Není dobrá kavárna jako dobrá kavárna!

V dnešní době je nabídka kaváren opravdu široká. Při výběru bychom však možná měli zohlednit i jiné faktory než jen cenu nebo jak kavárna vypadá. Co když existují i hlubší důvody, proč si vybrat právě ten či onen podnik?

Co je to sociální podnik?

Sociální podnikání je způsob, který spojuje klasické ekonomické cíle (zisk, udržitelnost) se společensky prospěšnými aktivitami. Hlavním smyslem sociálního podniku není jen vydělávat peníze, ale řešit konkrétní společenský problém. Mezi tyto problémy může patřit například podpora komunity, ochrana životního prostředí a tvoření lepší a inkluzivnější společnosti. Pojďme se podívat na konkrétní kavárny v různých městech po České republice, které se právě sociálnímu podnikání věnují.

Co je to sociální podnik?, Zdroj: ozdoba.cz

Brno

Café Práh

Jedná se o sociální kavárnu, kde obsluhují lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Nabízí jim bezpečné a podporující prostředí, kde si mohou osvojit pracovní dovednosti a postupně zvládat zátěž srovnatelnou s běžným zaměstnáním. Kavárna je určena především těm, kteří se chtějí po náročném období vrátit do pracovního procesu nebo znovu začít studovat. Najdeme ji v galerii Vaňkovka.

Pelíšek – kočičí kavárna

Adoptivní kočičí kavárna, která propojuje lásku ke kávě a ke zvířatům. Tento útulný prostor nebyl vytvořen jen pro milovníky kvalitní kávy, ale i pro kočky, které hledají nový domov. Všechny kočky, které v kavárně potkáte, pocházejí z útulků, a právě tady čekají na své nové majitele. Cílem projektu je ukázat, že adopce může probíhat i jinak, a to v příjemném a klidném prostředí, kde si lidé a zvířata mohou přirozeně vytvořit vztah.

Pokud máš zájem o adopci, přímo na místě vyplníš krátký adopční dotazník, ve kterém uvedeš základní informace o sobě a svém zázemí. Dotazník následně posuzuje pracovník útulku. Odpověď obvykle přichází během několika dní, nejčastěji do týdne. Jestliže je prostředí, které můžete kočce nabídnout, vyhodnoceno jako vhodné a vše je v pořádku, domlouvá se samotná adopce. V rámci ní se podepisuje adopční smlouva a hradí se jednorázový poplatek ve výši 1500 korun. Ten slouží k pokrytí nákladů na péči o zvíře. Každá kočka, která odchází do nového domova, je předem odčervená, odblešená, očkovaná a podle svého věku také kastrovaná. Kavárna také často pořádá různé aktivity, jednou z nich jsou například „kočičí blešáky“. Získané peníze putují na podporu kočičích útulků.

Pelíšek – kočičí kavárna, Zdroj: kocicipelisek.cz

Olomouc

Naše café

Sociální podnik zaměřený na zaměstnávání osob po absolvování léčby závislostí, kterým poskytuje strukturovaný a důstojný návrat do pracovního života. Jejich sloganem je „silně návyková káva“. Cílem kavárny je prostřednictvím pracovního zapojení podpořit resocializaci osob se zkušeností se závislostí na návykových látkách. Najdeme ji na Dolním náměstí a další její pobočku CARITAS na Náměstí republiky.

Slogan kavárny, Zdroj: Facebook Caritaska

Praha

Bistro Mezi řádky

Síť kaváren a bister Mezi řádky dává příležitost pracovat lidem s hendikepem. Mají zde možnost růst, vzdělávat se, pracovat, a hlavně vám dokázat, co všechno umí! Mezi řádky najdeme na Smíchově, na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, Ministerstvu práce a sociálních věcí, Magistrátě hl. m. Prahy a na dalších třinácti místech.

Mezi řádky, Zdroj: České sociální podnikání

Café Therapy

Vzniklo v roce 2005 v centru Prahy a dává šanci lidem, kteří by jinak jen obtížně hledali uplatnění na trhu práce a byli ohroženi sociálním vyloučením. Mnozí z nich mají za sebou léčbu závislostí nebo pobyt ve vězení. Díky tréninkovému programu zde získávají základní pracovní návyky, za svou práci dostávají běžnou mzdu a současně pokračují v komplexním procesu resocializace. Cílem je jejich stabilizace, rekvalifikace a následné zapojení do běžného pracovního života.

Stará škola

Tato sociální kavárna se nachází na Smíchově. Kavárna je vyjímečná tím, že v ní pracují výhradně senioři. Na stejnou adresu chodí i senioři za vzdělávacími a volnočasovými aktivitami. Kavárnu navštívili i Kluci z Prahy, na jejich zkušenost se můžete podívat zde!

Kavárna Stará škola, Zdroj: Instagram Stará škola

Ostrava

TO Místo

Tréninková kavárna TO Místo začleňujeme osoby těžko zaměstnavatelné na trhu práce. Konkrétněji zaměstnávají osoby s mentálním, tělesným, zrakovým, duševním a kombinovaným postižením. Dále i osoby se schizofrenií, osoby s poruchou autistického spektra a po výkonu trestu. Kavárna uvitá i dobrovolníky na různé činnosti!

TO Místo, Zdroj: Magazín Patriot

Kavárna RUB

Kavárna RUB se nachází v Ostravě Porubě a zaměstnanci jsou zde převážně osoby s duševním onemocněním. Pořádá různé aktivity jako například trénink paměti pro seniory a kreativní dílny. Kromě dobré kávy a dortů si můžeš zakoupit i výrobky z dílny BATUMY. Tato firma je bezodpadová, recykluje veškeré materiály a také zaměstnává osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním.

Ústí nad Labem

The Kukang coffee sumatra

Kukang je jméno chráněného druhu poloopice. Tato kavárna nese jeho jméno, protože svým provozem podporuje ochranu této poloopice v jejich přirozeném prostředí. Na indonéském ostrově Sumatra působí od roku 2014 prostřednictvím neziskové organizace, v jejímž rámci vybudovali záchranné a rehabilitační centrum s cílem navracet je zpět do volné přírody. Věnují se osvětě i environmentálnímu vzdělávání, rozvíjí také pozitivní vztah k přírodě a ochraně ohrožených druhů.

Fokus café

Fokus café je chráněná kavárna, která vznikla v roce 2007 s cílem podpořit pracovní uplatnění lidí s duševním onemocněním. Nabízí bezpečné a podpůrné prostředí, kde se zaměstnanci mohou věnovat tréninku a rozvoji pracovních dovedností.  Učí se zde zvládat pracovní tempo, reagovat na zátěžové situace a fungovat v sociálních interakcích, které hrají klíčovou roli při návratu do běžného života i pracovního prostředí.

V tomto článku, který vznikl v rámci projektu Building Bridges, jsme se soustředili pouze na sociální kavárny, ale sociální podniky jsou i dílny, obchody, služby a další. I těchto sociálních kaváren je mnohem více, než je v tomto článku uvedeno. Doufáme, že jsme tě i třeba inspirovali jeden z výše uvedených podniků navštívít a podpořit tento typ podniků!

Určitě nezapomeň sledovat naše sociální sítě a webové stránky, kde najdeš spoustu dalších zajímavých článků a nabídku Erasmus+ programů!