Víc než jen knížky? To jsou knihovny věcí

To, že ve své městské knihovně můžeš k výpůjčce získat kromě knížek i časopisy a mapy, určitě víš. Někde najdeš taky deskovky nebo třeba elektronickou čtečku. Pokud tě takové možnosti příliš neoslní, čti dál. Knihovny věcí jsou tady pro tebe.

Koncept knihovny věcí

Z myšlenek minimalismu a sdílené ekonomiky se zrodil koncept knihovny věcí, který dnes ve své ucelené podobě funguje v Brně a Praze. Kromě Česka jej však najdeš v mnoha místech světa, od Slovenska, přes Kanadu, Německo a třeba Velkou Británii, kde byla první knihovna věcí otevřena.

Díky tomuto nápadu ušetříš peníze, planetu a úložný prostor ve svém bytě. Využití služeb knihovny věcí je dvojí. Pro sezónní či nárazové výpůjčky (karimatka na letní fesťák, vrtačka na přidělání poličky nebo cestovní vodní dýmka na dovolenou s kámoši) nebo pro vyzkoušení nějaké věci (co třeba vyzkoušet jednokolku nebo hru na housle?).

Je to jednoduché – stejně jako v tradiční knihovně si z katalogu vybereš věc, kterou si chceš půjčit. Zaplatíš drobný poplatek, zálohu a voilá – věc je tvá. Po vrácení předmětu (výpůjční doba je standardně týden) se ti vrátí plná záloha. 

Co všechno si můžeš v knihovně věcí půjčit?

Všichni jsme tam byli. Blíží se hokejové mistrovství a ty bys chtěl/a koukat na přenosy na plátně, ať můžeš pořádně fandit. Jenže promítačky jsou drahé a zas tak často ji nevyužiješ. Navíc, jak praví stará česká klasika – „Další krám do chalupy!“ Řešení najdeš právě v knihovně věcí. 

Plánuješ víkendovou pařbu s kámoši a kromě proviantu s sebou chcete vzít i nějakou deskovku. Kartičky z Activit už ale znáte zpaměti a u Hry o Trůny tak dlouho nikdo nevydrží? V okolí žádnou půjčovnu nemáš a novou hru kupovat nechceš, když nevíš, jestli vás bude bavit? Mrkni do katalogu knihovny věcí a vyber si z nabídky deskovek. 

Pokud bys naopak ty chtěl nějakou věc věnovat, knihovny budou ráda za rozšíření svého katalogu. Funkční (!) věc můžeš knihovně nabídnout osobně nebo elektronicky, kdy ti potvrdí zájem. 

Knihovny věcí v Česku

V Praze najdeš hned dvě knihovny věcí – na Masarykově nábřeží v prostorách Goethe Institutu a na Hybernské. V Brně na Masarykově tě uvítá knihovna věcí, kterou provozuje Mladiinfo

Knihovna věcí Mladiinfo zdroj: knihovnaveci.mladiinfo.cz

Všechny knihovny také zároveň fungují jako komunitní centra, ve kterých se pořádá spousta workshopů. Většina z nich je tematicky zaměřených a můžeš se tam třeba naučit, jak si vyrobit voskovaný ubrousek, jak si ušít šaty nebo třeba vyswapovat pár nových kousků do svého šatníku. Co takhle zajít na náš jarní swap?

Městské knihovny

Pokud ve tvém městě žádná knihovna věcí není (nebo ji máš daleko), nelámej hůl ani nad běžnými městskými knihovnami, možná tě překvapí. V té pražské si například můžeš dlouhodobě vypůjčit reprodukce známých obrazů. Co kdyby ti v pokojíčku na pár týdnů visel Picasso? Využít můžeš také služeb 3D tisku. V knihovně v Karlových Varech pro tebe mají připraveny únikovky, které si můžeš vyzkoušet s partou kámošů. 

knihovna věcí
Artotéka Městské knihovny v Praze zdroj: mlp.cz

Knihovny jsou jedno z posledních míst moderní společnosti, kde můžeš být a nikdo od tebe neočekává, že budeš utrácet peníze. Za pár desítek korun na rok získáš možnost přístupu k neomezenému vědění, místo, kde se můžeš v tichosti učit, odpočívat a nebo se jen schovat před deštěm. Většina knihoven dnes také nabízí spoustu možností vzdělávání prostřednictvím přednášek či workshopů. Využij knihovnu ve svém okolí a objev možnosti, jaké nabízí. Dost možná tě příjemně překvapí.