Program Mládeže v akci pomalu doznívá a od letoška ho najdeme pod hlavičkou Erasmus+. V rámci něj můžete vyjet na nespočet různých školení. Co se dá zažít například během pěti dnů ve slunné Budapešti, vám poví jedna z našich redaktorek, Štěpánka.


„V4 jako Višegradská čtyřka? Hm…to je ten politický projekt spojení nás, zemí ve Střední Evropě. Co dál? Erasmus+, pět dní v Budapešti…Jedu!“ Upřímně, to jsem si pomyslela, když jsem narazila na nabídku školení Mládeže v akci We 4 EU – What are V4? Přestože přispívám na mládežnický web více než rok, ještě jsem se sama žádného projektu v rámci mobility mládeže nezúčastnila. Byl nejvyšší čas to napravit. Co na tom, že kurz se konal pár dní před mými státnicemi.
Od školení jsem neměla nijak vysoká očekávání. Možná jen dozvědět se něco o novém programu Erasmus+ a užít si Budapešť bez zatížení svojí peněženky. Nebudu předstírat, že mě ubytování, strava a 80 % cestovních nákladů hrazených z programu a ne mnou nemotivovalo. Ve školeních Mládeže v akci je však mnohem víc než jen dlabanec zadarmo.
Na začátku jste jen banda cizích lidí, kteří spolu musejí hrát hry, jako kdysi dávno na táboře, aby se lépe seznámili; vyjadřovat svoje očekávání, motivace, zkušenosti, i když se vám vůbec nechce; venku je krásně a vy jste vevnitř a vůbec… Když ale máte skvělé lektorky, které se výborně doplňují; a ti cizí lidé už druhý den nejsou tak cizí, vlastně jsou docela fajn, spousta z nich vypadá úplně jako vaši přátelé; když máte zajímavá témata, o kterých můžete diskutovat se zajímavými lidmi, tak se školení změní na zážitek.

Višegrádská čtyřka žije
Každý den nás čekal nabitý program, od rána až do večerních hodin. Hry nejrůznějšího charakteru, účelu a provenience. Nejvtipnější prezentace, jaká mohla být, o něčem tak nudném jako je strukturovaný dialog EU. Povídání o tom, že iniciativy mládeže se teď skrývají pod klíčovou akcí č. 3 jako malý klokánekv kapse velkého klokana. Skvělé představení srovnávacího výzkumu mládeže v zemích Višegradské čtyřky od paní, do které byste rozhodně neřekli, že je „seriózní“ vědkyně, když později vymýšlí šílené historky o historii V4 a má přitom rovnátka plná čokoládové zmrzliny.

Coffee break na školení We 4 EU - What are V4?
Objevení, že V4 není jenom politický projekt, bylo vůbec jedno z nejpříjemnějších překvapení tohoto školení. Že my, Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko máme něco společného, jsme mohli zakoušet na vlastní kůži během celého pobytu v Budapešti. Daleko sahající historie ideálu spojit země střední Evropy, propletená příbuzenství a rodinné vazby mezi Slováky a Maďary, česko-slovensko-polské dorozumívání, hádka o tom, kdo si z našich zemí stěžuje nejvíc – to vše nám dalo poznat, že Višegrad žije a není to vůbec špatný nápad.

procházka Budapeští na školení We 4 EU - What are V4
Mezinárodní spolupráci v praxi jsme si vyzkoušeli v malých skupinkách nad vymýšlením společných projektů. Vyšla z toho celá řada zajímavých plánů. I když se nemusí uskutečnit, ze školení jsme si odnesli hodně. Nové kontakty na aktivní a zajímavé lidi, dlouhé hovory o nesmírně poutavých věcech i v tak krátkém volném čase, slunce, pivo, lázně, barevná světla nad stolky, hudba a tanec…Nerada bych něco z toho zapomněla. Ne každé školení se musí povést, ale také se může vydařit mnohem víc, než čekáte! Včetně zatraceně dobrého jídla a luxusního ubytování.

rodinná večeře na školení We 4 EU - What are V4

 

 

Foto: Helena Hájková