Viktoriiny vodopády a náš Emil Holub

Je vaším snem navštívit tento div světa? Nemůžete se rozhodnout, jestli jet do Zambie nebo Zimbabwe ? Zajímá vás, co má Česko společného s Viktoriinými vodopády ? Tento článek vám poradí jak, kde a kdy se na vodopády jít podívat a co vše v jejich okolí  můžete podniknout.

Viktorinky – jak se jim v Čechách říká – byly objeveny Davidem Livngstonem v roce 1855. Jsou to jedny z největších vodopádů na světě (šířka je 1800m a výška 120m), které leží na řece Zambezi na hranicích mezi Zambií a Zimbabwe. Dvacet let po objevení je vůbec poprvé zmapoval český cestovatel Emil Holub. Ten strávil antropologickým výzkumem v oblasti úctyhodných sedm let a dodnes tam stojí jeho socha. No a tak je Livingstone, město ležící na severní straně vodopádů, které bylo pojmenováno po jejím objeviteli, jedno z mála míst, kde o České Republice znají místní více než, že máme pouze dobré fotbalové hráče.

emil holub

Zambie nebo Zimbabwe?

Vodopády leží na hranici dvou států, které se předhánějí v tom, kdo přiláká více turistů. Na vodopády můžete jet do již zmíněného Livingstone (Zambie) nebo do města Victoria Falls, které místní nenazvou jinak než “Vik-falls” (Zimbabwe). Zambie vám v období sucha může nabídnout procházku po vrcholku vodopádů na tzv. “Devils Pool” (Ďábelský bazén) odkud pochází ty známé fotky turistů v plavkách ležících ve vodě, a zároveň téměř visících na srázu, kde začíná vodopád.  Procházka kolem vodopádů je také dlouhá a příjemná. Zimbabwe vám zase může nabídnout tu část vodopádů, která je nejhlučnější – to proto, že jí proteče nejvíce vody. Je to tak samotné srdce vodopádů. Viktorinky jsou dlouhé téměř 2 kilometry ale fotky ze začátku (Zambijské strany) vypadají téměř stejně jako ty z druhého konce, tedy ze Zimbabwe. Někteří turisté se ale rozhodnou navštívit vodopády z obou stran, je ale nutné zmínit, že v tomto případě se  náklady na výlet zdvojnásobí.

Viktoriiny zambie

Náklady,  vstupy a víza

Do obou zemí je poměrně jednoduché získat víza při příjezdu na hraniční přechody (letecky nebo po zemi). Zambie si účtuje za víza 50USD a Zimbabwe 30USD, v obou případech je nutné mít sebou americké dolary, neboť úředníci jinou měnu neakceptují. Zároveň se doporučuje mít sebou přesný obnos. V Zimbabwe by to neměl být problém, neboť Zimbabwe nyní po ekonomickém kolapsu používá USD jako svou jedinou měnu. V Zambii u hranic nebo ve městě si můžete vyměnit dolary za místní měnu, která se nazývá Kwacha. Dříve existovali tzv. dvojí-víza speciálně pro turisty, kteří chtěli navštívit vodopády z obou stran. To byl ale jen pilotní projekt, o kterém se rozhodlo, že nebude pokračovat, a byl v listopadu loňského roku přerušen. Proto je dobré s tímto počítat a nedat na cestovní fóra, kde tato informace není vždy aktuální.

Vstupy se také platí v dolarech v obou zemích, s tím že v Zambii je pokladna hned vedle směnárny, a tak vám to občas rovnou přepočítají. Zambie si účtuje za vstup 20USD, Zimbabwe si účtuje 30USD.

Kudy Kam?

Pokud jedet na dovolenou do Jihoafrické Republiky, Viktorinky se dají uspořádat jako (několika)denní výlet vlakem nebo autobusem.  V tomto případě, ale budete nejdříve projíždět Zimbabwe a je jednodušší tam i zůstat – tedy pokud nutně nechcete vidět obě strany. Další možností je přiletět letadlem přímo do Livingstone (Zambie), z Johannesburgu tam lítají dva lety denně, zpáteční letenky vyjde na cca 130USD. Z Tanzanie můžete dojet vlakem, ten z Dar-es-Sallamu do Livingstonu trvá 2-3dny a výjde na 40USD (2.třída).

Aktivity

Obě strany nabízejí neuvěřitelné množství aktivit, které jako turisti můžete zkusit. Jestli máte rádi adrenalin, začněte šetřit. Viktorinky mají rozhodně co nabídnout, ale bohužel ceny jsou neúměrně vysoké. V obou státech vám nabídnou rafting, bungee dumping, výšlapy, již zmíněný Devil’s pool, návštěvy různých parků se zvířaty, večerní plavby s drinky a jídlem pod vodopády a mnoho dalších.

Bungee Jumping, který je jedním z největších na světě, vyjde na 150USD, dvou denní raft vyjde i na 200-300USD a procházka k Devil’s Pool vyjde mezi 50-110USD (záleží jakou možnost si vyberete).

z vrcholku

Vodopády mají určitě co nabídnout a je jedno, jestli se přijedete podívat pouze na den nebo v této oblasti strávíte celý týden. Nudit se určitě nebudete.