Zkušenosti dobrovolníků v Moldávii – část II

Přinášíme pokračování článku, kde se s vámi o svoje zážitky z dobrovolnictví v Moldávii chtějí podělit dva čeští dobrovolníci. Co si z projektu odnesla druhá účastnice Klára?

Mladiinfo ČR navázalo spolupráci s Moldavskou organizací Clipa Siderala, která hledala 2 české dobrovolníky, kteří by se pod jejich křídly věnovali pomoci dětem v těžké životní situaci. Do otevřeného přihlašování se nakonec přihlásili dva budoucí dobrovolníci Klára a Jakub, kteří se nebáli jít novým zážitkům naproti. V Moldávii oba strávili 10 měsíců a v tomto článku by se s vámi rádi podělili o své dojmy a zkušenosti. 

Jak to vidí Klára

Jak jsi se o programu Erasmus+ a o EVS dozvěděla?

Dozvěděla jsem se o programu na internetu, ale už si nepamatuji, kde přesně. Erasmus+ mi přišel moc zajímavý a líbilo se mi, že budu mít podporu z Čech (Mladiinfo ČR) a zároveň i na místě. Také především dobrovolničení v rámci EVS (nyní Evropský sbor solidarity) mi přišlo jako skvělá možnost se toho hodně naučit a poznat hodně věcí a to byl můj hlavní cíl.

Proč jsi se rozhodla na projekt odjet?

Už dlouho jsem se chtělat vydat na delší čas do ciziny, nejdřív jsem chtěla jet do Austrálie či na Nový Zéland, ale když jsem o tom víc a víc přemýšlela, tak jsem chtěla něco speciálnějšího. Erasmus+ mě zaujal a život v Moldávii ještě víc, takže to byla nakonec jasná volba. Zajímavé, že si často myslím, že něco chci, jako třeba serfovat v Austrálii, a když se více zamyslím, zjistím, že chci úplně něco jiného.

Jak probíhaly přípravy před odjezdem?

Přípravy pro mě nijak speciální nebyly, vzhledem k tomu, že už jsem v cizině na delší čas párkrát byla. Jen jsem vyřídila pár dokumentů, telefonátů, koupila letenku a sbalila jeden kufr, tak to pro mě nijak náročné rozhodně nebylo. Jen to loučení nemám ráda. 

Měla jsi z něčeho obavy? Jazyk, nová kultura, daleko od domova…

Jediné moje obavy byly, zda tam potkám fajn lidi a budu se tam cítit dobře. Samozřejmě jazyka jsem se bála, jak rychle se ho budu učit, abych byla schopná komunikovat. Ale spíše jsem byla zvědavá, jaké to tam bude a co mi ten rok v Moldávii přinese.

Co všechno jsi během projektu dělala?

Organizace Clipa Siderala:
  • Kolem Vánoc jsme objížděli s autobusem chudé lidi z vesnic a hlavně sirotčince, byli jsme i v Podněstří. Projekt se jmenoval Caravana de Craciun (vánoční caravana). Jezdily s námi i vždy nějaké starší děti ze školy s paní učitelkou, které si pro děti připravily program, což mi přišlo jako skvělé propojení. Vozili jsme vždy s sebou oblečení a nějaké ty dobroty. Já měla za úkol rozdávat oblečení či pamlsky, nebo fotit. 
  • Moldavské děti můžou také napsat „Ježíškovi“, ale říkají mu Moş Crăciun. Starali jsme se o to, aby žádné dětské dopisy nezůstaly bez odpovědi. Byl to krásný zážitek, otevírat ty dětské dopisy a vidět všechny ty kreativní malůvky a pomáhat, aby každý dopis byl zodpovězen.
Organizace „Centre for Assistance and Protection of Victims and Potential Victims of Human Trafficking“ (CAP): 
  • Volnočasové aktivity s dětmi, takže různé hry, nebo jsme organizovali různé tématické dny jako den komplimentů atd., vařili dort, šli do knihovny, apod.
  • Snažila jsem se též propojovat ostatní projekty a lidi s naší organizací. Například někdy přišli moldavští dobrovolníci z Diakonie si hrát s našimi dětmi, nebo jsme domluvili, že naši klienti mohli chodit do jiného výukového centra. Dále nám např. jedna paní z Francie darovala hračky, jiní zas třeba croissanty.
  • Shánění oblečení, které jsem pak většinou klientům upravovala a přešívala na šicím stroji. Šila jsem též různé baťůžky a tašky s výšivkami (měli tam super vyšívací stroj, se kterým jsem se naučila) na prodejní bazar.
  • Shánění financí na volnočasové aktivity od jedné jógové skupiny, pomoc se žádáním o různé granty. 

Jak moc jsi se toho naučila? 

Naučila jsem se toho moc. Lépe komunikovat s lidmi, trénovala jsem jazyky. Měla jsem kamarády z celé Evropy, takže jsme pořád o něčem debatovali. Byla toho opravdu spousta. Moc si toho vážím.

Doporučila by jsi projekt i někomu dalšímu?

Rozhodně! Všem, kdo mají jen trochu chuť více objevovat svět. Pro mě to je velice cenná zkušenost. 
 

Aktuální nabídky projektů Erasmus+ a Evropského sboru solidarity naleznete zde.

 

Tento projekt byl financován z prostředků Evropské Unie.