Vyjeďte na první letošní dobrovolnické projekty v zahraničí

Pomalu se blíží sezóna letních workcampů, pro nedočkavé je tu však možnost vyrazit už na jaře! Čtěte dále a dozvíte se více o dobrovolnických projektech, ale i o stereotypech, které o workcampech kolují.

Workcampy, tzn. krátkodobé dobrovolnické projekty v zahraničí, má většina lidí, která už někdy o tomto typu dobrovolnictví slyšela, spojené s létem. Ačkoli se na workcamp dá vyjet v podstatě jakoukoli roční dobu, ne vždycky je ale takový „mimosezónní“ dosažitelný – ať už proto, že se koná z našeho pohledu příliš vzdálené zemi, nebo jeho zaměření není zrovna naše srdcová záležitost.

Věděli jste ale, že i od března do června se koná řada jarních workcampů, za kterými se nemusíte vydávat přes půl světa? Můžete se stát součástí mezinárodního týmu dobrovolníků na komunitně prospěšných projektech ve Francii, Německu, Velké Británii, Belgii, Itálii, Řecku nebo přímo v ČR.

S workcampem není třeba čekat na prázdniny

“Vzhledem k tomu, že jsem vyjížděla během semestru, neměla jsem vybranou určitou zemi, ale zásadní pro mě byla doba trvání,” říká Jitka, která loni v květnu vyjela do Anglie na workcamp v  Quadrangle Trust, centru pro ekologii a kreativní umění. Její účast na 9denním dobrovolnickém projektu je důkazem, že s výjezdem není vždy třeba čekat na prázdniny.

“Rodina, která workcamp zorganizovala, byla naprosto úžasná. Nejen, že s námi průběžně všichni pracovali na vytyčených úkolech, ale také jsme si společně každý den dávali klasický “čaj o páté”. Díky workcampu jsem život v Anglii poznala lépe, než za všechny předešlé výlety jako obyčejný turista. Trávit celé dny venku a manuálně pracovat byla zase vítaná změna po nekonečném sezení v lavici. Z Anglie jsem se vrátila skvěle naladěná a plná nezapomenutelných zážitků.“

Jitka se podělí o své zkušenosti „naživo“ 2. března v Praze. Více informací o akci najdete zde.

Dobrovolnictví v zahraničí neznamená stavět školy v Africe

Na internetu koluje o dobrovolnictví v zahraničí spousta stereotypů, ale je dobré vědět, že vyjet jako dobrovolník do zahraničí nutně neznamená, že musíte stavět školu v Africe nebo učit děti angličtinu, což jsou jedny z nečastějších stereotypů, které si nosíme v hlavě. Stejně jako ten, že většina mladých dobrovolníků chce zachránit svět, což je během 2 týdnů těžko proveditelné a každá dobře míněná akce má svá úskalí. Zákonitě se pak rojí otázky ohledně smyslu takového počínání. Jak to ale může být doopravdy?

2015

INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, je jednou z neziskových organizací, která se v Česku věnuje mezinárodnímu dobrovolnictví. Ročně vyšle na projekty v zahraničí přibližně 650 dobrovolníků, z nichž většina si zvolí projekt krátkodobý čili už zmíněný workcamp. Pro mnohé je stále překvapivé, že 90% z těchto dobrovolníků se zúčastní projektů v rámci Evropy a jejich nejčastější motivací je vedle smysluplné trávení volného času také seznámení s jinými zeměmi a kulturami. Smyslem workcampů totiž není jen práce, ale také interkulturní poznávání.

Dobrovolníci se nejčastěji vydávají do Německa a Francie a to nejen kvůli relativně nízkým nákladům na dopravu na projekt, ale také především kvůli tomu, že zde najdou největší počet workcampů. Potkat se pak s nimi můžete v nejrůznějších malých vesničkách, kde se obvykle podílejí na opravě historických památek nebo přírodně cenný míst. Záchrana světa za čtrnáct dní se tedy rozhodně nekoná, na rozdíl od potkávání, vzájemného učení a využití několika párů pomocných rukou.

Zahraniční zkušenost pak může být dobrý odrazovým můstkem pro realizaci vlastních dobrovolnických projektů doma. Naopak pro ty, kteří už se ve svém bezprostředním okolí aktivně zapojují, může být účast na workcampu zajímavou inspirací. Dobrovolnictví v zahraničí je tedy spíše než zálibou „naivních snílků“, dobrou příležitostí k vzájemnému sdílení a vzdělávání.

Zdroj: www.inexsda.cz