Vychytávky pod stan a na stop

#recyklujemeclanky: Seznam vychytávek a vylepšováků na batůžkářské výlety po světě aneb vychytávky pod stan a na stop.

Vychytávky pod stan a na stop

Poslední dobou se to články typu „jak se sbalit pod 9 kg“ nebo „co do batohu“ jenom hýří. Žádné takové články vám ale neporadí věci, které možná nejsou životně důležité, přesto však váš život pod stanem nebo cesty s palcem nahoru vylepší.

hiking-1312226_640
Ilustrační foto. 

Spínací špendlík

Sicherka, zicherajzka nebo zkrátka takový ten kus drátu, co vám zachrání nejen roztrhané kalhoty, ale i poslední kousek sebeúcty. Sepnete tím roztrhnutý stan, připnete tím karimatku k batohu nebo kytičku k saku. Drátek se dá pootočit, zkroutit a vytvarovat do potřebných tvarů i přizpůsobit různým účelům. Zkrátka vás zachrání. Jedna rozhodně nestačí. Při cestování má cenu zlata, výměnný kurz – království za sicherku!

Tkanička

Co nezachrání sicherka sváže provázek. Navíc v kombinaci s výše zmíněnou technologií sicherky je z vás hotový kutil Tim.

Čtečka

Taková ta placatá knížka, která se tváří, že obsahuje celou knihovnu. Kobo, Kindle, Nook, PocketBook… Jasně, argument, že opravdové knihy jsou lepší beru, ale kdo z vás bude ochoten kvůli tomu tahat tři kila knih po horách v Gruzii? Slovníky, průvodce, mapy… Čtečka potřebuje minimum energie, zvládne stovky knih a dokonce si do ní můžete uložit i obrázky map.

Chcete mít cool a old-style bez GPS a chytrých telefonů, ale zároveň neriskovat, že vám mapy promoknou? Za zmínění stojí i všechny ty slovníky, výdrž baterie a možnost připojení se k neprokrastinovací wi-fi — kdo by také chtěl brouzdat po černobílém internetu, že?

Externí baterie se solárním napájením

Tzv. power bank, krabička velikosti dlaně, která vás opět může zachránit. Nabije vám telefon či čtečku. Ovšem pokud stanujete, nebudete mít možnost si dobít nabíječku. Proto doporučuji si přikoupit i jeden či dva malé solární články. Existují různé velikosti, dají se (i pomocí sicherky a provázku) zavěsit na batoh a během vašeho pochodu Anapurnou se vám nabije nabíječka nebo klidně rovnou telefon. Solární panely mají USB, pomocí kterého můžete nasměrovat energii ze sluníčka, kam chcete.

Šátek

Šátek, kus prostěradla nebo zkrátka jakoukoliv látku, která je poměrně lehká a skladná. Vždy se bude hodit a má mnoho využití. Můžete to použít jako pláštěnku ve chvíli nouze, jako pokrývku hlavy před sluncem, jako ručník nebo na piknik v parčíku. Můžete to mít jako extra vrstvu večer při spaní a mnoho dalšího… kreativitě se meze nekladou a multifunkční věci se vždy hodí mít sebou.

No a pak takové ty věci, které by s sebou měl mít každý skautík: nožík, zapalovač a pár sáčků.

Co takhle další cestovatelské tipy?

Najdete je v sekci Tipy na cestování a práci!

Článek Vychytávky pod stan a na stop původně sepsala Alena dne 21. 6. 2016.