co takhle couchsailing

V dnešní době není nic neobvyklého, že se někdo zkrátka rozhodne do toho všeho praštit, prodat dům a odjet do světa. V zemích na západ od nás je to ještě obvyklejší. Navíc ty země, které mají přístup k moři mají tu výhodu, že lidé můžou začít cestovat po světě i se svým hausbótem, jachtou či jiným příbytkem pohybujícím se po vodě.

Naštěstí pro cestovatele bez lodě, ti s lodí často potřebují posádku, která jim může pomoci loď koordinovat a řídit. Tak se stalo, že kromě couchsurfingu (ubytování u místních doma), vznikl, tzn. Couchsailing – tedy ubytování na lodích.

Couchsailing

Start a cíl: neznámý

  • Pokud už znáte princip stojící za couchsurfingem bude pro vás myšlenka Couchsailingu jednoduchá. Na Couchsurfingu totiž můžete najít několik skupin, které se soustřeďují právě na cestování lodí a vyhledávání spolujezdců. Výběr je limitovaný nejen časově ale i lokací (zkrátka, začíná se kde je loď, jede se, kam kapitán chce a potrvá to tak dlouho, jak si kapitán přeje).  
  • Vše zkrátka stojí na dohodě mezi vámi a kapitánem, cestu si můžete domluvit předem. Ale může se také stát, že narazíte na kapitána na vašem oblíbeném ostrově na Filipínách a takový ‚island-hoping‘ mezi neobydlenými ostrůvky není k zahození.
  • Takže ať už si dovolenou plánujete měsíce dopředu nebo se zrovna nacházíte někde ve světě u moře, je dobré na stránky skupiny občas mrknout.

Find A Crew

  • Tato stránka má podobnou myšlenku jako zmíněný Couchsailing. Je zde ale zásadní rozdíl. Databáze zde je kontrolovaná, pravidelně aktualizovaná a lodě můžete vyhledávat podle data výjezdu, příjezdu, cílové destinace nebo startu. Bohužel je to ale z velké části zpřístupněné jen členům a za členství se platí. Vyhledávat můžete i bez registrace nebo členství, ale kontakty jsou většinou veřejné jen pro členy.
  • Dále stránka nabízí více možností spolujízdy. Na loď můžete jít jako samoplátce, kde se za předem stanovenou sumu povezete z místa A do B, dále můžete být pracujícím členem v týmu, kde, pokud máte ty správné zkušenosti, se můžete svést zadarmo výměnou za práci. A pak je zde možnost, kde sice na lodi budete pracovat mnohem více, ale dostanete za to dokonce zaplaceno.
  • Profil zde funguje podobně jako ten u Couchsurfingu, kde vám kapitáni ohodnotí vaše zkušenosti, dají reference apod.

Vše záleží na velikosti lodi, posádky, začátku a konci trasy a vašich zkušenostech a časové flexibilitě.

Článek byl původně publikován dne: 22.06.2016

Další cestovatelské tipy?

Hledejte je v naší sekci Tipy na cestování!

#recyklujemeclanky