Živá knihovna v Olomouci

Živá knihovna je speciální typ knihovny, kde jsou namísto knih půjčováni lidé – tzv. živé knihy. Čtení probíhá formou rozhovorů, při nichž knihy nechávají nahlédnout čtenáře do svých příběhů. Tento nevšední zážitek si můžete vychutnat 7.5.2014 v Olomouci.

Stejně tak jako účelem běžných knihoven s papírovými knížkami je zajišťovat přístupnost informací a prostor pro jejich získávání, i v naší Živé knihovně je příležitost k dozvídání se nových věcí a k zamyšlení se nad různými tématy, se kterými zároveň získáváme přímý kontakt.

Živá knihovna funguje totožně jako běžná knihovna.  Čtenář si vybere knížku podle krátké anotace. U knihovníka zjistí, zda je možné si knížku zapůjčit. A pokud kniha není zrovna čtena někým jiným, tak ho k ní knihovník uvede. „Čtení“ trvá 20 až 30 minut. Na úvod se kniha čtenáři krátce představí a následuje prostor pro otázky a vlastní rozhovor.

Živá knihovna vypukne ve středu 7. 5. ve 14:00 až 18:00 v kavárně Střední formát, Žerotínovo náměstí 7, Olomouc.

V knihovně se vystřídá osm živých knih, těšit se můžete například na nevidoucího vysloužilého učitele, veselého abstinenta či freeganku.