Už znáte Olgu Pexídrovou? Jestli ne tak poznáte! Olga je studentka University of New York in Prague a zároveň předsedkyně Evropského Parlamentu Mládeže v ČR. Kromě toho že vede tuto organizaci úspěšně už od dubna 2017, je také její dlouholetou členkou. Zkušenosti, které využívá při vedení EPM získávala na cestách i doma. Na studijním pobytu v Texasu a Berlíně a při organizaci Evropského Fóra 2014 v Poděbradech. Pojďme se jí zeptat, jaká je práce pro Evropský Parlament Mládeže v ČR, jak vypadají jeho konference a kam všude účastníky taková zkušenost může zavést.

Jak jste se dostala k práci v EPM v ČR a co vás nejvíce motivuje v práci pokračovat?

 K práci v Evropském parlamentu mládeže v ČR (EPM v ČR) jsem se dostala úplnou náhodou. Vše začalo na podzim roku 2011, kdy se mě můj spolužák zeptal, zda bych nechtěla jet. Představa, že se budu moci vyhnout na pár dní škole zněla skvěle. To jsem ale ještě netušila, že v této organizaci budu působit ještě o 7 let později, a to na předsednictvu spolku. V dnešní době mě nejvíce motivuje to, že vidím, jak měníme mladé lidi. Pořádáme konference, tréninky, členské akce, máme svůj Vzdělávací program, kde se navzájem obohacujeme o zkušenosti a věnujeme EPM v ČR spoustu času. Jako největší nejen evropská organizace svými výsledky měníme životy studentům středních a vysokých škol.

Z archivu Olgy Pexídrové

Co nebo kdo stojí za hladkým průběhem konferencí a fungováním vaší organizace? 

Hladký průběh zajišťují jednotlivé týmy, které jsou zodpovědné za konference, ale i fungování spolku. Hlavní organizátoři společně se svým týmem jsou ti, díky kterým pořádáme minimálně tři zasedání každý rok. Koordinátoři EPM v ČR se poté starají o denní fungování a rozvíjení organizace. Nejvíce vytížené je pak předsednictvo spolku, které dohlíží, že vše funguje tak jak má, a že se plní předem nastavené cíle. Všichni tito lidé jsou z řad studentů, práci pro naši organizaci se tak věnují ve svém volném čase jako dobrovolníci.

 

Vzpomněla byste si na nejzajímavější moment, který vás v průběhu vaši účasti na fungování EPM v ČR nejvíce rozesmál či překvapil?

Naše organizace přináší do života spoustu okamžiků, které Vás občas rozesmějí, občas rozbrečí, ale vždycky zaručeně naučí něco nového a ukážou svět z různých perspektiv. Společně jsme při akcích zažili už mnohé, od uvíznutí na silnicích až po žádost o ruku, nicméně jeden moment mi navždy zůstane v hlavě. Byl to moment na mém prvním Mezinárodním zasedání, kdy nás v jedné místnosti sedělo třináct lidí, a každý z nás byl jiné národnosti. Pamatuji si své překvapení, že jsme společně dokázali řešit komplexní problém a mít podobné názory. V tu chvíli jsem si uvědomila, že nezáleží na tom odkud jste, ale jaké máte hodnoty, a to je jediné měřítko podle kterého bychom se měli navzájem hodnotit.

 

Kam by váš život směřoval, kdybyste na EPM v ČR nenarazila? Kde byste byla teď?

Po 7 letech v organizaci je poněkud těžké si představit, jaké by to bylo bez ní. V současné době EPM v ČR tvoří velkou část mého osobního života a je neodmyslitelnou součástí každého dne. To, co vím jistě, je, že bych se připravila o spoustu situací, které mě osobnostně i kariérně posunuly v životě dál. Nejspíše bych neměla tolik přátel v Evropě a Asii, byla bych řádovým studentem vysoké školy a určitě se nudila.

 

Co chystáte do budoucna? Jaké jsou vaše cíle pro EPM v ČR?

Do budoucna chystáme další konference, které se dělí na Regionální výběrové konference a Národní výběrové konference. Pokud v nich student střední školy uspěje, může pokračovat na Mezinárodní konferenci, která se koná dvakrát ročně v různých zemích (nejen) v Evropě a účastní se jí mládež z více než 30 zemí. Mimo jiné plánujeme rozvíjet naši členskou základnu přes Vzdělávací program, tréninky a členské akce. Zapomínat nesmíme ani na navštěvování středních škol po celé České republice a seznamování studentů s EPM v ČR. Plánů máme obecně mnoho, soustředit se chceme na zapojení co nejvíce mladých lidí a pokračování dlouhé tradice v mimoškolním vzdělávání.

Máte zájem zapojit se do fungování EPM v ČR nebo si nejste jisti a potřebujete podklady k dalšímu výzkumu? Pak určitě navštivte jejich webové stránky a zjistěte své možnosti. Evropský parlament mládeže v ČR, funguje již 20 let a představuje jednu z největších platforem pro mimoškolní vzdělávání. Staňte se jeho součástí!