Gruzie očima účastníků!

Na začátku dubna vyjelo sedm českých účastníků do Gruzie na projekt Erasmus+ výměna mládeže na téma sociální podnikání. V tomto článku se společně podíváme, jak projekt probíhal, o čem byl a co na něj říkají samotní účastníci.

Co je to Výměna mládeže?

Jedná se o program Erasmus+ Evropské unie. Představit si to můžeš jako tábor, kde se v přátelské skupině naučíš něco nového, poznáš nové lidi z jiných států, užiješ si nějakou zábavu a pojedeš domů jako nový člověk. Každý den projektu má strukturovaný program. Den, co den se naučíš a zažiješ něco nového.

O čem tato výměna byla?

V gruzijském městě Rustavi, nedaleko hlavního města Tbilisi, se potkali mladí lidé z Česka, Arménie a Gruzie. Projekt s názvem Building Bridges for Tomorrow Leaders nabídl prostor pro poznávání nových kultur, budování přátelství a sebepoznání. Účastníci měli možnost sdílet své zkušenosti a objevovat, co to vlastně sociální podnikání je.

Účastníci se věnovali zkoumání toho, co pojem „sociální podnikání“ vlastně znamená, jaký přínos může přinášet komunitám, životnímu prostředí i začleňování znevýhodněných skupin. Seznamovali se s příklady dobré praxe z různých koutů světa i Gruzie, sdíleli vlastní nápady a hledali cesty, jak je přenést do reality. Věnovali se i metodám a nástrojům, které jim mohou pomoci jejich projekty rozvíjet, a zároveň se zamýšleli nad vlastním dopadem v rámci sociální práce. Večer poté probíhaly kulturní večery, kdy účastníci reprezentovali svoji zemi typickým jídlem, tancem a dalšími aktivitami.

Součástí programu byly návštěvy dvou inspirativních sociálních podniků. Prvním byl podnik World Café, který poskytuje prostor pro rozvoj mladých lidí a komunitních aktivit. Druhým byla dílna Kodala, kde se ručně vyrábějí dřevěné hračky a zároveň se zde vytvářejí pracovní příležitosti pro znevýhodněné skupiny. Krátká zastávka byla i na projektu Naprize, kdy místní obnovují lesy zničené činností člověka.

V dílně Kodala

Co na projekt říkají samotní účastníci?

Dominik

Dominikovi se nejvíce líbilo, že i přes deset let věkového rozdílu mezi některými účastníky, si stále měli lidé co říci a dokázali se navzájem obohatit. „Bylo skvělé poznat gruzínskou a arménskou kulturu a zároveň sledovat, že spoustu věcí máme jako mladí lidé bez ohledu na národnost společné…” Velmi také ocenil study visit v rámci programu, hlavně Knowledge Café. „… nejvíce jsem si zapamatoval entuziasmus paní, která i přes různé obtíže a tlak nedemokratické vlády dál nadšeně organizuje sociální podnik Knowledge Café.” Odnesl si nové poznatky o tom, co člověk musí při zakládání sociálních podniků řešit, ale to nejcennější vidí v přidané hodnotě projektu. „Nejcennější jsou pro mě noví přátelé z Gruzie, Arménie a z naší české skupiny.”

Gábina

Pro Gábinu to byl první Erasmus+ projekt a prý ne poslední. „Vrátilo mě to do dětských let, atmosféra byla úžasná. Lidi byli kamarádští a už teď se mi po nich stýská.” Program byl dle jejich slov nabitý tak moc, že si musela dávat o pauzách odpolední šlofíky, aby znovu načerpala sílu. Téma ji velmi bavilo. „Rozšířila jsem si obzory a jsem na sebe pyšná, zjistila jsem že mé oblíbené podniky jsou právě sociální podniky!” Na otázku, co si odnáší z projektu, věděla hned odpověď: „…hlavu plnou nápadů, velkou vděčnost za to, jak si tady v ČR žijeme. Dozvěděla jsem se i věci, které se normálně z českých médií nedozvím.”

Účastníci se svým Youthpassem

Vítek

Vítkovi se nejvíce líbila celková atmosféra na projektu a kultura Gruzie. Lidé byli podle něj otevření, přátelští a ochotní sdílet zkušenosti. „Bylo skvělé být součástí skupiny, kde měl každý co nabídnout a zároveň prostor se učit.” Velký dojem na něj udělalo také samotné téma projektu. „Bylo inspirativní a přineslo mi hlubší pohled na sociální podnikání. Chtěl bych ho ve svém okolí více podpořit!” Odnáší si spoustu nových myšlenek a hlavně motivaci víc se zapojit do komunity kolem sebe. „Naučil jsem se, že i malý nápad může mít velký dopad, když se do něj člověk pustí s nadšením a spolu s ostatními.”

Kristýna

Další účastnicí byla Kristy, pro ni to byla také první zkušenost s projektem Erasmus+. Svěřila se, že ze začátku byla ze všeho hodně nervózní. „…nejvíc z toho, že se se mnou nikdo nebude chtít bavit (což se nakonec nestalo). Už se mi stýská po lidech a projektu celkově!” Od projektu měla velká očekávání „…nejen, že se ta očekávání splnila, ale bylo to ještě lepší, než jsem si představovala.” Dozvěděla se spoustu informací o sociálním podnikání a podívala se na to i z „jiné strany“. Účastníci ze všech zemí byli podle ní skvělí, stejně tak jako celková atmosféra na projektu. A co si Kristy z projektu odnáší? „Jsem inspirovaná myšlenkou sociálního podnikání a vděčná, že jsem dostala příležitost se zúčastnit, poznat novou zemi a prostě si to hezky užít!”

Psaní závěrečných vzkazů

Určitě se nezapomeňte podívat i na krátké, vtipné video které účastnici během projektu vytvořili. Snad se ti tento článek v rámci Building Bridges líbil! Pokud by ses chtěl/a zúčastnit podobných projektů určitě sleduj naše stránky a sociální sítě, kde sdílíme různé příležitosti. Třeba příště budeme psát článek společně právě o tvé zkušenosti s projektem! Pokud by si chtěl/a o své vlastni zkušenosti i s jiným projektem napsat ve spolupráci s námi článek, napiš na email: karolina@mladiinfo.cz