Cestovní Simkarta

Když cestujete, stopujete nebo jezdíte vlakem do zahraničí, jedna z věcí, která se může opravdu prodražit, jsou výdaje spojené s užíváním telefonu. Volat domů, že jste v pořádku, volat lidem z couchsurfingu, kde chcete přespat, volat o pomoc nebo zasurfovat na netu a obohatit váš Facebookový profil o nějaké ty fotky, může vyústit v krásnou sumičku na účtě. Jak se tomu vyhnout?

Foto: TheDigitalWay. Pixabay
Foto: TheDigitalWay. Pixabay

V dnešní době existuje něco jako Cestovní Simkarta. Je několik možností co se operátorů týče a volit byste měli podle toho, v jakých státech budete těchto služeb využívat. Někomu vystačí služby pouze v rámci Evropy, jiní naopak ocení možnost využívat zvýhodněného volání nebo sms po celém světě. Vybírat můžete z nepřeberného množství tarifů a balíčků služeb. V tomto případě je důležité si uvědomit, jak často a jakých služeb budete nejvíce využívat. Někteří operátoři nabízejí i možnost volání v rámci sítě zadarmo (i přes půl světa). Jednou z nejznámějších cestovních simkaret je World Sim.

Simkartu můžete koupit na internetu (přes Amazon, Ebay a někdy se poštěstí I na Aukru) nebo ji lze také zakoupit ve vetších městech v turistických informacích. V případě, že se chcete vyhnout neúspěšnému shánění simkarty v zahraničí bude jistější i výhodnější (větší výběr) nakoupit simkartu na internetu, kde si si často můžete přikoupit i kredit nebo přenosnou Wifi (USB s daty).

Simkarta stoji kolem 10 EUR a když máte štěstí koupíte ji již s 12EUR kreditem.

Pokud si světovou simkartu zakoupíte online, pošlou vám ji i s ceníkem. Ve většině případů za poslání sms (mezinárodně) platíte okolo 12centů tj. zhruba 2,5Kč a hovory také v rámci několika korun za minutu, záleží ale na tom, odkud voláte, jelikož je svět rozdělen na zóny, podle kterých je stanovena cena hovoru, sms či dat. Někdy se vám vyplatí uskutečnit mezinárodní hovor, jindy je lepší poslat pouze sms.

Dnes lze v rámci Evropské unie využít zvýhodněných roamingových tarifů, přesto pokud cestujete mimo Evropu je pro vás výhodnější cestovní simkarta než používání vaší vlastní SIM s roamingem.

Pokud plánujete delší pobyt a voláte často právě do země, ve které se nacházíte, téměř vždy se vyplatí koupit si místní simkartu (v zemích 3.světa – Asie, Afrika). Tu si ve většině zemích Afriky a Asie zakoupíte za 1-3EUR, kredit je vždy levný ale také se nezapomeňte informovat o tzv. “Bundles”, kde si za pár “kaček” můžete nakoupit MBs, SMS nebo minuty.