Zápisky ze školení Train the trainers

Martin Nepevný je jedním z účastníků mezinárodního projektu Erasmus+ s názvem Train the trainers. Tréninkový kurz se konal poblíž Chotěboře a byl zaměřený na zážitkovou pedagogiku. Jaké zážitky si odnesl Martin si můžete přečíst v následujících řádcích.

Lidé z neziskové organizace, kteří v Africe domlouvají s tamějším kmenem stavbu vodního potrubí z plastu. Překonávání provazového bludiště, lezení po skalách nebo lezení po lanech nad řekou plnou bahna. Oslava narozenin české ministryně zahraničí s polskými, rakouskými, makedonskými a španělskými diplomaty, završené biologickým útokem. To není výcvikový tábor pro tajné agenty České republiky nebo tajná jednání OSN nebo Evropské unie –  to je tréninkový kurz „Train to Trainers“  zaměřený na zážitkovou pedagogiku, organizovaný neziskovou organizací Mladiinfo Česká republika. Projekt se konal v Chotěboři v kraji Vysočina od 16. do 22. září. Na tomto kurzu se sešli účastníci ze Slovenska, Rakouska, Česka, Makedonie, Černé Hory a Polska.

                                                     

Jak to probíhalo?

Celý tento Erasmus+ training začal v neděli odpoledne kdy jsme po všech  organizačních problémech místo ve tři hodiny odpoledne, odjeli až o hodinu později za horkého slunečného počasí s mezinárodní skupinou lidí ve dvou mini busech z Brna směr Chotěboř. Byli jsme přivítáni koordinátorkami Markétou, Terezou a Petrou a po večeři začal oficiální program, kde jsme se nejprve seznamovali pomocí her.

Následující dny nás čekalo mnoho aktivit. Už od prvního dne jsme měli v průběhu dne různé přednášky o zážitkové pedagogice a poté aplikovali teoretické znalosti do praxe skrze různé týmové hry. I díky těmto hrám jsme si uvědomovali kompetence v neformálním vzdělávání.

Například v pondělí jsme se bavili o způsobech zapamatování si různých věcí, potom odpoledne a večer zorganizovaly Petra, Markéta a Tereza aktivitu Masterchef, kde jsme uplatňovali nevědomky různé způsoby ranní debaty. Při této hře jsme si procvičili naše fyzické dovednosti při výběhu do kopce. Na kopci jsme házeli kostkami a dle padlých číslic jsme si vybrali písmena a dole pod kopcem jsme z nich skládali slova potravin (skutečných potravin), které jsme potom hledali v lese. Z daných potravin jsme následně po večeři uvařili různá jídla, jež byla hodnocena porotci (organizátorkami).

Další den, tedy v úterý, jsme byli rozděleni do dvou skupin. První skupina byla africkým kmenem a druhou skupinou byla nezisková organizace. Cílem této hry bylo, aby lidé z neziskovky postavili africkému kmenu potrubí, skrze které by tekla voda, protože se řeka nacházela od vesnice přes deset kilometrů. Jedinými materiály k výstavbě vodního potrubí byly materiály a plast z dané oblasti s časovým limitem (3 měsíce, tedy necelé dvě hodiny na celou hru). Jakmile hra skončila, diskutovalo se o leaderech a typech lidí v týmu. Ve středu bylo téma reagování na strach a pochybnosti pomocí her. Výsledkem diskuze byla večerní hra, kdy jsme dostali za úkol vžít se do různých rolí, vyparádit se, nachystat národní pochutiny a účastnit se večeře na počest narozenin české ministryně zahraničí.

Na této akci byl český tým součástí sekretariátu české ministryně a ostatní účastníci byli diplomatickými zástupci jednotlivých zemí. Po vydatné večeři a různých přáních k narozeninám a po ukázkách národních tanců z ničeho nic nastal biologický poplach. V prvních okamžicích jsem si já, i další účastníci mysleli, že nás budou chtít ti co vběhli do místnosti držet, jako rukojmí, jak to můžeme vidět při amerických filmech, kde zloději v bance všechny zajmou a potom dlouho drží ve strachu, než dostanou výkupné. Nakonec se z těchto osob vyklubali záchranáři, nejprve zavázali lidem oči a potom je vyvedli ven, kde v zástupech za sebou lidé měli chodit nejméně dvacet minut v nočním lese. Během této stresové procházky nám bylo řečeno, že s velkou pravděpodobností jsou někteří z nás nakažení biologickým virem a tým se má rozhodnout, jestli budeme ponechání v lese, abychom lidi nenakazili nebo budeme do úkrytu pokračovat s nimi?

 

Tento Erasmus+ kurz mě a jiným účastníkům dal zkušenosti a znalosti o sebe sama, ale hlavně nám dal nové kamarády. Pokud Mladiinfo ČR zorganizují další akci určitě se zúčastním a TOBĚ doporučuji též! Obohatí tě to.

 

 

 

Autor článku: Martin Nepevný

Fotografie: archiv Mladiinfo ČR