Víš o bizarním obalu? Nominuj ho!


Anticena za nejbizarnější obal vstupuje do druhého ročníku! Chytáš se v obchodě za hlavu, v jak zbytečném nebo klamavém obalu je potravina zabalená? Žádné kompromisy, dej o ní vědět!

První ročník

Anticena za nejbizarnější obal poprvé odstartovala v minulém roce. Spotřebitelé by neměli nosit na svých bedrech veškerou odpovědnost za vzniklý odpad. Je třeba upozornit i na výrobce, klíčové aktéry, kteří mohou ovlivnit vlastnost obalu. Nadměrný, nerecyklovatelný, klamavý nebo nesmyslný obal nesmí být normou. Minulý ročník zná své vítěze!

nejbizarnější obal
Vítězové roku 2022. Zdroj: https://bizarobal.zerowasters.cz/

Obal, kam se podíváš

Veřejnost udělila první místo baleným banánům. Určitě tě napadne mnoho zástupců ovoce a zeleniny, které nepotřebují balit ani do mikrotenového sáčku, natož do polystyrenového obalu.

Dá se říct, že nakrájená jablka v plastovém obalu odráží stav konzumní společnosti… Připravit si tímto způsobem jablka zvládne každý z nás doma sám.

Třetí místo patří žitnému chlebu, jehož kousky jsou zvlášť zabalené, vložené do papírové krabičky a znovu obalené v plastu. Typický příklad zbytečného obalu.

Nejbizarnější obal roku 2023

Jestli se ti hlavou honí už několik obalů, které si zaslouží nominaci, na nic nečekej! Na stránkách Anticeny probíhají nominace pro letošní rok. Stačí vyplnit krátký formulář, přiložit fotku a máš hotovo. V nominacích se už teď objevují například krájené brambory v plastovém sáčku… Vítěze vybere jak veřejnost, tak odborná porota složená z expertů, mezi které patří Vladimír Kočí, Michaela Thomas a Ivo Kropáček.

Nominovaní pro rok 2023. Zdroj: https://bizarobal.zerowasters.cz/

Zerowasters

Zerowasters, kteří stojí za celou anticenou, se postarají o to, aby se výsledky dostaly až k samotným firmám. Právě ty nesou v první řadě odpovědnost za klamavé či neekologické obaly. Společně s výsledky připojí i doporučení, jak obal upravit a nasměrovat udržitelnějším směrem. Paradoxně, mezi největší přání projektu patří, aby se tato cena nemusela v budoucích letech vyhlašovat…

Pokud se zajímáš o tato témata, nenech si ujít článek naší dobrovolnice Elišky, která popsala svůj zerowaste přístup k životu!