Léto se blíží! Poznejte cizí země trochu jinak – zkuste dobrovolnictví!

#recyklujemeclanky: Máte už plány na léto? Následující řádky přináší inspiraci, jak s volným časem v létě naložit.

Léto se blíží! Poznejte cizí země trochu jinak – zkuste dobrovolnictví!

Léto je tu coby dup a většina z mladých by se ráda podívala i za hranice Česka. A někteří by rádi spojili příjemné s užitečným – tedy cestovat v dané zemi a zároveň i pracovat a tak cesty zafinancovat. Můžete si zkusit najít sezónní brigádu anebo zkusit dobrovolnictví. Jak tedy cestovat a přitom moc neutratit?

Nabízí se už zmíněná práce v zahraničí. K tomu je ale potřeba trocha úsilí pár měsíců dopředu. Především k projití si všech podmínek, za kterých můžete v cizí zemi pracovat. Pokud si tento proces chcete ušetřit a přesto cestovat low cost, tak se zkuste stát dobrovolníkem. O dobrovolnictví v zahraničí si můžete přečíst také v některém ze starších článků: Work away trochu jinak nebo  zahraniční dobrovolnictví či work away nezávazně.

Existuje mnoho způsobů, jak se stát dobrovolníkem v zahraničí (o těch třeba příště v některých dalších článcích), ale nyní zkusím přiblížit jeden z celosvětově nejoblíbenějších, a tím je workaway.

O workaway by se dalo napsat určitě několik stránek, ale zkusím stručně přinést několik informací, které by snad mohli pomoct někomu, kdo o něčem podobném uvažuje. Workaway je mezinárodní portál, který spojuje hostitele a dobrovolníky neboli „workawayery“, kterým je poskytnuto ubytování a strava výměnou za několik hodin práce pro hostitele.

Ilustrační fotografie. Autor: Congerdesign. Zdroj: pixabay.com

Jak to funguje

Stránka má jazykovou mutaci v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině a portugalštině. Stát se můžete jak hostitelem, tak i workawayerem. Pojďme se ale podívat na druhou možnost.

Hostitelé do databáze vkládají svoje nabídky, ze kterých vybíráte. Profil nabídky si můžete prohlédnout, ale pokud nejste registrováni, tak nemůžete hostitele kontaktovat. Proto je potřeba se nejdříve registrovat. Registrace je zpoplatněna. Hlásíte se buď jako jednotlivec, cena činí 36 USD, nebo v páru, cena je potom 46 USD. Registrace je platná po dobu jednoho roku. Platbu lze provést kreditní kartou nebo přes Paypal. Pro zaregistrování je také nutné vyplnit osobní údaje. Následně vyplňujete svůj osobní profil. Tady je možnost přidat svoji fotku a trochu se o sobě rozepsat – kam chcete cestovat (hostitelé z dané země mohou kontaktovat i vás, ne jen vy je), v jakém časovém období nabídky hledáte, kterou práci jste a neste ochotni dělat, jaké máta zkušenosti a dovednosti. Na profilu si dejte záležet, je to přece vaše vizitka.

Ilustrační fotografie. Autor: Rawpixel. Zdroj: pixabay.com

Jak si vybrat hostitele

Pro anglickou mutaci kliknete na host list, kde si následně ve filtru zvolíte požadavky, které na hostitele máte. Pokud chcete do konkrétního místa (třeba už někde jste a hledáte nabídku v okolí), pak můžete hledat i na mapě – hosts on a map. Na mapě se vám ukáží nabídky v daném místě a okolí.

Máme tedy databázi a vybíráme. Na profilu hostitele uvidíte několik informací. Především si všímejte časové osy a v ní měsíců, kdy je hostitel dobrovolníka ochotný přijmout. Hlavně čtěte, čtěte a ještě jednou čtěte! Jakou práci hostitel nabízí? Poskytuje jídlo? Kolikrát denně? Jaké poskytuje ubytování? Najděte si i na mapě a internetu jaká je dostupnost místa veřejnou dopravou (pokud necestujete autem). Přečíst si můžete i recenze ostatních dobrovolníků, kteří už hostitele vyzkoušeli. I je můžete kontaktovat a zeptat se na více informací.

Kontakt s hostitelem

Pokud se vám nabídka hostitele líbí, zkuste mu poslat zprávu. I nad tou si dejte záležet. Přeci jen záleží, jaký první dojem v hostiteli vyvoláte. Nebuďte nervózní, pokud hned neodpoví, dobu jeho odpovědi můžete odhadnout také z jeho profilu, kde je průměrná doba odpovědi uvedena. Určitě se nebojte doptat se na informace, které nevíte, nemáte v nich jasno, případně si vyjednat jiné podmínky (jinou stravu, vyzvednutí od nádraží apod.). Kdo je připraven, není překvapen. Takže k již zmíněnému čtěte, čtěte, tak se i ptejte a ptejte, ať nejste nemile překvapeni. K tomu snad ještě poznámku o bezpečnosti. K hostiteli se vydáváte dobrovolně a na vlastní zodpovědnost. Opatrnost je na místě. Na druhou stranu není potřeba se dopředu příliš obávat. Pokud se vám něco nelíbí, nabídku nemusíte přijmout a hledejte dál. Pokud už jste na místě a nejste spokojeni, nejste vázáni žádnou smlouvou apod., takže můžete klidně odejít.

Ilustrační fotografie. Autor: Anemone123. Zdroj: pixabay.com

Na co je potřeba myslet

Zjistěte si podmínky země, do které chcete cestovat. Budete sice působit jako dobrovolník, ale určitě je namístě si zjistit vízovou povinnost, případně povinná očkování apod. Nezapomínejte na pojištění! Jedná se sice o dobrovolnický portál, někteří hostitelé ale mohu nabízet za práci i finanční odměnu. Pokud si takového hostitele vyberete, pak si zjistěte, co je nutné k tomu, abyste mohli v zemi pracovat.

Je vám během pobytu smutno? Nebo se chcete jen potkat s ostatními lidmi stejného založení? Workaway poskytuje službu workaway nearby, která vám na mapě ukáže další dobrovolníky blízko vás, se kterými se můžete potkat.

Určitě tu nebylo řečeno všechno, nebylo ani cílem vyjmenovat všechny služby, které workaway nabízí. O to víc místa ale zůstalo na vás k objevování! Tak směle do toho ať máte na toto léto nezapomenutelné zážitky!

Článek Léto se blíží! Poznejte cizí země trochu jinak – zkuste dobrovolnictví! původně vydala Vendulka Klimentová dne 21. 3. 2018.

Zdroj: workaway