Už znáte George Pinkavu?

George Pinkava je spoluzakladatelem společnosti More.is.More, která má na svědomí vývoj turistické aplikace přenášející návštěvníky barokního areálu Kuks prostřednictvím mobilních telefonů zpět do minulosti. Pokud se snad chystáte na výlet v Královéhradeckém kraji, areál zříceniny hradu byste si rozhodně neměli nechat ujít. Turistickou aplikaci najdete ke stažení na webových stránkách projektu.

Jak vás napadlo začít s vývojem této turistické aplikace a proč jste si jako úvodní projekt vybrali právě areál Kuks?

O takové myšlence jsme se s kamarády bavili už dlouho, ale hlavní impuls opravdu přišel až když jsme s kolegou projížděli kolem Spišského hradu na Slovensku. Probírali jsme možnosti, které přináší rozšířená realita v mobilních telefonech a jak by bylo fajn mít možnost se podívat přes telefon a vidět zpátky v čase jak věci vypadaly dřív. Řekli jsme si, že to zkusíme a začali jsme pracovat na prototypu.  Ten jsme všude ukazovali a nabízeli, dokud jsme se nedostali až do královéhradeckého kraje, kde měli odvahu projekt vyzkoušet. Kuks, jakožto ikonický a v současnosti téměř úplně zničený se nám hodil na první pohled. Můžeme tedy provést návštěvníky místy kde už nic nestojí.

Zdroj obrázku: archiv George Pinkavy

Co bylo na celém projektu úplně nejtěžší?

Nejtěžší byl začátek. Nejprve jsme dostali povolení od Národního Památkového Ústavu naskenovat si hrad Trosky jako demo ukázku. Pak jsme ho ve volném čase na vlastní náklady zpracovávali, ukazovali a nabízeli.

Proč je používání aplikace lepší než papírový průvodce či mapa a komu je primárně určená?

Z pohledu uživatele je to mnohem interaktivnější než papírový průvodce. Naše aplikace zahrnuje audioprůvodce a krásné 3D modely, které vám umožní si objekt prohlédnout ze všech stran i ve více dobách. Na Kuksu je aplikace zároveň propojená skrz očíslovaná místa s cedulemi přímo na památce, takže se můžete zorientovat a během procházky si v aplikaci otevřít podrobnější informace. Z pohledu památky je pak velkou výhodou její detailní digitalizace. Dnes se o důležitosti digitální archivace památek mluví velice často, a naše platforma tomuto záměru úspěšně přispívá. Návštěvník tak například krom průvodce Braunovým Betlémem dostane v rámci naší aplikace i velmi přesnou digitální kopii jeho aktuálního stavu.

Plánujete další projekty? Možná další hrady? Zámky?

Máme rozjednané mnohé další památky, které by bylo super přidat do aplikace. Nejprve dokončíme Braunův Betlém a průvodce Archeoparkem ve Všestarech. Oba dva areály mohou uživatelé v aplikaci vidět již teď ve formě malé ukázky. Dalším velkým projekt je platforma Visit.AR určená pro využití rozšířené reality v muzeích a na výstavách, jejíž pomocí přidáváme vystaveným objektům další vrstvy a rozměry.

V případě, že má někdo z čtenářů podobné zájmy a chtěl by si vyzkoušet vývoj podobného projektu, co pro to musí udělat?

Nejjednodušší by bylo aby se nám ozvali 🙂 Budeme rozšiřovat tým.

Zdroj obrázku: archiv George Pinkavy

Znáte někoho, kdo by se rád podělil o svůj příběh? Napište nám do komentářů nebo na náš email redakce@mladiinfo.cz a my uděláme všechno proto, abychom tyto jedinečné osoby představili nám všem. Stejně jako Olgu, Silvii, Emu a George.