Získej stipendium a zúčastni se letního kurzu němčiny!

Přihlaš se do 30. dubna o stipendium na letní jazykový kurz, zapracuj na své své němčině a poznej nové přátele na projektu Letní kolegia.Dům zahraniční spolupráce je příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a česká národní agentura pro mezinárodní vzdělávání a výzkum. Hlavním cílem organizace je usnadnění mezinárodní spolupráce ve vzdělávání a podpora zapojení jednotlivců a institucí do mezinárodních aktivit.

Jedním z programů organizace je AKTION ČR-Rakousko. V rámci tohoto programu DZS nabízí různé druhy stipendií:

  • na pobyty v Rakousku pro přípravu diplomové, disertační nebo habilitační práce,
  • na letní jazykový kurz němčiny/češtiny v tandemu s rakouskými studenty (tzv. letní kolegia)
  • pro VŠ pedagogy pro absolvování výzkumného/přednáškového pobytu. 

letní jazykový kurz

Letní kolegia

Mezi nejúspěšnější projekty programu AKTION patří Letní kolegia. Během těchto projektů se  pravidelně v Českých Budějovicích a Poděbradech setkávají studenti různých studijních oborů z České republiky se studenty z Rakouska. Jejich cílem je cílem poznat a naučit se jazyk partnerské země a zlepšit tak vzájemné porozumění. Projekt studentům pomáhá rozvíjet jazykové a interkulturní kompetence a odborné znalosti z různých oblastí.

Letní kolegium České Budějovice 2022 se bude konat v termínu od 6. do 23. července 2022. V případě zájmu si pročti program spolu s žádostí o přijetí. Bližší informace naleznete na webu PF JU.

Letní kolegium Poděbrady 2022 se koná v termínu od 10. do 24. července 2022. Program spolu s žádostí o přijetí je již k dispozici. Bližší informace naleznete na webu ÚJOP.

Jak lezní jazykový kurz probíhá?

Během dopoledne vyučují rodilí mluvčí účastníky v malých skupinách – čeští studenti se učí němčinu a naopak rakouští studenti se učí češtinu. Odpoledne je věnované přednáškám, workshopům, seminářům, autorským čtením, exkurzím nebo projektové výuce.  Letní kolegium v Českých Budějovicích se zabývá hlavně historií a dějinám kultury, umění a literatuře. Program kolegia v Poděbradech se dotýká také tématu hospodářství České republiky a Rakouska.

Letní kolegia trvají 2-3 týdny. Vybraní účastníci platí účastnický poplatek ve výši 3 000 Kč.

Pro koho je program určený?

O stipendium můžeš požádat, pokud jsi student/ studentka české veřejné vysoké školy bez ohledu na obor, se znalostí němčiny na úrovni B1-C1. O stipendium je možné zažádat opakovaně, ale přednost mají studenti, kteří se ještě žádné letní jazykové školy programu AKTION ČR – Rakousko nezúčastnili.

Jak se můžeš přihlásit

Přihlásit se můžeš do 30. dubna 2022 přímo u pořadatelských univerzit v Českých Budějovicích na webu PF JU a v Poděbradech na webu ÚJOP. Hlásit se můžeš i opakovaně.

Pokud budeš mít dotazy, napiš na info@dzs.cz. Další aktivity DZS sleduj na Facebooku nebo Instagramu.

Jsi z Brna a okolí a chceš si procvičit cizí jazyk? Zapoj se do projektu Language Tandem.