Vzhůru do pohádky

Kyrgyzstán se díky svému bezvízovému vstupu, vysokým horám, levným letenkám a panenské přírodě stal velmi oblíbenou destinací českých turistů. Pokud se tam také chystáte, nezapomeňte si zaskočit i do pohádky.

Skazka - Mladiinfo ČR
Pohádkové údolí Skazka, foto: autorka článku

Průměrná nadmořská výška této malé země je o více než 1000 metrů vyšší než je nejvyšší vrchol Česka, tedy 2750 metrů. Jelikož jsme v Česku takoví horalové, je Kyrgyzstán jednou z našich oblíbených exotických destinací. Většina Čechů jezdí právě do hor na výšlapy a ledovce. Kyrgyzstán může ale nabídnout mnohem více.

Skazka - Mladiinfo ČR
foto: autorka článku

Pohádkové údolí, které je schované v kopcích na jih od známého jezera Issyk-Kul, je určitě jedno z takových míst. V Kyrgyzstánu známé jako Skazka, toto barevné pohádkové údolí je zdarma a cesta k němu není složitá.

Skazka je menší verze známého amerického Grand Canyon (Velkého kaňonu). Různé skalní útvary, barevné hory a údolí jsou natolik krásné, že se toto místo rychle stává novým schovaným pokladem Kyrgyzstánu. Donedávna o tomto místě vědělo jen pár místních, to se ale rychle mění.

Skazka - Mladiinfo ČR
foto: autorka článku

Pokud po Kyrgyzstánu stopujete, místní vám nejspíše u této cedule sami zastaví a nasměrují správným směrem. Řidič autobusu se také dá bez problému přemluvit a rád vám zastaví u cesty, která vede právě do této pohádky.

Skazka - Mladiinfo ČR
foto: autorka článku

Od cedule u hlavní cesty je to ještě asi 15 minut pěšky. Celá oblast se dá projít za necelé dvě hodinky i s povinnými pauzami na fotky. I proto je tato pohádková zastávka tak výhodná při cestě do hor z Biškeku. Ať už je počasí jakékoliv, tento kaňon bude vždy stát za to. Syté barvy při slunci září a pokud je zrovna pod mrakem, tak tvoří krásný kontrast s nedalekým jezerem Issyk Kol.

Skazka - Mladiinfo ČR
foto: autorka článku

Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a svačinu, kaňon se nachází mimo město a v okolí není žádný obchod.