Změň to s Change-it!
Nikdy není pozdě změnit něco, co nás štve. Důkaz? Mladí a energičtí lidé ze sdružení Change it!. Přečtěte si rozhovor s Tomášem Botlíkem a zjistěte, (nejen) na jaké projekty se můžete přihlásit!
Popovídali jsme si s předsedou sdružení Tomášem. Zajímalo nás, jak se taková skupina mladých utvoří a jak se to semele, že dokáží celkem velké věci. Také se dočtete o projektech, na které se můžete přihlásit!
Tomáši, pověz nám, jak vzniklo vaše sdružení?
Naše sdružení vzniklo z iniciativy několika mladých lidí, kterým nebylo lhostejné, co se kolem nich děje. A hlavně jsme chtěli dělat něco pro své vrstevníky a nabídnout jim možnost získat zkušenosti, které jsme získali dříve i my. Cílem našeho sdružení je neformální vzdělávání mladých lidí, rozvoj dovedností a schopností dětí a mládeže, jejich zapojení do národních i mezinárodních aktivit. Osvědčilo se nám, že když mladí vzdělávají své vrstevníky, tak je to mnohem účinnější, proto jsme na začátku používali název „Mladí pro mladé“.
Zabýváte se různými projekty doma i v zahraničí, můžeš nám je představit?
Mezi náš největší počin patří projekt Nenech sebou zametat! (www.nenechsebouzametat.cz). Cílem tohoto projektu je peer learningové neformální vzdělávání mladých lidí v oblasti bezpečnosti na sociálních sítích, kyberšikany, šikany a Úmluvy o právech dítěte. V rámci projektu se nám povedlo vytvořit základnu lektorů, kteří realizují workshopy o těchto tématech pro své vrstevníky. Těchto workshopů se k červnu 2015 účastnilo kolem 4 000 mladých lidí. Zrealizovali jsme také besedy s politiky a odborníky na tuto problematiku (zástupci Policie ČR, Facebooku, MŠMT apod.), kterých se zúčastnilo přes 300 mladých lidí. V poslední fázi projektu se nám podařilo navázat spolupráci s MŠMT (i přímo s bývalým ministrem školství Marcelem Chládkem) a také rozšířit projekt do Polska.
V současné době jsme také zahájili projekt Batohy po Praze (http://batohy.change-it.cz/), v rámci tohoto projektu jsme se rozhodli mimopražským školám za velmi zvýhodněných podmínek nabídnout zábavně vzdělávací pobyt pro třídy, aby se žáci naučili nové věci, poznali Prahu a učitelé s tím neměli téméř žádné starosti.
Uf, toho je tedy více než dost. A co vás dovedlo k uspořádání mezinárodních projektů?
Pro mezinárodní projekty jsme se rozhodli především proto, že chceme mladým lidem umožnit procvičit si angličtinu, poznat jinou kulturu apod. A hlavně spousta mladých lidí, kteří nasbírají zkušenosti na mezinárodní úrovni, chce tyto zkušenosti předávat dále svým vrstevníkům. A co obnáší vyjet s naší organizací na mezinárodní projekt? Stačí se přihlásit na našich webových stránkách na aktuální projekt, následně pečlivě vybíráme účastníky, abychom dali možnost vyjet co nejvíce mladým lidem, a aby pro ně projekt byl i přínosný. Zároveň následně chceme od účastníků zpětnou vazbu na projekt a snažíme se se všemi zůstat v kontaktu a pomoci jim využít jejich zkušenosti v jejich běžném životě.
Kdyby jsi měl dát radu ostatním mladým, co by chtěli také něco změnit ve svém okolí, co by jsi jim řekl?
Asi základem je nebýt lhostejný k tomu, co se kolem nás děje, nebýt líný a nenechat se odradit některými vrstevníky, kteří na vás pohlíží, že jste zvláštní a jiní, protože děláte něco navíc ve svém volném čase pro ostatní a ještě zadarmo nebo do toho dokonce něco investujete. I nám ve sdružení se vyplatilo nevzdávat se.
Osobně musím říct, že díky tomu, co dělám, jsem se naučil mnohem více věcí než ve škole. A především jsem se naučil věci, které jsem mohl využít ve škole, ale i ve svém soukromém životě. Díky tomu, co dělám, jsem ztratil i mnoho předsudků a bariér, které mě asi dříve omezovaly. Abych byl konkrétní, poznal jsem řadu skvělých lidí, odborníků, zlepšil si své komunikační dovednosti nejen v češtině a poznal velký kus Evropy.
A to za to stojí! Momentálně se se sdružením Change it! můžete přihlásit na následující projekty:
- TC „A Network for your ‘NET-worth“ , místo konání je Nikosie, Kypr (15.09.2015 – 20.09.2015)
- Don’t let them mess with you! across the border, místo konání je Praha (07.07.2015 – 14.07.2015)
Chcete vědět o sdružení a jejich projektech více? Podívejte se na jejich webovky!
Zdroj: Tomáš Botlík, www.change-it.cz