Zelené dobrovolnictví po celém světě

Jste fandy přírody, ekologie, lesů, vod a strání? A chcete dobrovolničit právě v této oblasti? Už jste vyčerpali všechny atrakce nabízené českými ekoneziskovkami a chcete vyjet za hranice? Příležitostí je víc než dost!

Zelené dobrovolnictví je po celém světě stále rozšířenější a oblíbenější. Hlavní zprostředkovatelskou organizací, která se zájemcům o zelené dobrovolničení věnuje, je Conservation Volunteers. Má pobočky v mnoha Evropských zemích (samozřejmě kromě České republiky :), USA, Austrálii i Asii a je schopna zprostředkovat dobrovolnické pobyty takřka kdekoliv.

Pro zájemce o dobrovolnictví ze zahraničí jsou zajímavé pobočky Conservation Volunteers především ve Velké Británii, Bulharsku, na Islandu a v Estonsku.

Britští TCV zprostředkovávají vše od jednodenních dobrovolnických akcí v Británii, až to dlouhodobé výjezdy do rozvojových zemí. Na jejich stránkách najdete přehlednou mapu s příležitostmi k dobrovolničení po celé Británii. Jedná se především o krátkodobé akce s různým zaměřením, kde je dobrovolníkům poskytováno veškeré vybavení a vedení. Dobrovolníci sami si hradí veškeré náklady včetně stravy. TCV zprostředkovávají také dlouhodobé pobyty v zahraničí, tzv. Conservation Holidays. Jejich nabídka je široká především během letních měsíců, avšak za tyto pobyty spojené často s cestováním a dalším programem se platí nemalé částky (od 400 Liber).

Zajímavé programy pro zahraniční dobrovolníky má bulharská organizace Green Balkans. Ta každoročně pořádá workcampy a vzdělávací projekty v oblasti jezera Pomorie a Stara Zagora. Conservation Holidays pořádá také estonská organizace ELF, kromě toho zve dobrovolníky z Estonska i zahraničí na víkendové pobyty a projekty. Islandké organizace Iceland Conservation Volunteers a Seeds pořádají letní workcampy, zvou ale také na na dlouhodobé projekty Evropské dobrovolné služby, Erasmus nebo Leonardo.

Seznam všech evropských organizací sdružených pod názvem Conservation Volunteers najdete zde.

Zahraniční dobrovolníky přímo láká australská organizace Conservation Volunteers. Organizace se věnuje snad všem oblastem ochrany přírody a krajiny, zvířat, údržbě národních parků i komunitní práci. Zájemcům o dobrovolnictví nabízí několikadenní nebo několikatýdenní „balíčky“ lákající na odborné vedení, ubytování a stravu, jejich cena se však pohybuje okolo 380 australských dolarů za týdenní pobyt.

Přesto, že sezóna prázdninových výjezdů a workcampů pomalu končí, pro zájemce o zelené dobrovolnictví se právě teď připravuje zajímavá akce. The Big Green Weekend 2012 je projekt pořádaný evropskou skupinou Conservation Volunteers. Během víkendu 5.-7. října zvou organizace z devíti zemí na své projekty místní i zahraniční dobrovolníky. Pokud si chcete užít říjnový víkend jinde než v české kotlině, navšivte web akce.

I když výše uvedené nabídky nepatří mezi nejlevnější,  jsou dobrou příležitostí pro ozvláštnění prázdninové cesty a samozřejmě neopakovatelnou možností získat nové zkušenosti. Pokud váš studentský rozpočet přece jen nepřeje nákladným výjezdům do zahraničí, a přesto byste chtěli pomoci přírodě, zkuste některou z českých organizací – Hnutí Duha, Brontosaurus nebo Veronica, které pro své projekty hledají dobrovolníky.

Pro fanoušky méně zorganizovaných a vypiplaných akcí je tu WWOOF, díky němuž můžete pomoci konkrétnímu zemědělci v Česku nebo zahraničí, více o něm si přečtěte v našem článku.

Náhledový obrázek: inov8.au.com