Jak se naučit cokoliv zdarma?

Rád/a bych se naučil/a něco nového, ale nemám čas. Rád/a bych se naučil/a něco nového, ale nemám peníze. Rád/a bych se naučil/a něco nového, ale jsem prostě líný. Poznáváte se v těchto větách?

Rádi bychom slyšeli, že ne, ale to bychom si patrně lhali do kapsy. Skoro každý z nás je nějak časově přetížen, finančně zatížen a výsledně pak často jen leží v posteli. Ale vše má své řešení – stačí jen chtít.

Nemáte-li čas, zkuste si ho zorganizovat lépe. Využijte systému blokovaní stránek ke snížení prokrastinace na různých webech a přečtěte si článek Jak proti prokrastinaciNemáte-li energii, začněte cvičit. Zní to možná zvláštně, ale je dokázáno, že i malá fyzická aktivita vás ve výsledku nabudí energií. Není náhoda, že právě ti nejvytíženější vrcholoví manažeři mají v zálibě běhání maratonů a adrenalinový sport. Fyzická aktivita a správná výživa je přímo spojená s vaším psychickým stavem.

A nemáte-li peníze, tak i pro to máme řešení. Vytvořili jsme pro vás seznam všech možných i nemožných vzdělávacích portálů, které jsou k dispozici zcela zdarma. Žádná zkušební období či ochutnávky, ale skutečné kurzy a materiály, které vás naučí vše od pokročilé fyziky přes založení vlastního podnikání až po žonglování. Seznam není samozřejmě zcela vyčerpávající, ale budeme se ho snažit aktualizovat. V současnosti obsahuje neskutečných 77 odkazů, z nichž je většina v angličtině, ale mnoho z nich i v češtině. Věříme, že si z tohoto materiálu vybere opravdu každý.

Víte přesně, v čem se chcete zlepšit, popřípadě co se chcete naučit? Netrácejte čas procházením všech odkazů a vyberte si oblast, která vás nejvíce zajímá:

Jazykové portály

  • Memrise – Každé cizí slovíčko je tak trochu jako květina – musíte ho pravidelně cvičit a připomínat si ho, jinak ho zapomeneme, stejně jako musíte zalévat květinku, aby vám neuhynula…no, alespoň tak nějak to vidí stránka Memrise. Každé slovíčko, které se naučíte, bude zasazeno jako “semínko”. Když ho ale nebudete cvičit, květina nevyroste a klíček zahyne. Naopak, při pravidelném “zalévání” můžete vypěstovat plný záhon slov! Zní to trochu hloupě? Věřte tomu, že je to docela legrace a dobrý způsob, jak se naučit úplně nové slovní zásobě. Vyzkoušejte sami.
  • Duolingo – Duolingo je stránka i mobilní aplikace přímo určená k cvičení jazyků. Je vedena formou hry, a proto vás učení bude opravdu bavit. Výuka zahrnuje psaní, poslouchání i překlady a chytrý systém vás bude upozorňovat na chyby, které děláte. Obsahuje všechny světoznámé jazyky a to včetně esperanta!
  • BBC Languages – BBC nabízí speciální stránku určenou k výuce jazyků. V současnosti obsahuje materiály k více než 40 jazykům, a to vše zdarma.
  • Couchsurfing meetingy – Není nad to, cvičit si jazyk v praxi. Couchsurfing meetingy sdružují místní i cestovatele dohromady. Na jeden večer si tak můžete popovídat s cizincem v jeho rodné řeči, navázat nová přátelství a k tomu si dát dobré pivo. Podívejte se, jestli nějaký sraz koná poblíž vás.
  • Němčina I. – Webová stránka Deutsch CS nabízí moderní, bezplatné kurzy němčiny na úrovních A1, A2 a B1. Vytvořeny byly za podpory EU jako součást programu Erasmus+.
  • Němčina II. – Deutsche Welle je jedna z nejznámějších německy psaných informačních portálů na světě; jedná se o takovou německou obdobu BBC. DW nabízí i sekci “Learn German”, která obsahuje různé německý kurzy, minihry, pomalu mluvené zpravodajství a další výukové materiály.
  • Vyplň text písničky – Vyloženě zábavná věc – procvičujte jazyk skrze hudební videoklipy!
  • Předčítané knihy v různých jazycích – Librivox nabízí audioknihy, které vám předčítají dobrovolníci nahlas. Můžete si tedy číst a zároveň procvičovat výslovnost.
  • Zahraniční noviny – Jak název vypovídá, tato stránka shromažďuje různou zahraniční žurnalistiku a novinové materiály. Počtete si v čínštině, němčině, italštině, španělštině, francouzštině, ruštině, portugalštině a japonštině.
  • Skype jazyková výměna – Propojte se přes Skype s kýmkoliv na světě, kdo s vámi bude konverzovat. Jak jednoduchý, a přitom geniální princip.
  • GLOSS – GLOSS je zkratka pro Global Language Online Support System a je to stránka nabízející zdroj výukových lekcí, které si můžete vyfiltrovat dle jazyka, úrovně, druhu cvičení (čtení či poslech) a tématu. Nabízí celkem 7000 lekcí. Jeho specialitou jsou asijské jazyky (např. arabština, paštunština či balúčština), vybrat si můžete ale i z klasických evropských jazyků.
  • Jazykové kurzy od studentů ČVUT – Věděli jste, že na ČVUT je spousta zahraničních studentů? A že vás naučí zadarmo svůj jazyk? Je to tak – ČVUT nabízí neformální jazykové kurzy, meetingy a tandemy, od studentů pro studenty. V současnosti nabízí kromě “standardních” jazyků také řečtinu, korejštinu nebo třeba argentinskou kulturu spojenou s výukou španělštiny.
  • Tandem mezi studenty UK – Pokud jste studentem UK, můžete využít jeho international clubu a stát se ‘buddym’ nějakému zahaničnímu studentovi, co přijel studovat do Čech. S ním se pak můžete scházet dle libosti a vyměňovat si vaše jazykové dovednosti.
  • Tandem mezi Čechy a cizinci – Podobná platforma jako výše zmíněný UK tandem, ovšem neomezen na studenty. Tyto jazykové výměny mohou probíhat buďto osobně, nebo přes skype, text chat či voice chat.
  • Help for English – Známá stránka nabízí výukové materiály i cenné rady pro začínající angličtináře.
  • Němčina od Goetheho – Slavný Goetheho institut provozuje také webový portál plný lekcí a cvičení pro němčináře všech úrovní. Samozřejmostí je možnost filtrovat lekce dle vaší jazykové úrovně, tématu, formátu a typu cvičení (gramatika, poslech, čtení, psaní, dosazování slov).
  • Vyčerpávající seznam zdrojů všech jazyků – …a kdyby vám náhodou náš jazykový seznam nestačil, podívejte se na tento list všech možných i nemožných jazykových zdrojů. Pozor, tyto stránky budete zkoušet na vlastní nebezpečí.

 Programovací kurzy

  • Codeacademy – Jedna z nejznámějších a největších stránek, která vás naučí programovat. Zde  si vytvoříte svoji vlastní webovou stránku či se naučíte jak pracovat s příkazovou řádkou, stejně tak jako konkrétní programovací jazyky.
  • Codeacademy Youtube – Videopřednášky o programování, zaměřené jsou především na JavaScript a Node.js.
  • Get into Python – Ponořte se do světa pythonu. Tuhle platformu vyvinula společnost Jobtensor a je určena nejen pro začátečníky, ale i pokročilé.
  • Learn Python – Learn Python nabízí interaktivní výuku programovací jazyka Python. Pracuje formou konkrétních příkladů. Vhodné pro úplné začátečníky či mírně pokročilé. Stránka nabízí také základní kurzy Javy, C, C, Javascriptu, PHP a Shell.
  • Google Android – Zde se naučíte, jak vytvořit svoji vlastní aplikaci na platfromě Google Android. Vhodné pro lidi, kteří již mají alespoň minimální programátorské zkušenosti.
  • Python CZ – Česká komunita programovacího jazyka Python, nabízí množství tutoriálů a návodů jak se naučit tento jednoduchý jazyk jak v češtině, tak v angličtině.
  • Coding Game – Coding game nabízí různé minihry z oblasti videoher, které vám pomohou zlepšit programátorské dovednosti na různých reálných příkladech. Interaktivní prostředí a nabídka více než 20 programátorských jazyků. Vhodnější spíše pro pokročilé.
  • Czechitas – Onlien kurzy od Czechitas jsou vhodné pro všechny, kteří s kódováním teprve začínají. V krátkých online kurzech se ponoříte do základů HTML/CSS, Ptyhon nebo Javascript.

Podnikatelské lekce

  • How to build a start-up in 2O lessons – 20 videopřednášek, které vás provedou začátky každého start-upu. 20 lekcí podnikatelských základů.
  • Mixergy – 9 free interviews – Po zadání vaší emailové adresy budete dostávat do vaší stránky přednášky od úspěšných podnikatelů. Prvních 9 je zdarma.
  • Digitální garáž od Googlu – V dnešní době se každý současný i budoucího podnikatel neobejde bez dovednostní v digitálním marketingu. Jak ovládnout SEO, základy datové analýzy, sociální sítě, budování e-shopu a mnoho dalšího vás naučí v této ‘digitální garáži’.

Obecné vzdělávací portály

  • Coursera – Jeden z největších a nejznámějších portálů shrnující všechny dostupné online kurzy. Jsou zde k dispozici jak placené, tak neplacené kurzy, proto je nutné se vždy podívat na specifika.
  • EdX – EdX je velmi podobné Courseře. Je zde možnost získat po absolvování kurzu certifikát za poplatek.
  • Allversity – Allversity je prozatím začínající projekt, který nemá tak širokou nabídku jako jiné platformy. Na druhou stranu, nabízí originální obsah a všechny kurzy mají flexibilní začátek. Můžete tedy s kurzem začít, kdykoliv se vám hodí.
  • Khan Academy – Khan Academy je dle mého názoru jedna z nejlepších vzdělávacích platform vůbec. Soustředí se především na přírodovědecké obory, jejich materiály jsou různorodé a vysoce kvalitní. Všechny kurzy jsou zdarma. Kurzy mají flexibilní a libovolné tempo průběhu.
  • Open 2 Study – Platforma Open University Australia nabízí skoro 50 různých kurzů zdarma, a to jak s konkrétním datem začátku, tak i ty s libovolným tempem průběhu. Existuje zde i možnost získaní certifikátu za poplatek.
  • Skillshare – Skillshare se zaměřuje na kurzy, které jsou praktičtěji zaměřeny (jako je např. film, hudba, vaření, fotografie…). Není zde nutná registrace a všechny kurzy jsou formou videí.
  • MIT Open Courses – Platforma známé MIT univerzity. Zde můžete shlédnout kurzy a přednášky jedné z nejlepších univerzit světa.
  • iTunes U – Podcasty do vašich MP3 přehrávačů, které lze získat zdarma v programu iTunes. Široký výběr ze všech možných oborů.
  • Učebnice a skripta v AJ – Zde si můžete stáhnout zdarma skripta, která vyžaduje velká většina amerických univerzit. Z pochopitelných důvodů jsou bohužel pouze v angličtině.

Přednášky

  • Youtube/Education – Tento youtube kanál obsahuje plno informativních a edukativních videí. Videa jsou pro snazší orientaci roztříděna do oblastí jako medicína, historie, business atd.
  • TED – Pravděpodobně netřeba blíže představovat – TED je nejznámější přednášková platforma na světě. Většinou probíhají formou TED konferencí, kde hovoří inovátoři, podnikatelé a profesionálové ze všech možných oborů na nejrůznější témata. Přednášky nejsou dlouhé (obvykle trvají 18 minut a méně) a zpravidla nabízejí české titulky. Podívejte se na jejich nejsledovanější přednášku v historii.
  • RSA animation – Stránka společnosti RSA (Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce), jejímž cílem je rozvinout tvůrčí potenciál v každém člověku. Najdete zde edukativní videa, podcasty či blogy na širokou škálu témat – kultura, architektura, vzdělávání, zdraví, produktivita…
  • Capture the flag – Pod názvem, který je synonymem klasické táborové hry, se skrývá web soustředící se na tzv. near peer rozhovory. Ty slouží jako příklad pro rozvoj vaší kariéry. Ve videích najdete rozhovory s lidmi – virtuálními mentory, kteří zde sdílí své zážitky a rady.
  • The DO lectures – Přednášky inspirativních lidí na různá témata; formát podobný TED Talks. Videa pochází ze setkání, která se konají na jedinečných místech ve Walesu, Austrálii a USA. Již z názvu je patrné, že se snaží soustředit zejména na praktickou stránku věci.
  • PechaKucha – Znáte Pecha Kucha Nights? Pokud ne, seznamte se. Jsou to slavné přednáškové prezentace kreativních lidí sdílejících své nápady, myšlenky, projekty atd., které se konají po celém světě. Mají formát 20×20, tzn. 20 slidů, každý na 20 sekund. Tato stránka je shromažďuje a zaznamenává, abyste se na ně mohli kdykoliv podívat.

Minimalistické kurzy (minikurzy)

  • Highbrow – Highbrow nabízí vzdělávací mini-kurzy, které nezaberou více než pár minut denně. Lekce fungují formou ranních emailů, ve kterých naleznete každý den novou lekci. Můžete se tedy naučit něčemu novému ráno u kávy, ještě než vůbec začne váš den!
  • Co se mohu naučit za 10 minut? – Na tomto odkazu naleznete rady a tipy, jak se naučit různým dovednostem, trikům či postupům v pouhých 10ti minutách denně.
  • I Kinda Like Languages – Tato stránka obsahuje kurzy úvodů do několika jazyků. Vhodné pro naprosté začátečníky!
  • Naučte se číst korejsky za 15 minut – Krátký komiks, který vás vysvětlí základní principy korejské abecedy. Ač se to možná nezdá, korejské písmo je v zásadě velmi jednoduché a složené z pouhých několika tahů. Dá se tedy pochopit během 15 minut a za pár hodin cvičení můžete s klidem číst (pozor, tím nemyslíme rozumět) korejsky.

Hudba & Video

  • Justinova kytara – ‘Justin Guitar’ je pravděpodobně nejlepší místo na celém internetu pro cvičení kytary. Justin poskytuje přes 900+ videolekcí, které jsou progresivně nebo tematicky řazené a navíc zcela zadarmo.
  • Hudební produkce I. – Tato stránka poskytuje průvodce základy hudební produkce buď ve formě blogu nebo v PDF.
  • Hudební produkce II. – Další průvodce jak pro ty, co s hudební produkcí začínají, tak i pro pokročilejší. Zahrnuje všechny fáze hudební produkce (nahrávání, mixování atd.).
  • Video produkce – Naučte se natáčet, stříhat a editovat vaše vlastní video projekty.

Fitness a zdravý životní styl

  • My Fitness Pal – MyFitnessPal je jedna z nejznámějších fitness aplikací, která vám umožňuje sledovat vše, co jíte. Díky tomu vždy víte, kolik kalorií jste za den zkonzumovali. Mimoto zde existuje skvělá podpůrná komunita a množství zajímavých článků o zdraví a fitness.
  • Endemondo – Endemondo pracuje zejména jako aplikace do vašeho telefonu, který sleduje vaše tréninky, cvičení a motivuje vás k lepšímu a delšímu výkonu – něco jako váš osobní trenér v kapse.
  • Budget Bytes – Budget Bytes je báječný blog se zdravými a nízkonákladovými recepty. Každý recept navíc obsahuje foto-instruktáž, zobrazující přípravu pokrmu krok za krokem.
  • Peace Revolution – Jednoduše škola meditace. Peace Revolution obsahuje 42-denní seberozvojový program, který zahrnuje různé meditační techniky. Po absolvování byste měli být schopni zbystřit svou mysl, uklidnit se a být všímavější (v angličtině ‘mindful’). Navíc zde existuje možnost vyjet na různé meditační semináře do zahraničí.
  • Bodyweght Fitness – Antranik je patrně jeden z nejlepších online instruktorů „body-weight fitness“ na světě, tedy cvičení pouze s pomocí vlastního těla. K tomuto cvičení nepotřebujete žádné pomůcky a můžete ho vykonávat, kdekoliv se zrovna nacházíte.

Pomůcky k učení

  • Anki Flashcards – Anki je program, který usnadňuje zapamatování pomocí opakovacích kartiček, tzv. ‘flashcards’. Podporuje obrázky, audio, video i vědecké značky.
  • Vlastní couch – Aplikace, která vám pomůže dosáhnout vysněného cíle či splnit předsevzetí. Základní verze zdarma.
  • Rainymood – Otevřete a viola – najednou prší! Věřte tomu nebo ne, Rainymood dokáže nastavit tu nejlepší relaxační atmosféru.
  • Namixuj si vlastní zvuk – Také zvuková aplikace, tentokrát shromažďující zvuky přírody, které si můžete sami namixovat. Ambientní zvuky jsou důležitým prekurzorem pro kreativní stimulaci, a jsou tudíž vhodné k učení, práci či relaxaci.
  • Blokování stránek – Tento malý prográmek vám zablokuje ty nezbedné stránky, které vás rozptylují v učení či jiné chvályhodné činnosti. Pozor, jakmile ho spustíte, je zatraceně těžké ho obejít – nejde ho jen tak jednoduše vypnout nebo odinstalovat! (Zde naleznete podobnou vychytávku pro Mac)
  • Přesměrování stránek pro Chrome – Po nastavení vás automaticky přesměruje na tu webovou stránku, kterou si zvolíte. Vhodné zejména pro developery, ale i jako nástroj pro “fejsbukáře”, snažící se omezit svoji závislost.
  • Evernote – Kdo by neznal Evernote? Dnes již klasická aplikace vám dopomáhá k organizaci poznámek, úkolů, nápadů či inspirace. Existuje v několika verzích, základní je zdarma.
  • 49 dní k vytvoření zvyku – Tato stránka vychází z předpokladu, že pokud vydržíte plnit svůj každodenní cíl po 49 dnů, stává se z něj zvyk, a proto vám pomáhá kontrolovat jeho plnění a sledovat váš pokrok. Stačí, abyste něco činili po dobu 49 dnů, a máte zvyk na celý život.
  • Stickk – Ach, ty naše cíle. Je jich tolik, ale naší vůle málo. Naštěstí je tu Stickk. Stickk vás donutí sepsat “smlouvu” se sebou samotným, díky čemuž si ujasníte váš cíl, způsoby dosažení a kolik vás to bude stát námahy. Tím vám usnadní jeho skutečně dosažení.
  • f.lux – F.lux je software, který mění jas na obrazovce dle intenzity světla v místnosti, ve které se nacházíte. Díky tomu šetří vaše oči a pomůže vám i lépe spát.

Praktické a co se jinam nevešlo

  • Megalist Noexcuse – Kdyby vám čirou náhodou přišlo, že tady toho máme málo, mrknětě ještě na No Excuse list, který nabízí ještě nějaký ten odkaz navíc.
  • Kreativní rána Praha – Krásná akce pro všechny Pražáky. Jednou za čas si můžete přivstat a nasnídat se, zatímco vám nějaká zajímavá osobnost vypráví o jejím objevu/nápadu/myšlence/produktu. Většinou jsou Creative Mornings okamžitě vyprodána, proto se vyplatí sledovat vyhlašování registrace!
  • Dear Future Me – Co kdybyste mohli mluvit s vaším minulým já? Pokud cítíte nostalgii při čtení starého diáře, neváhejte. Zde napíšete dopis svému budoucímu já, který se vám sám od sebe doručí v den, který si sami nastavíte. Výborná možnost sebereflexe zejména pro ty, co si sotva pamatují, co dělali včera.
  • Teach Youself Logic – Jak název vypovídá, tento rychlokurz vás provede kouzelnými zákoutími logiky.
  • Math lessons – Vyzkoušejte lekce matematiky tak, jak vás to na střední neučili. Moderně, zábavně a intuitivně.
  • Learn Typing – Naučte se psát všemi deseti! Naučíte se, v jaké výšce by měl výt váš monitor, v jakých pozicích vaše prsty a v průběhu psaní můžete sbírat body a různé trofeje. Počítejte ovšem s tím, že se budete psát na anglickém layotou klávesnice.
  • Keybr – Keybr vám umožní procvičovat psaní formou hry, a to dokonce i v multiplayeru.
  • TypingStudy (v češtině!) – Opět škola psaní všemi deseti, ale pozor, tentokrát i v češtině!
  • Become awesome in Excel – Excelujte v Excelu. Naučte se různé triky, fígle a finty, a ohromujte vaše kolegy v kanceláři (krom toho, že si sami ušetříte spoustu práce…).
  • Naučte se šachy – Nesmrtelná hra, která je nejenom zábavná, ale také cvičí vaše mozkové závity. Naučte se ji a porážejte vaše známé.
  • Lekce designu – Že se design nedá naučit? Posuďte sami. Tento kurz to rozhodně má v plánu. Funguje to úplně jednoduše, každý týden dostanete do vaší emailové schránky jednu lekci, která vás naučí základům moderního designu.
  • You suck at Photoshop  30 videolekcí z vás učiní photoshopové bohy.
  • Pište jako copywriter – Patrně nejznámější český copywriter, Ottocopy, se proslavil zejména tím, že o svém řemeslu napsal 3 stručné, ovšem výstižné knížky. Ty jsou zdarma ke stažení. Ottocopy se jimi nejenom nepřipravil o byznys, ale naopak se tak učinil nejžádanějším profesionálem ve svém oboru. Přečtěte si jeho knížky a naučte se myslet jako on.
  • Nauč se žonglovat – A na závěr jeden party trik – žonglování. Dovednost, kterou si sice asi nenapíšete do životopisu, ale rozhodně jí budete moct ohromovat na všech party!

Článek byl napsán ve spolupráci s Klárou Pantůčkovou. Chtěli byste do textu něco doplnit? Napište nám na redakce@mladiinfo.cz.