Zahraniční dobrovolnictví méně formálně

Chcete vyrazit do zahraničí a spojit svou cestu s dobrovolničením, osobně se setkat s místními obyvateli a neutrácet za jídlo a za nocleh? Work for accommodation and food je řešením pro ty, kteří mají velké ambice ale malé zdroje. 

Stránek zprostředkovávajících kontakt dobrovolníků se zájemci o pomoc přibývá. Kromě stránky Workaway.info, o níž pojednává náš starší článek, fungují také stránky Helpx.net, jejichž funkce je podobná. Pro zájemce o práci v zemědělství, především na malých rodinných farmách, je tu WWOOF, o němž jsme už na Mladiinfo také psali.

Možnost osobní domluvy se svým hostitelem, práce kdekoliv na světě, bydlení přímo v rodině a hlavně žádné poplatky jsou příjemnou alternativou k zahraničním pracovním pobytům zprostředkovaným agenturami. Nevýhodou je naopak chybějící záruka toho, že vše proběhne podle plánů. Mnohé mohou napovědět komentáře předchozích dobrovolníků a fotografie, nezapomínejte však, že jiný kraj – jiný mrav, a že postel a teplá voda nejsou zdaleka všude samozřejmostí.

Pro ty, kteří nutně nepotřebují na druhý konec světa, nabízí uvedené stránky i množství kontaktů na hostitele z Česka, Slovenska a dalších blízkých zemí. Pokud si nejste jistí jazykem, nemáte čas či peníze na delší cestu, může být dobrovolničení v Česku příjemnou náplní prázdnin či víkendu. Mít nějakou zkušenost s dobrovolnou prací doma je také základem úspěchu při výjezdu do zahraničí.

Máte zkušenost s dobrovolničením za jídlo a ubytování v Česku nebo v zahraničí? Podělte se o ni s ostatními. Znáte jiné zajímavé odkazy na stránky umožňující kontakt mezi dobrovolníky a hostiteli? Napište nám na info@mladiinfo.cz

Titulní obrázek Sproutingmemes.com