Výměna mládeže musiCALL! aneb vtančení do světa neformálního vzdělávání

Nezisková organizace Tmelník pořádala v datech 10. – 21. října 2016 výměnu mládeže s názvem musiCALL. Tato výměna mládeže, financovaná programem Erasmus+, se uskutečnila v tureckém Marmarisu. Jak hodnotí své zkušenosti a zážitky dva účastníci tohoto projektu Tomáš a Barbora?

Cestuj, vzdělávej se a bav se!

První měsíce na univerzitě se mi zdály skvělé, protože jsem zažíval stále něco nového. Jenomže postupně jsem si začal uvědomovat, že tohle všechno brzy skončí. Hlavou se mi honily různé myšlenky a obavy. Rozhodně jsem se nechtěl zařadit mezi zástupy absolventů bez zkušeností.

Abych vynikl a po studiu snáze našel uplatnění, rozhodl jsem se navázat nové kontakty a podstoupit určité výzvy. Byly zde 2 možnosti: vycestovat do zahraničí nebo si při studiu najít práci. Nakonec jsem si prošel obojím a to mi otevřelo dveře do světa. Tím to však nekončí…

Objevte možnosti Youth Exhanges

Na sklonku studia jsem objevil možnosti „neformálního vzdělávání“ a Youth Exchanges (výměny mládeže). Kdyby se mě předtím někdo zeptal, o čem to všechno je, nejspíš bych mu nedokázal odpovědět. A je to hrozná škoda, protože mnoho lidí o podobných projektech stále neví. Přitom skýtají příležitosti pro cestování, vzdělávání, nová přátelství a v neposlední řadě také nové zážitky.

Youth Exchanges umožňují skupinám mladých lidí z různých zemí setkat se a žít společně po dobu 5 – 21 dnů. Na těchto mezinárodních projektech můžete očekávat účast na workshopech, různá cvičení, diskuze, outdoorové aktivity, vlastní prezentace aj. Často jsou aktivity prokládány výlety, takže účastníci poznají místní kulturu.

Podmínky účasti jsou jednoduché: stačí vám pouze správná motivace, věk pod 30 let a čas. Navíc nehraje roli, zda máte hluboko do kapes. Náklady totiž pomáhá hradit vzdělávací program Erasmus+.

Touha po osobním rozvoji a nových zážitcích mě přiměla přihlásit se na projekt zvaný „MusiCALL“ a za několik dní už jsem seděl v letadle do Turecka. Po celodenním cestování a závěrečné jízdě tureckým taxíkem jsme dorazili do hotelu, kde na nás čekali ostatní účastníci. Celkem nás mělo být 5 národností, včetně naší české výpravy.

První den jsme absolvovali seznamovací aktivity a drobné hry na povzbuzení, kterým jsme přezdívali „energiser“. Tím byla zaručena přátelská atmosféra po celou dobu projektu. Navíc to byla jedna z možností, jak lépe poznat své spolubydlící, protože jsme byli rozděleni na pokoje ve smíšených skupinkách. Poté nám byl představen program na následující dny a stanovili jsme si určitá společenská pravidla a cíle projektu.

Projekt byl sestaven tak, aby krok za krokem seznámil účastníky s problematikou přípravy veřejných událostí. Na vzdělávací program navázala příprava muzikálového představení, které bylo časově nejnáročnější.

MusiCALL lze popsat jako bezpečný prostor pro sdílení, učení a rozšiřování komfortní zóny. Různorodá sestava talentovaných lidí předávala ostatním účastníkům své znalosti a zdokonalovala jejich dovednosti v oblasti herectví, jednání na veřejnosti, brainstormingu, leadershipu, uměleckého projevu aj. Někteří účastníci se aktivně zapojovali do příprav teambuildingových aktivit, které používají animátoři.

Stanovením osobních cílů a poznáním vlastních limitů bylo podporováno vlastní sebevědomí a odvaha přijímat výzvy. Mnoho lidí zde poznalo, že jejich limity nejsou opravdové a mohou je překonat. Aby to však zvládli, museli se pokusit opustit svoji komfortní zónu.

Projekt jsme zakončili závěrečným zhodnocením (zpětnou vazbou ze strany účastníků i organizátorů), projekcí fotografií a videí a tzv. závěrečnou party. Všichni jsme si na sebe natolik zvykli, že nebylo divu, když se při loučení objevily na některých tvářích slzy.

Troufnu si říct, že každý účastník se vracel domů plný pozitivní energie a zážitků, na které bude vzpomínat ještě dlouhou dobu.

mi

Autor forky: Nataša Ivanovska

A jak projekt hodnotí Barbora?

V říjnu jsem se účastnila projektu musiCALL v nádherném tureckém Marmarisu. Projekt byl zaměřen na překračování svých vlastních limitů , vystoupení z komfortní zóny a samozřejmě, jak už název projektu napovídá, tak na muzikál. Z komfortní zóny jsem vystupovala dnes a denně. Na tuto výměnu mládeže se sjelo 32 úžasných mladých lidí z 5 zemí. A to z Makedonie, Španělska, Rumunska, České republiky a Turecka.

Součástí projektu byly dva výlety, abychom si vyčistili hlavu a byli zrelaxovaní a soustředění na samotné aktivity a neformální vzdělávání, které je dle mého názoru mnohem efektivnější než klasické vzdělávací postupy.

První výlet byl na jeepech, kde jsme projížděli okolím Marmarisu a přitom vedli vodní válku přímo z aut. Během tohoto výletu jsme xkrát vystoupili před cizími lidmi, pro mnohé z nás to bylo poprvé, co jsme na veřejnosti něco předváděli. Obzvlášť kreativní bylo vystoupení již nacvičené choreografie přímo v moři.

V následujících dnech jsme při společném nacvičování rozšířili repertoár našich kroků a vystoupení a několikrát jej předvedli i během druhého výletu na lodi. Zaslouženě jsme si také odpočinuli a totálně vypli, skákali z lodě do moře a užívali si slunečné Turecko.

Výstupem projektu bylo tedy již zmíněný muzikál v areálu hotelu, kde jsme byli ubytovaní. Moc jsem si nedovedla představit, čím já můžu do muzikálu přispět, ale nakonec jsem se přidala do skupiny zpívajících a snad jsem i nějaký ten tón ze sebe vydala. Ostatní účastníci předvedli skvělé taneční kreace a herecké výkony. Připravit se a vytvořit muzikál v našem podání jsme měli deset dní a myslím, že se nám to všem moc povedlo a že si naše vystoupení publikum užilo. My všichni jsme si to užili naplno a byla to další zkušenost k nezaplacení.

Vrátila jsem se z projektu odhodlaná tančit, jakoby se nikdo nedíval a zpívat, jakoby nikdo neposlouchal a taky zase o kousek sebevědomější. Děkuju tímto za tuhle neuvěřitelnou příležitost.

mi2

Autor fotky: Nataša Ivanovska

Napsali: Tomáš Kolomazník a Barbora Štusková

Pro více fotek, videí a informací o tomto projektu, klikněte sem.