Že jsme jako lidstvo objevili jen zlomek druhů vyskytujících se na zemi, je věc známá. Ale věděl/a jsi, že se i ty můžeš zapojit do mapování živočichů a rostlin v rámci soutěže City Nature Challenge?

Celosvětová challenge?

Před šesti lety americká města San Francisco a Los Angeles usilovala o prvenství v soutěží City Nature Challenge, jejíž smysl tkví v pozorování živé přírody na území měst, o kterých se často traduje, že z tohoto hlediska nemají co nabídnout. Challenge se natolik ujala, že města ležící na všech kontinentech naší planety, měří své síly právě v počtu vyskytujících se rostlin a živočichů na jejich území.

Na přelomu měsíce dubna a května, konkrétně ve dnech 29. 4.  – 2. 5. 2022, se koná další ročník, při kterém můžeš podat pomocnou ruku a bojovat tak za co nejlepší umístění jednoho z našich čtyř soutěžících měst – Prahu, Brno, České Budějovice a Uherské Hradiště.

City nature challenge. Zdroj: https://www.chicagowilderness.org

Přírodní vědy v mobilu

Pro zapojení do soutěže si stáhni oblíbenou aplikaci vědců i milovníků přírody iNaturalist, která z tvé fotky dokáže mrknutím oka určit, s jakou rostlinou či živočichem ses právě setkal/a. Po pořízení záběru nález zaeviduj za své město a máš hotovo! Existuje i webové rozhraní, kam své „úlovky“ můžeš nahrát až později. Rozšířit si své obzory samozřejmě můžeš i bez ohledu na soutěž. „Machrovat“ svou znalostí přírody se vyplatí!

Brno je zlatá loď

Pokud budeš aktivně mapovat krásy brněnské přírody, a to tak, že tě nikdo nepřekoná v počtu unikátních druhů nebo počtem pozorování, v rámci soutěže můžeš vyhrát i hodnotné ceny, jako vstupenky do ZOO, VIDA! parku, Moravského zemského muzea, Hvězdárny a planetária Brno a mnoho dalších. Minulý ročník moravská metropole nezahálela, z celkového počtu 419 měst se umístila na 38. místě a nechala tak za sebou Londýn nebo Berlín. Hlavní město si vedlo o něco líp, obsadilo 23. místo, a dokonce získalo stříbrnou medaili v rámci Evropy.

Čas „vytáhnout paty z domu“ zkrátka dozrál, zima už pomalu dosluhuje, proto odhoď výmluvy stranou… Rozmanitost matky přírody nepřestane budit úžas a stoprocentně ti zlepší náladu. A co víš, možná se právě z tebe stane objevitel/ka dosud nevídaného druhu!