Zdrojovna otevírá Freeshop! Zapojit se můžeš i ty

Stovky lidí pochodovaly Prahou, aby podpořily vznik autonomního sociálního centra Klinika.  Během pár měsíců prostory ožily zajímavými kulturně-sociálními projekty. Po zdlouhavém hledání nových prostor zde zakotví i Zdrojovna s novým projektem freeshopu – obchodu, kde nakoupíte zdarma.

Hledáte originální kousek do domácnosti? Potřebujete rychle a levně vybavit studentský byt? Chodíte rádi na blešáky lovit překvapení? Stěhujete se a potřebujete se rychle zbavit drobných věcí a nábytku? Zavítejte do Freeshopu Zdrojovny. Najdete ho od konce září na adrese Jeseniova 60, Praha 3, Žižkov.

ilustracni foto_zdroj httpwww.reclaimyourcity.net

Freeshop Zdrojovny bude vlastně obchod, sklad i komunitní centrum v jednom.

„Co se Vám zalíbí, to si odnesete. Co Vám doma překáží, to nevyhodíte, ale darujete freeshopu. Věci tak dostanou nový život a udělají radost někomu dalšímu. Freeshop Zdrojovny získává zboží výhradně od lidí. Celá myšlenka, inspirovaná zahraniční praxí, vychází z předpokladu, že každý z nás má doma věci, které nepotřebuje“, říká Martina Bugárová z týmu Zdrojovny.  Zdrojovna dlouhodobě podporuje myšlenku opětovného využití starého nábytku, vybavení, předmětů určených k likvidaci, redukce vzniku odpadu a ekologické zátěže.

Cílovou skupinou nového projektu jsou jak obyvatelé Prahy 3, tak Erasmáci nebo hledači originálních kousků

Praha je městem s vysokou koncentrací osob, kteří zde bydlí pouze dočasně nebo se často stěhují z bytu na byt. Typicky se jedná o studenty vysokých škol, zahraniční studenty přijíždějící  na výměnný pobyt do prázdného bytu, osoby stěhující se za prací apod. „To, co jedni vyhazují do popelnic, jiní hojně nakupují. To chceme změnit,“ říká Blanka Havlíčková. Inspiraci k založení freeshopu našla Zdrojovna v zahraničí. Podobné projekty vznikly například v Berlíně nebo Vídni.

Bez Kliniky by freeshop nebyl

Freeshop Zdrojovny má podle Blanky umožnit místní komunitě, studentům a cizincům si levně vybavit byt a zároveň Žižkovem šířit princip spolupráce. „Máme s Klinikou stejné cíle, díky tomu se nám podařilo získat místnost k využívání.“

Co ve freeshopu (ne)najdete?

Podle Zdrojovňačky Lenky Procházkové bude nabídka freeshopu převážně utvářena veřejností. Přesto bude mít Freeshop Zdrojovny  pravidla. „Vybírat a nabízet se bude jen drobný nábytek a vybavení do domácnosti, materiál pro kreativní tvoření. Najdete zde třeba židle, stolky, skleničky, hrnky, talíře, dekorace, lustry, nářadí… Naopak Vám do freeshopu nevezmeme např. elektroniku či sportovní vybavení.“ Freeshop má sloužit místním a podporovat recyklaci a opětovné využití vyřazených předmětů. Na své si zde přijde babička od vedle, vysokoškoláci, Erasmáci co přijeli do prázdných pokojů i lovec retro kousků.

Máte doma věc, kterou chcete darovat?

Nemusíte čekat až do září, kdy bude oficiálně otevřeno. Ozvěte se přes facebook nebo na info.zdrojovna@gmail.com. Zdrojovna také hledá nové zapálené členy týmu, kteří by první freeshop pomohli nastartovat třeba i pomohly do budoucna rozjet podobné freeshopy v dalších městských částech.

O Zdrojovně

Nápad založit Zdrojovnu se zrodil v roce 2013 na základě inspirace ze zahraničí. Projekt vznikl za podpory drobných přispěvatelů prostřednictvím portálu www.hithit.cz a záštity neziskové organizace Spojené hlavy.  Iniciativa usilovala o vytvoření komunitního recyklačního centra a dílny, která má neformálním způsobem přivést návštěvníky k aktivnímu zájmu o otázky trvale udržitelného rozvoje a ochranu životního prostředí.  Iniciativa pořádá pravidelné workshopy, na kterých využívá odpady (předměty určené k likvidaci) jako výchozí materiál k tvorbě nábytku, dekorací, doplňků či šperků. Zdrojovna aktuálně nemá stálé prostory a pořádá pouze pravidelné workshopy.

inzerat_fin

Kontakt: info.zdrojovna@gmail.com

Tel:  799 796 089 (Blanka Havlíčková), 732 968 457 (Martina Bugárová), 777 141 956 (Lenka Procházková)

Facebook: https://www.facebook.com/zdrojovna?fref=ts

Web: www.zdrojovna.cz

Zdroj: Tisková zpráva