Vychytávky pod stan a na stop

Seznam vychytávek a vylepšováků na batůžkářské výlety po světě.

Poslední dobou se to články typu “jak se sbalit pod 9kg” nebo “co do batohu” jenom hýří. Žádné takové články vám ale neporadí věci, které možná nejsou životně důležité, přesto však váš život pod stanem nebo cesty s palcem nahoru vylepší.

hiking-1312226_640

Zdroj: https://pixabay.com/

Spínací špendlík

Sicherka, zicherajzka nebo zkrátka takový ten kus drátu, co vám zachrání nejen roztrhané kalhoty, ale i poslední kousek sebeúcty. Sepnete tím roztrhnutý stan, připnete tím karimatku k batohu nebo kytičku k saku. Drátek se dá pootočit, zkroutit a vytvarovat do potřebných tvarů i přizpůsobit různým účelům. Zkrátka vás zachrání. Jedna rozhodně nestačí. Při cestování má cenu zlata, výměnný kurz – království za sicherku!

Tkanička

Co nezachrání sicherka sváže provázek. Navíc v kombinaci s výše zmíněnou technologií sicherky je z vás hotový kutil Tim.

Čtečka

Taková ta placatá knížka, která se tváří, že obsahuje celou knihovnu. Kobo, Kindle, Nook, PocketBook…  Jasně, argument, že opravdové knihy jsou lepší beru, ale kdo z vás bude ochoten kvůli tomu tahat tři kila knih po horách v Gruzii? Slovníky, průvodce, mapy… Čtečka potřebuje minimum energie, zvládne stovky knih a dokonce si do ní můžete uložit i obrázky map. Chcete mít cool a old-style bez GPS a chytrých telefonů, ale zároveň neriskovat, že vám mapy promoknou? Za zmínění stojí i všechny ty slovníky, výdrž baterie a možnost připojení se k neprokrastinovací wi-fi – kdo by také chtěl brouzdat po černobílém internetu, že?

Externí baterie se solárním napájením

Tzv. Power Bank – Krabička velikosti dlaně, která vás opět může zachránit. Nabije vám telefon či čtečku. Ovšem pokud stanujete, nebudete mít možnost si dobít nabíječku. Proto doporučuji si přikoupit i jeden či dva malé solární články. Existují různé velikosti, dají se (i pomocí sicherky a provázku) zavěsit na batoh a během vašeho pochodu Anapurnou se vám nabije nabíječka nebo klidně rovnou telefon. Solární panely mají USB, pomocí kterého můžete nasměrovat energii ze sluníčka, kam chcete.

Šátek

Šátek, kus prostěradla nebo zkrátka jakoukoliv látku, která je poměrně lehká a skladná. Vždy se bude hodit a má mnoho využití. Můžete to použít jako pláštěnku ve chvíli nouze, jako pokrývku hlavy před sluncem, jako ručník nebo na picnic v parčíku. Můžete to mít jako extra vrstvu večer při spaní a mnoho dalšího… kreativitě se meze nekladou a multifunkční věci se vždy hodí mít sebou.

No a pak takové ty věci, které by s sebou měl mít každý skautík: nožík, zapalovač a pár sáčků.

 

Autor: Alena

Alena je stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla! Ve svých 24 stihla už něco přes 55 států na třech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hong Kong a Skotsko, Jihoafrická Republika). Mimo jiné založila neziskovou organizaci Bookfeeding Project (www.bookfeeding.org) která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii. Momentálně studuje magisterský program v Kapském Městě, JAR.

Comments are closed.