Užijte si studium v zahraničí díky visegrádskému stipendiu

Jste studentem bakalářského, magisterského či dále navazujícího studia? Studium v zahraničí je vaším celoživotním snem a cílem? V tom případě byste se měli ucházet o visegrádské stipendium, které vám zajistí nejen finanční podporu při studiu, ale zejména nezapomenutelné zážitky!

Jako každý rok, přináší Statut mezinárodního visegrádského fondu obyvatelům V4 a dalších vybraných států možnost ucházet se o visegrádské stipendium. Díky němu si můžete užít studium na vybrané spřátelené univerzitě a nasát tak nové zkušenosti. 

Studenti bakalářského studia mohou vybírat z univerzit v rámci V4, kam kromě České republiky patří i Polsko, Maďarsko a Slovensko. Studenti magisterského a dále navazujícího (např. doktorského) studia si kromě zemí V4 mohou vybírat kupříkladu z univerzit v Albánii, Černé Hoře, Srbsku, Gruzii a dalších. 

Kdo se může o visegrádské stipendium ucházet?

O visegrádské stipendium se může ucházet téměř každý a podmínek není mnoho. Jestliže se hlásíte jako student bakalářského či magisterského studia, musíte mít za sebou alespoň dva zdárně vystudované semestry.  Při výběru cílové univerzity je dále nutné pohlížet na to, aby se univerzita nacházela alespoň 150 km od vaší domovské univerzity (zároveň se nesmí nacházet ve státě, jehož občanství vlastníte).

Jak se do výběrového řízení přihlásit? 

Je to velice jednoduché! U bakalářského a magisterského studia je nutné zaslat oskenovaný občanský průkaz, výpis z posledních dvou vystudovaných semestrů či kopii diplomu a dále i kopii akceptačního dopisu z vámi vybrané hostitelské univerzity. V případě doktorského studia se pak jedná pouze o kopii občanského průkazu a akceptačního dopisu. 

Na bakalářských a magisterských oborech je nutné na hostitelské univerzitě vytrvat alespoň 1 semestr (maximálně však 4), v případě doktorského studia jsou podporovány 1-2 semestry. Budete-li vybráni a stipendium vám bude uděleno, získáte finanční podporu v hodnotě 2500 euro/semestr. 

Uzávěrka přihlášek je 15. března 2021 v pravé poledne. O nabídce dáváme vědět předem, abyste měli dostatek času poohlédnout se po hostující univerzitě. Jestliže však aktuálně nesplňujete podmínky pro přihlášení, nemusíte smutnit. Výběrové řízení je vypisováno každý rok, a to s uzávěrkou ve stejný den. Více informací o stipendiu naleznete na těchto webových stránkách. 

Jestliže vás tato nabídka nezaujala, přesto byste rádi vyrazili do zahraničí za studiem, prohlédněte si zbylé aktuální příležitosti na našem webu