Za 1 minutu dvanáct – dobrovolnictví v Severní Makedonii

Obavy z nového a neznámého provází lidstvo od samotného počátku. Co se ale stane, když svůj strach překonáte a vyplujete do neprozkoumaných vod? Nejen to se dozvíte v dnešním článku od Břetislava, který pro vás sepsal zážitky z ESC dobrovolnictví v Severní Makedonii.

Evropský sbor solidarity – o co se jedná

Evropský sbor solidarity (ESC) je projekt dobrovolnictví financovaný Evropskou unií. Ve své podstatě se jedná o kratší úvazek na rozličná témata. Největší výhodou tohoto programu je možnost, pokud jste již zakusili nekonečně točící se kolo křečka v kleci (zaměstnání), vyzkoušet a naučit se nové věci. V podstatě z toho mít více, než pouze číslo na výplatním lístku a pocit, že něco není v pořádku, že byste také z toho něco chtěli mít.

ESC vám umožňuje vycestovat do cizí země v rámci EU a přidružených zemích (v mém případě Severní Makedonie) až na 12 měsíců. V rámci jednotlivých projektů provádíte činnosti spojené s vaší misí. Mezi tyto mise patří: vzdělávání mladých, vedení kulturních spolku, projekty zaměřené na přírodu, … EU za vás zaplatí vše, co se týká ubytování, víz, jízdenek a k tomu dostanete kapesné každý měsíc. Chcete se přihlásit na jednu z ESC misí? Klikněte

O mém projektu ESC dobrovolnictví v Severní Makedonii

Digital competencies 4 all je projekt, na který jsem se vydal. Jeho náplní je tvorba a následné vyučování středoškoláků v IT dovednostech. V rámci tohoto projektu jsme tu 2 dobrovolníci. První je Nizozemka Marit, která bude učit MS Office a základní používání počítače. Má část se týká kreativních a pokročilejších IT dovedností.

V rámci své části pracuji na 3 workshopech, o který si můžete přečíst zde. První se týká vektorové grafiky v Canva.com. Náplní druhého je úprava a vylepšování fotografií v Adobe Lightroom & Photoshop. Třetím workshopem je tvorba webových stránek pomocí platformy WordPress.

Na WordPressu běží více než 90 % webových stránek v Severní Makedonii. Z toho vyplývá, že aniž bych to tušil, tyto dovednosti mají vysokou hodnotu pro místní lidi, co se týká zaměstnatelnosti.

Autor: SFERA International

Obavy před odjezdem

Mé obavy před odjezdem se týkaly primárně integrace do společnosti a přijmutí cizince ze strany většinové populace. Tyto obavy proudily z mé zkušenosti z Velké Británie, kde jsem pracoval a po 14 měsících jsem se vrátil, neboť jsem tam nebyl vítán. Setkal jsem se tam s Číňanem, který mi řekl: „Jsem tu 15 let a pořád mě považují za člověka 3. kategorie.“

Další z obav byla kvalita samotné přijímací organizace SFERA International. Organizace jsou jako zaniklá Německá demokratická republika. Mají slovo „demokracie“ hlavně v názvu. Organizace zřejmě čtou příliš mnoho knih o organizování, až nedokážou zorganizovat ani sami sebe. Pak to padá jako trakaře z nebe, na ty, co jsou nejníže zemi. Zavřete oči a představte si trakař padající na vaši hlavu. Ano, bolí to. A není to ani váš trakař, ale cizí trakař.

Těžký padající trakař z nebes. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay.com

Skutečnost vs. obavy

„Tam, kde stojí jabloň, ke které se nikdo nežene, tam nebudeš o hladu.“

Autor citátu: Břetislav Sobek

Tak bych popsal zkušenosti s integrací do makedonské společnosti. Cítím se tu přirozeně a ze strany obyvatelstva jsem nenarazil na náznaky či přímou konfrontaci s tím, že bych tu nebyl vítán. Spíše naopak, setkal jsem se s reakcemi, kdy Makedonci nechápou, kdo by mohl chtít emigrovat do Makedonie.

Tato charakteristika vytváří příjemné prostředí přijmutí cizince do společnosti. Není problém se tu bavit s cizími lidmi, kteří sedí vedle mě a procvičit si makedonštinu. Makedonština je, co se týká slovní zásoby velmi podobná češtině. Naopak nemá pády, část slovní zásoby a gramatiky pochází z turečtiny a má gramatické charakteristiky aglutinačních jazyků (maďarština, finština, estonština).

Makedonci na vysokohorské chatě v NP Pelister, Golemo ezero.
Makedonci na vysokohorské chatě v NP Pelister, Golemo ezero. Osobní archiv dobrovolníka. Autor: Břetislav Sobek.

Co se týká organizace SFERA, dává mi volnou ruku a svobodu v tom, abych si obsah a pracovních náplň vytvářel sám s menší pomocí z jejich strany na základě úkolů vytyčených v dobrovolnické smlouvě. To přispívá k vyšší míře chtění pracovat na svých úkolech i v čase, kdybych to bez pocitu „Být zodpovědný za své vlastní cíle.“ nedělal.

Kanceláře SFERY International – hostitelská organizace projektu ESC dobrovolnictví v Severní Makedonii, zleva doprava Já, Evgenija, Marija, Milcho a Katerina. Osobní archiv dobrovolníka. Autor: Břetislav Sobek.

Československé dědictví a komunismus

Člověk narazí na spoustu lidí, kteří mají co říci. Lidé, kteří sdílejí se mnou to, co je mezi námi stejné (similarities (n) -> similar (v)) a co je mezi námi společné. Je to opak rozdílů a rozlišovat (discrimination (n), discriminate (v)). V mnoha konverzacích se Makedonců ptám, jaké to bylo za Titova režimu v Jugoslávii. Většina z nich má pozitivní a hřejivé vzpomínky na minulý režim.

On totiž komunismus, který byl v Jugoslávii byl jiný než v Československu. Mohli jezdit do západních zemí bez omezení, mohli poslouchat západní hudbu a od roku 1974 mohli podnikat. Jedno takové vyprávění Makedonce o tom, jaké to bylo kdysi najdete ZDE. V tomto albu je více než 40 lidí, kteří s vámi budou sdílet své podobnosti místo rozdílů.

Makedonec, který žil a pracoval 5 let v Československu. Osobní archiv dobrovolníka. Autor: Břetislav Sobek.

Co dále?

Rozvrh článků od Mladiinfo jasně říká, že další článek mám napsat v průběhu svého dobrovolnictví v Severní Makedonii. Očekávejte další článek mezi 09/2021 až 3/2021 (V náležitém očekávání a napnutí.)

A proč za 1 minutu dvanáct? ESC můžete vykonávat mezi 18-30 lety (včetně). Mně bude 9. září 30 let, a proto to byla jedna ze skoro posledních šancí vyjet.