Budapešť – město, které si nelze nezamilovat

Maďarsko představuje pro mnohé turisty vidinu výborné kuchyně plné klobásek a pálivé papriky, léčivých termálů i dobré muziky, vše proložené litry tuzemského vína. Proč nezažít tyto příjemné zážitky v rámci jednoho či pár dnů a rovnou v jednom městě? Budapešť nezklame ani ty nejnáročnejší turisty!

Láska na první pohled

Na návštěvu hlavního města Maďarska až do konce svého života nezapomenu. Možná staré známé klišé, ale zakládá se na pravdě. Tolik zážitků, dechberoucích památek i výborné kuchyně, které jsme s kamarádkou prožily během necelých dvou dní, se jen tak nevidí.

Pokud jsi milovník/milovnice wellness, kultury, architektury, nebo hoříš platonickou láskou k městům, které v noci nespí, garantuji ti, že ti při odjezdu ukápne nejedna slzička. Ať už vyrazíš v parném létě, třeba při příležitosti věhlasného hudebního festivalu Sziget, nebo na voňavý svařák z vánočních trhů, tyhle místa Budapešti tě nezklamou, stejně jako nás…

Országház – budapešťský parlament

Začaly jsme na straně města zvané Pešť. „Kéž bych byla taky tak fotogenická z každého úhlu, jako tahle budova,“ pomyslela jsem si, když jsem s otevřenou pusou hleděla na tento architektonický skvost. Žádná jiná budova mě nepřiměla pořídit snad tisíc jejích fotek – za světla, za tmy, krásně osvětlenou, z opačného břehu, zblízka… Ani interiérem tento národní symbol Maďarů rozhodně nezklame. Pamatuj ale, že vstupenky jsou rychle vyprodané, nákup s předstihem se opravdu vyplatí.

Parlament Budapešť
Ilustrační obrázek. Autor: Adéla Chocholáčová

Bazilika svatého Štěpána

Monumentální katolický kostel, perfektní místo pro rozjímání i pro prožití pocitu lidské „malosti“. Z velkého osvíceného oltáře, kterému dominuje běloskvoucí socha Ježíše Krista, ti budou přecházet zraky. Prozkoumat můžeš i zdejší klenotnici nebo nádhernou vyhlídku, ze které si vychutnáš zase o trochu jiný pohled na Budapešť. 

Nedaleko od baziliky se nachází náměstí s parkem, kde na nás dýchla až magická atmosféra plná klidu. Jak v denních, tak večerních hodinách se zde scházejí lidé všeho věku, aby si sedli na měkoučký trávník a probrali, co se děje v jejich životech, samozřejmě s oblíbenou láhví vína v ruce. Milovníci pouťových atrakcí se zde mohou svést i na obřím ruském kole!

Nevídané bulváry

Ne nadarmo se můžeš setkat s označením „Paříž východu“. Při bloumání širokými ulicemi lemovanými historickými budovami, jednou hezčí než druhou, se opravdu můžeš cítit jako ve francouzském městě lásky. Při procházení nejspíš neunikneš pokušení navštívit alespoň pár obchodů (pokud si libuješ v „sekáčích“, máš se na co těšit!) restaurací, kaváren nebo galerií. Andrássyho třída představuje asi nejznámější ulici, která vede od zmíněné baziliky sv. Štěpána až k rozlehlému Náměstí hrdinů.

Velká tržnice – Central Market Hall

V Budapešti můžeš počítat s tím, že určitě splníš svůj denní cíl, co se týká kroků. Až ti mezi chozením z obchodu do kavárny, z bazilky do galerie a focením nejméně trilionu fotek na Instagram vyhládne, upaluj do Velké tržnice. Tvé srdce zaplesá už jen při pohledu na samotnou budovu, co teprve vevnitř! Nespočet stánků nabízejících vše, na co si vzpomeneš. Od čerstvých ryb, zeleniny, klobásek, koření až po suvenýry různé úrovně kýčovitosti.

Nerozhodnost při návštěvě stánků s jídlem nedoporučuji, protože při takovém počtu nabízených pokrmů by se ti mohla zamotat hlava. Zelí, perkelt, klobásy, zelné závitky, halušky, to vše čeká na své strávníky! Není nad spokojený žaludek… Poté nám chybělo jen přejít po mostě Svobody, kousek dál od tržnice, do druhé části města zvané Buda, jehož krásy objevili už Římané.

Rybářská bašta

Tento turistický tahák se vyplatí navštívit v brzkých ranních hodinách, o to víc, pokud toužíš po bezchybných fotkách. Myslím, že pro skvostné výhledy na Pešť bohatě stačí ta místa, na které můžeš zavítat bezplatně. I tam jsme pořídily hezké fotky a užily si výhledy. Kousek od bašty najdeš krásný chrám, tentokrát svatého Matyáše.

Budínský hrad

Co by kamenem dohodil od Rybářské bašty, stojí Budínský hrad. Památka na seznamu UNESCO, kde si na své přijdou hlavně milovníci umění. V současné době totiž slouží jako galerie, knihovna i muzeum v jednom. Počítej, že ti pouhá hodina určitě stačit nebude! Při procházení kolem nás upoutala i stráž bedlivě hlídající palác, která má pro nás, české turisty velice nezvyklou výstroj, jako by pocházela z legendárních filmů se Švejkem.

Budapešť má sochu svobody?

Ano, nemusíš nutně cestovat přes „velkou louži“! Budapešti totiž dominuje Gellértova hora, jejíž zdolání sice vyžaduje určitou fyzickou kondici, ale odměna v podobě dalších luxusních výhledů a třeba prozkoumání pevnosti Citadella, nacházející se rovněž zde, je opravdu sladká. Pokud zrovna usilovně přemýšlíš, kde svou drahou polovičku požádat o ruku, i toto místo se nabízí. Samy jsme jednu takovou žádost u budapešťské Sochy svobody zažily, sice ne jako „ty šťastné“, ale potlesk přítomných turistů pro zamilovaný páreček znamenal kouzelný a nezapomenutelný moment i pro nás.

Markétin ostrov

Oáza klidu vhodná na procházky i na relaxaci. V hlavní sezóně vřele doporučuji udělat si nejlépe večerní, romantickou procházku až na tento ostrov, kde se nachází sestra zpívajících fontán známých třeba z Barcelony nebo našich Mariánských Lázní. Několikrát za den hudební fontána předvádí i taneční kouzla s vodou, za doprovodu vhodně vybrané hudby všech možných žánrů. Tento krásný zážitek pro nás představoval onu pověstnou třešničku na dortu, po vyčerpávajícím, ale fascinujícím dni.

Budapešť nás naprosto odzbrojila svou unikátní, příjemnou atmosférou, umocněnou architektonickými skvosty nebo delikátními jídly. V Budapešti si každý přijde na své, ať už do Maďarska vyrazí v kteroukoliv roční dobu. Rozhodně nezapomeň prozkoumat oficiální stránky města, kde najdeš spoustu cenných informací. Teď už je jen na tobě, jestli využiješ některý z mnoha hostelů, stejně jako my (a rozhodně jsme nelitovaly!), projedeš město na elektrokoloběžce, nebo se spolehneš se na své nohy… I s „vlastním pohonem“ se toho dá stihnout opravdu hodně, čímž jsme zdárným příkladem. Budapešť se o nezapomenutelné zážitky zkrátka postará sama!