Workcampy s Tamjdemem

„Příležitostí na léto je mnoho, ale dobrovolnické workcampy mají něco navíc“, láká na tento netradiční dobrovolnický pobyt organizace Tamjdem. Přečtěte si článek o workcampech z pohledu organizátorů, třeba i vás navnadí.

Jak samotný název napovídá, během léta, o prázdninách a dovolených, se dá jistojistě lenošit a vleže relaxovat znavené tělo a mozkové buňky… Pokud ale chcete od prázdnin něco víc, vyjeďte na workcamp! Nezisková organizace Tamjdem nabízí tyto projekty, jako příležitosti užít si nějaký čas mimo republiku, cestovat do zajímavých míst, získat nové zkušenosti a neopakovatelné zážitky a navíc pracovat v kolektivu mladých lidí z různých zemí.

„Workcamp je pro lidi něco hodně zajímavého. Dva týdny jsi se skupinou deseti lidí, každý je z jiné země, všichni mluví cizím jazykem, během krátký chvíle se vytvoří dobrá parta,“ popisuje koordinátor workcampů v Tamjdemu Tomáš Fliegl své vlastní zážitky z dobrovolnického projektu a dodává, že nedávno byl své nové přátele navštívit v Turecku.

Dobrovolníci během workcampů vlastní energií pomáhají v neziskových organizacích po celém světě. Často se jedná o fyzickou práci, která má smysl a zároveň vynikající fyzioterapeutický vliv na naše záda, která se denně hrbí nad počítačem…, zkouší si nové pracovní dovednosti – od broušení prken, úklid tyrolských strání, po stavbu schodů, rekonstrukční práce po trhání plevele, procvičují cizí jazyky a navazují nová přátelství.

Popisy workcampů z celého světa v současnosti plní databázi (více zde), ze které si kdokoliv starší 18 let může podle vlastních zájmů a vhodného termínu vybrat, na jaký projekt chce vyrazit a zda zakoupí jízdenky do Německa, či letenky na Island.

Během dubna je nejlepší doba k podání přihlášky, protože je možnost stále vybírat z mnoha volných míst. Do jednoho formuláře může zájemce vyplnit až šest různých workcampů. Následně je potřeba zaplatit účastnický poplatek 1800 korun (pro studenty 1500 korun) a sepsat motivační dopis. Většina zahraničních projektů trvá od jednoho do tří týdnů a to v době od června do září. Ubytování a strava je zajištěna. Jediné, co si musí dobrovolník zařídit sám, je cesta tam a zpět.

Společnost Tamjdem dále pořádá krátké Víkendovky a vlastní workcampy v České republice skoro po celý rok, ale věnuje se i jiným aktivitám, jako jsou bazary knih, setkání českých i zahraničních dobrovolníků a školení pro campleadery (více najdete zde)

Za Tamjdem, o.p.s Markéta Votavová a Tomáš Fliegl

Více na webu Tamjdemu nebo na facebooku.